Rubeus Hagrid ve Süslü Pembe Şemsiyesinin Sırrı

hagrid_ve_asasi

Harry Potter kitapları ağzına kadar gizemlerle dolu. Fakat bir tanesi var ki bizim aklımızı kurcalamaya hâlâ devam etmekte…

Büyücü dünyasıyla ilgili sorularımızın pek çoğunun (fakat hepsinin değil) cevabı ortaya çıktı. Melez Prens’in kim olduğunu; Sırlar Odası‘nı kimin açtığını ve hatta Voldemort‘un niye birilerini öldürecek kadar musibet biri olduğunu biliyoruz. Bilmediğimiz şey ise Rubeus Hagrid‘in şüphe uyandırıcı süslü pembe şemsiyesinde ne sakladığı. Fakat bu konu hakkında gayet güzel bir fikrimiz var.

O halde hadi buna bir göz atalım. Hagrid o kadar kocaman, tüylü ve sakallı, genelde geniş moleskin bir kaban içine sarmalanmıştır ki yağmur onun sert yarı dev vücuduna girmede zorlanır. Peki o zaman neden şirin, pembe bir şemsiyeye ihtiyaç duysun?

Elbette bu süslü aksesuar göründüğü kadar eften püften bir şey değil. Hiç teyit edilmese de Harry’nin olanca inancı, bu şemsiyenin Hagrid’in Hogwarts‘taki üçüncü yılında okuldan atıldığında ortadan ikiye bölünen eski okul asasının (meşe, kırk santim, oldukça esnek) kırık parçalarını barındırdığı yönünde.

Eğitimini bitiremeyen vasıfsız bir büyücü olarak Hagrid’in teknik olarak büyü yapmaya izni yoktu. Ama yine de sevilen karakter anahtarların bekçisi hayli büyülü görünüyor.

Hagrid’le ilk karşılaştığımızda çok fazla Hogwarts mektubu şüpheli bir şekilde göz ardı edildikten sonra Harry’i bulmak adına büyülü yöntemleri kullanması için ona özel izin verilmişti. Sonunda kayanın tepesindeki o sızıntılı barakada Harry’e ve Dursleyler’e ulaştığında Hagrid, bu fırsatı iyiye kullanmaktan kaçınmaz.

rubeus hagrid

Fakat Harry ve Ron’un bunu zor yoldan öğrendikleri gibi kırık bir asayı kullanmak neredeyse imkansız gibi bir şeydir. Sümüklü böcek kusmuğunu hatırlayan? Tabii pembe şemsiyedeki herhangi bir şey onun büyü yollamasına geçit vermiyorsa veya asayı onarmak için çok özel bir büyü uygulanmadıysa (belki de Mürver asadır?) Hagrid’in bir çift kırık parçayla pek şansı yok demektir.

Aklımızda oluşan bir diğer soru ise şu: Hagrid gerçekten ne kadar büyü biliyordur ki? Sonuçta sadece üç yıl ders aldı ve de ne SBD sınavına ne de FYBS’ye girerek becerilerini geliştirme şansı buldu.

Buna rağmen Hagrid’in epeyce bilgisi var gibi duruyordu. Harry’i Dursleyler’den hemencecik uzaklaştırmak için bir kayık sağlıyor, Diagon Yolu’na girmek için doğru tuğlaya vurabiliyor ve ayrıca şüpheli bir şekilde kocaman kaya büyüklüğünde balkabaklarına ‘birazcık yardımcı’ olduğunu itiraf ediyor – ve biz bununla bitki yemini kastettiğini sanmıyoruz.

Bazen beklenmedik bir şekilde çıkış yaptığı da oldu. Mesela Dudley Dursley’de bir domuz kuyruğu oluşturduğunu düşündüğümüz karmaşık bir Biçim Değiştirme büyüsü uygulamıştı.

Ne yazık ki şemsiye her zaman doğru işlemedi. Ölüm Yadigarları‘nda Voldemort ve Ölüm Yiyenleri  Harry ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı üyelerinin peşine düştüğünde Harry vaftiz babası Sirius’un uçan motosikletinin sepetindedir. Harry’nin oturduğu sepet, Hagrid’in yaptığı ‘Reparo’ büyüsüne rağmen motosikletten uygunsuz bir zamanda kopar.

harry hagrid motorsiklet

Fakat birkaç karambolüne rağmen, Hagrid her zaman Hogwarts derslerinin ona bir ömür boyu öğretemeyeceği bir şeye sahip: Dünyanın en iyi büyücülerinden oluşan arkadaşlarına olan aşırı sevgisi. Bir de tüm zamanların en mükemmel büyülü yaratıklarından oluşan ordusunu da (Şahgaga! Aragog! Norbert!) ilave edelim. Hagrid, büyük bir kaban giymiş on tane Voldemort’un üst üste durmuş halinden de güçlüdür.

O yüzden bir dahaki sefere şemsiyeyi evde bırak, Hagrid. Bize göre sen yeterince büyülüsün!


* Rubeus Hagrid’in Her Şeye En İyi Tarafından Baktığını Gösteren 9 An İçin Tıklayın!

Forumdan Cevaplar!

Site Yorumları
6 Yorum