Seçmen Şapka, Dünya Edebiyatından 10 Değerli Yazara Binalarını Fısıldıyor!

jrr tolkien hat 1

Seçmen Şapka’nın insanlar için tercihleri hepimiz için büyük bir merak ve ilgi konusuydu. Kitapları okuduğumuz zaman ilk olarak kendi binamızı belirlemeye çalıştık, arkadaşlarımızla tartıştık ya da konuştuk. Daha sonra Seçmen Şapka, Pottermore üzerinden karşımıza çıktı ve binalarımıza yerleştik. Peki hiç edebiyat dünyasının önemli yazarlarının binalarını merak ettiniz mi? Mugglenet bu soruya bir cevap getirmeye çalışmış. İşte o çalışmayı sizler için çevirdik!

John Green geçen sene verdiği röportajda gururlu bir Hufflepuff olduğunu söylerken binayı da savunmuştu. Peki ya diğer yazarlar ve binaları? Seçmen şapka J.R.R. Tolkien’i ve F.Scott Fitzgerald’ı hangi binaya yerleştirirdi? Rainbow Rowell ve Rick Riordian nereye giderdi mesela? Edebiyat dünyasında önemli yeri olan beş yazarın ve genç-yetişkinler için romanlar kaleme alan beş diğer yazarın bize göre muhtemel Hogwarts Binalarını yazdık.

Not: Evet, listede birçok Ravenclaw var. Bu durumun benim de bir Ravenclaw olmam ile ilgisi yok, tamamen tesadüf. Ravenclawlar ve yazarların ortak özellikleri arasında zeka ve yaratıcılık var.

Klasik Edebiyat

1. F Scott Fitzgerald

Liselerde sıklıkla okunması tavsiye edilen Muhteşem Gatsby’nin ve diğer önemli eserlerin yazarı, Ravenclaw için son derece uygun bir aday. Yazdığı ilk kısa öyküsü henüz 13 yaşındayken yayınlanmıştı. Ayrıca, Gatsby’nin hikayesi 1929’da yaşanan Büyük Buhran’ı da anımsatıyor.

2. Jack Kerouac

Sadık, maceracı ve cüretkar Amerikalı yazar için Gryffindor son derece uygun. Yolda adlı kitabı enerjik, yakışıklı ve saf adamları ile birlikte Gryffindor’a yakışır.

3. J.R.R. Tolkien

İkinci dünya savaşı görmüş ve evren yaratmada çok yetenekli olan Tolkien muhteşem bir Ravenclaw olurdu. Zekası ve ruhani yapısı ile örnek bir Ravenclaw öğrencisi olabilirdi.

4. C.S. Lewis

Mutlak bir Ravenclaw. İtinalı, düşünceleri aks ettirebilen, zeki, yaratıcı ve ruhani. Romanlarındaki alegorik yapı ile kesin bir Ravenclaw!

5. Truman Capote

Soğukkanlılıkla adlı kitabı ile kesin bir Slytherin. Araştırmacı, karizmatik ve zeki. Bağlantıları ile birlikte edebiyat dünyasına damga vurmuştu ve bir diğer yazar arkadaşı Harper Lee’nin en önemli eserini yazmasına yardım etmişti.

Genç-Yetişkin Edebiyatı

6. Rainbow Rowell

Tahmin etmek çok mu zor? İsmi Rainbow (e.n. Gökkuşağı) ve kesinlikle Hufflepuff’ta olmalı. Rowell ile tanışma fırsatım oldu ve şunu söyleyebilirim ki tanıdığım en fedakar, merhametli ve alçak gönüllü. Hufflepuff’a yaraşır özellikler.

7. Cassandra Clare

Ölümcül Oyuncaklar kitabının zeki yazarı Slytherin’e son derece uygun. Kitabının yayınlanabilmesi için ortaya koyduğu tutkulu efor ve sayısız hayranı tam da Salazar’ın evine layık.

suzanne collins

8. Suzanne Collins

Bilgiç Collin’in anlaşılır ve felsefik kitapları yaratıcı bir şekilde siyaset ile de iç içe ve Ravenclaw evine son derece uygun. Kitaplarında gördüğümüz yaratıcı ve akılcı dili tam da binaya göre.

9. Veronica Roth

Kesinlikle Hufflepuff. Sevenlerine sadık ve sosyal medya üzerinden gelen her soruya ve saçma fotoğrafa bile cevap veriyor. Tatlı tavırları Hufflpuff’a yakışıyor.

rick riordan

10. Rick Riordan

Percy Jackson’ın yazarı ise bir Gryffindor. Yarattığı karaktlerler hızlı, kendi ayakları üstünde duruyor ve birbirlerine son derece sadık. Tam da bir Gryffindor’un yazmak istediği gibi bir seri Percy Jackson.

Peki sizce hangi yazar hangi binada olabilirdi? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın!

Site Yorumları
4 Yorum