Hagrid’in Kahramanlığını Herkese Gösterdiği 5 Müthiş An

rubeus-hagrid

Harry Potter dünyasında en çok dikkat çekilen konulardan biri görünüşe aldanmamak. Rubeus Hagrid dışarıdan uzun sakalı, kapkara gözleri ve normal bir insanın iki katı cüssesiyle ne kadar korkutucu gözükse de aslında sevgi dolu -özellikle tehlikeli yaratıklara karşı- bir kahraman.

Hagrid, Harry’nin Felsefe Taşı’nda sihir dünyasında edindiği ilk arkadaşı oldu ve onun hayal edebileceği en sadık dostu haline geldi.

Onu yarı-devliği kadar özel kılan bir özelliğiyse kasıtsız kahramanlığı. Aşağıda Rubeus Hagrid’in farkında bile olmadan yaptığı kahramanlıklardan bazıları var.

İyi Haberlerle

Hagrid, Harry’yi Dursleyler’in kapısına getiren kişiydi. Yıllar sonra Harry’nin doğum gününü kutlamak ve ona Hogwarts Kabul Mektubu’nu vermek konusunda zorlanmayacağını düşünmüştü. Fakat Dursleyler’in Harry’ye ailesi ve onlara olanlar hakkında yanlış bilgilendirdiğini öğrendi ve her şeyi değiştirecek kelimeyi söyledi:

“Harry, sen bir büyücüsün. ”
Harry Potter ve Felsefe Taşı

Sırlarla

Hagrid Fluffy’i geçmenin sırrını bir yabancıya açıklayınca -yanlışlıkla tabii- maceraya giden kapıyı açtı. Bu Harry, Ron ve Hermione’nin Felsefe Taşı’nı Voldemort’dan önce ele geçirmeleri için yola çıkmalarını sağladı.

“Yani-evet-Hogwarts’da bile kaç tane üç başı köpekle tanışabilirsin ki? Ben de anlattım, yatıştırmasını bilirsen Fluffy şeker gibidir, azıcık müzik çal, hemen uykuya dalar.”
Hagrid birden korkmuş göründü. “Bunu size söylememeliydim,” diye bağırdı. “Unutun dediğimi. Nereye gidiyorsunuz?”
Harry Potter ve Felsefe Taşı

uc-basli-kopek-fluffy

Devlerle

Hagrid, üvey kardeşinin diğer devler tarafından eziyet görmesinden endişelendiği için onu Hogwarts’a getirdi. Harry, Ron ve Hermione’den o uzaktayken onunla ilgilenmelerini istedi.

İyi ki de öyle oldu çünkü Grawp, Harry ve Hermione’nin etrafları kızgın atadamlarla çevriliyken Yasak Orman’dan kaçmalarını sağladı. Kızgın atadamların dikkatini kendine çekerek onların Orman’dan kaçmalarının ardından Esrar Dairesi için yola çıkmalarını sağladı.

Grawp ayrıca Hogwarts Savaşı’nda savaşıp hayatta kaldı.

troll

Baş Kaldırmayla

Potter Saati, Lee Jordan tarafından Ölüm Yadigarları boyunca büyücülerin olanlardan haber olmasını sağlamak için yapılan bir radyo programıydı.

Çoğu kişi Hogwarts’ta Snape’in Müdürlüğü altında sindirilmişken Potter Saati’nin dediğine göre Hagrid kulübesinde Harry Potter’ı Destekleyin partisi verdi ve Azkaban’a götürülmekten ucu ucuna kaçtı.

Bu yaptığı onun yanında olduğunun en büyük kanıtlarından biriydi ve bunu Harry’nin duymuş olabileceğinden habersizdi.

hagrid

Güçlü Göz Yaşlarıyla

Zavallı Hagrid. Voldemort’un Harry’e ikinci defa Öldürücü Lanet yolladığı zaman tüm umudun kaybolduğunu düşündü. Harry’nin bedenini Orman’dan Kale’ye götüren kendisiydi. Onun üzüntüsü ve acı hıçkırıkları Harry’i ne kadar önemsediğinin bir kanıtıydı.

“Harry Hagrid’in derin hıçkırıklarıyla sallanan kollarında onun ağladığını hissedebiliyordu ve ona henüz umutların tükenmediğini söylemek için ne bir hareket yapabildi ne de bir söz söyleyebildi.”
Harry Potter ve Ölüm Yadigarları

hagrid-sahgaga

İncelediğimiz örneklerden de görüldüğü gibi Hagrid serideki kahramanlığın ve sadakatın simgelerinden biri. Onu böyle önemli yapansa yaptıklarını farkında olmadan ve bir şey beklemeden yapmış olması.

Hagrid hakkında daha fazlasını mı merak ediyorsunuz?

Rubeus Hagrid ve Süslü Pembe Şemsiyesinin Sırrı

Hagrid’in Kulübesinin Yaşanacak En İyi Yer Olmasının 5 Sebebi

Rubeus Hagrid’in Her Şeye En İyi Tarafından Baktığını Gösteren 9 An

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir