Lord Voldemort, “Öldüren Lanet”i Snape Üzerinde Neden Kullanmadı?

Voldemort Öldüren Lanet'i Snape Üzerinde Neden Kullanmadı?

Voldemort’un Öldüren Lanet’i sıkça kullanması, gelmiş geçmiş en büyük karanlık büyücü olarak ününün büyük bir parçasıdır. Peki neden Snape’i öldürmek için kullanmadı?

Harry Potter evreninde Affedilmez Lanetler olarak bilinen kötü şöhretli ve yasak büyüler yalnızca karanlık cadılar ve büyücüler tarafından kullanılır (Snape’in Dumbledore’u öldürmesi bunun tek istisnasıdır.) Imperio, büyüyü yapan kişinin başka bir canlıyı kontrol etmesini sağlarken, Crucio büyüyü alan kişiye yoğun acı çektirir. Üçünün sonuncusu ve en korkuncu olan Avada Kedavra, yoluna çıkacak kadar talihsiz olan herkesi anında öldürür.

Efsanede bu büyüyü kullandığı bilinen kişiler arasında Lord Voldemort belki de bu büyüyü en sık kullanan büyücüdür. Sadece kitaplar boyunca Avada Kedavra’yı en az 20 kez kullanmıştır ve Birinci Büyücülük Savaşı sırasında, özellikle de Potterlar üzerinde sürekli kullandığına dair kayıtlar vardır. Öyleyse, görünüşte sadık takipçisi Severus Snape’i öldürme zamanı geldiğinde, neden birinin hayatını sona erdirmenin kesin bir yolu gibi görünen şeyden kaçınmayı seçti?

Voldemort Mürver Asa Üzerinde Gerçek Kontrolü Elde Etmek İstiyordu

Voldemort’un Pelerini

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları doruk noktasına yaklaşırken Snape kendini Voldemort’un hedefinde bulur. Karanlık Lord, Ölümün Efendisi olma planının bir parçası olarak Mürver Asa üzerinde gerçek kontrolü sağlamak için eski müttefikini öldürmesi gerektiğine inanmaktadır. Daha sonra bu inancında yanıldığı ortaya çıkar; Snape aslında hiçbir zaman var olan en güçlü asanın gerçek efendisi olmamıştır. Asanın gerçek sahibi olmak için Dumbledore’u silahsızlandıran kişi Draco Malfoy’dur.

Voldemort’u böyle davranmaya iten de bu yanlış inançtır. Film, Snape’i öldürmek için kullanılan yöntemin tasvirinde kitaptan farklıdır, ancak Mürver Asa’nın efendisine doğrudan karşı gelemeyeceğinin söylenmesi gibi basit bir nedenden ötürü ikisi de Öldüren Lanet’i kullanmaz. Sonuç olarak kitapta Voldemort yılanı Nagini’ye onu öldürmesini emrederken, filmde sözsüz bir büyü Snape’in boğazını kesiyor ve ardından Nagini ona defalarca vurarak işi bitiriyor.

lord voldemort ölüm yiyenler

Voldemort Kesinlikle Gerekli Olmadıkça Snape’i Öldürmezdi

Karanlık Lord eylemi gerçekleştirmeden önce Snape’e bunu yapmak zorunda kaldığı için pişman olduğunu söyler. Bunun birkaç nedeni olabilir, ancak Voldemort’un ona duyduğu saygıyı hatırlamak önemlidir. Snape, Voldemort’un gerçekten güvendiği ve saygı duyduğu birkaç Ölüm Yiyen’den biriydi. Hogwarts Savaşı olaylarından önce uzun yıllar boyunca güvenilir bir hizmetkârdı. Voldemort’un en büyük zaferlerinden bazılarında Snape de oradaydı ve sonunda Albus Dumbledore’u öldüren kişi olarak konumunu sağlamlaştırmıştı.

Aynı şekilde Voldemort da onu öldürmek zorunda olduğunu hissettiği daha acımasız ve kanlı yöntemden dolayı bazı pişmanlıklar duyabilirdi. Ölümde sunulan haysiyet eksikliği Voldemort gibi soğuk ve hesapçı birini bile etkilemiş olabilir. Her şey söylenip bittiğinde, yine de en sadık hizmetkârı olarak gördüğü kişiyi kaybediyor ve bu duygusal olmasa bile fark edilebilir bir kayıp.

Voldemort Öldüren Lanet'i Snape Üzerinde Neden Kullanmadı?

Mürver Asa’nın kontrolü, Ateş Kadehi olayları sırasında yeniden ortaya çıktığından beri Voldemort için bir takıntıydı ve işini şansa bırakmaya hazır değildi. Hogwarts Savaşı’na giden yolda, asanın olması gerektiği kadar iyi çalışmadığını hissediyordu ve onun beklediği efsanevi asa olması için her şeyi yapardı. Asanın sadakatini riske atma konusundaki bu isteksizliği Snape’in olağandışı ve vahşi ölümüne yol açtı.

Sizce Lord Voldemort Snape’in neden Avada Kedavra kullanarak öldürmemiş olabilir? Yorumlarınızı bizlerle paylaşmayı ve daha fazla Harry Potter içeriği için bizleri Google News üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Kaynak: CBR

4 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir