Snape McGonagall’a Karşı: Gerçek Bir Düelloda Kazanan Kim Olurdu?

Snape McGonagall'a Karşı: Harry Potter Düellosunu Hangi Profesör Kazanırdı?

Severus Snape ve Minerva McGonagall, Albus Dumbledore’un yanı sıra Hogwarts’taki en güçlü büyücülerden ikisi. Peki gerçek bir düelloda hangi profesör kazanırdı?

Harry Potter evreni epik düellolarla dolu bir kitap serisi. Harry Potter ve Sırlar Odası’nda Harry ve Malfoy, Snape ve Lockhart’ın gösterisinden sonra düelloya tutuşurlar ve Harry Potter ve Melez Prens’te çok daha korkunç sonuçlarla tekrar karşı karşıya gelirler. Harry ayrıca Melez Prens’te Snape’in Dumbledore’u öldürmesinden sonra ona karşı duygusal bir savaş verir.

Bir diğer önemli düello ise Harry Potter ve Ölüm Yadigarları’nda McGonagall ve Snape arasında yaşanan düellodur. McGonagall öğrencilerini savunmak için Snape’e bir dizi büyü yapar, ancak Snape uçup gitmeden önce hepsinden kaçmayı başarır. Ancak McGonagall’ın bilmediği şey, Snape’in aslında Dumbledore için çalışan bir çifte ajan olduğudur, bu yüzden ona zarar vermek gibi bir niyeti yoktur.

Pek çok hayran, Snape elinden geleni yapsaydı düelloyu kimin kazanacağı konusunda farklı görüşlere sahip. Dilerseniz gelin, adım adım gidelim ve sonucu birlikte bulalım.

Snape vs McGonagall: Ciddi Bir Düelloda Kim Kazanır?

Minerva McGonagall: Sıradışı Biçim Değiştirme Hünerleri

Minerva McGonagall

Profesör McGonagall oldukça yetenekli bir cadı. Hogwarts’ta öğrenciyken dahi sınıfının en iyisi olan McGonagall, SBD ve FYBS sınavlarında olağanüstü başarılar elde etti. Özellikle Biçim Değiştirme konusunda özel bir yetenek sergiledi. Henüz on yedi yaşındayken, Harry Potter serisinde birçok kez kendi yararına kullandığı Animagus dönüşümünü başardı. Öğrenciyken, Transfiguration Today (Biçim Değiştirmenin Bugünü) dergisinden En Yetenekli Yeni Gelen Ödülü’nü aldı ve daha sonra bir yetişkin olarak Hogwarts’ta Müdür Yardımcısı oldu ve ayrıca Biçim Değiştirme bölümünün başına geçti.

McGonagall Biçim Değiştirme becerilerini seri boyunca birçok kez sergiledi. Örneğin, Harry ve Ron Sırlar Odası’nda Snape’in ofisindeyken, McGonagall çocukların yemesi için bir tabak sandviç yarattı. Ve tüm sandviçler yendiğinde, tabak otomatik olarak kendini yeniden doldurdu. Ayrıca Harry Potter ve Ateş Kadehi’nde Deli-Göz Moody’nin bir gelinciğe dönüştürdüğü Malfoy’u asasının bir hareketiyle tekrar insana dönüştürdü.

Ölüm Yadigarları kitabında Snape, düello sırasında McGonagall’a yılan gönderir, ancak o sırada McGonagall, yılanı kolaylıkla duman haline getirir ve ardından uçan bir dizi hançere dönüştürür. Bunlar McGonagall’ın yeteneklerinden sadece birkaç örnek.

Severus Snape: Çok Yönlü Bir Büyücü

Severus Snape

Snape’i ilk defa tanıdığımızda kendisi Hogwarts’ta İksir profesörüydü. Ancak iksir yapma becerileri, yetenekleriyle ilgili buzdağının sadece görünen kısmıdır. Snape’in diğer bir yeteneği de büyü icat etme konusudur. Daha öğrenciyken, hedefi parçalayan acımasız bir büyü olan Sectumsempra Laneti’ni icat etmiştir. Bu lanet Snape’in uzmanlık alanlarından biri haline gelmiş ve Yedi Potter Savaşı sırasında Lupin’i hedef alan bir Ölüm Yiyen’e bu büyüyü kullanarak saldırmış, ancak hedefi kaçırıp George Weasley’nin kulağını koparmıştır. Bu olayda laneti kullanması planladığı gibi gitmese de, yine de büyünün acımasızlığını göstermektedir. Snape, Sectumsempra’nın yanı sıra, birçok büyücünün yeteneklerini aşan ve oldukça gelişmiş bir büyü olan Öldüren Lanet’i de yapabilmektedir.

Snape’in Zihnefend ve Zihinbend yetenekleri vardır. Zihinfend bir kişinin zihnine nüfuz etme ve duygularını yorumlama yeteneğidir, Zihinbend ise bir kişinin zihnini Zihinfend’e karşı koruma eylemidir. Melez Prens’te Snape Harry ile düello yaparken, Harry’nin hangi büyüleri kullanmayı planladığını tahmin etmek ve onları uygun şekilde engellemek için Zihinfend’i kullanır. Lord Voldemort’un Dumbledore ile ittifakını öğrenmesini engellediğinde olağanüstü Zihinbend becerilerini sergiler. Ve Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nda Snape, Harry’ye Voldemort’un zihnine girmesini engellemesine yardımcı olmak için özel Zihinbend dersleri verir. Sonuç olarak Snape büyünün birçok alanında üstün bir büyücüdür.

Son Karar: Snape Daha Güçlü Bir Büyücü

McGonagall genel anlamda tek bir konuda uzmanken, Snape ise çok yönlü bir büyücüdür. Konu Biçim Değiştirme alanına geldiğinde McGonagall’ın kesinlikle üstünlüğü var. Ancak iş büyü icat etmeye, Karanlık Sanatlar’a, Zihnefend ve Zihinbend’e geldiğinde ise Snape’in bariz bir üstünlüğü bulunuyor. McGonagall Karanlık Sanatlar konusunda şaşırtıcı derecede yetenekli ama Snape ile aynı seviyede değil. Ayrıca büyük ihtimalle Öldüren Lanet’i yapamıyor, bu da onu dezavantajlı duruma düşürüyor.

McGonagall ayrıca Zihnefend ve Zihinbend yeteneğinden de yoksun, bu da Snape’in aksine bir düelloda rakibinin bir sonraki hamlesini tahmin edemeyeceği anlamına gelir. Dolayısıyla Snape Ölüm Yadigârları’nda McGonagall’a karşı ciddi bir düelloya girseydi sonunda galip gelecekti. Neyse ki kendisi de Profesör McGonagall’a en az bizim kadar saygı duyuyordu ve böyle bir şey yapmadı…

Siz bu tarz bir düellonun sonunda kimin galip çıkacağını düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bizlerle paylaşmayı ve yeni Harry Potter içerikleri için bizleri Google News üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Kaynak: CBR

5 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir