Haftanın Büyüsü: Sectumsempra

sectumsempra for enemies

Bir Haftanın Büyüsü köşesinden daha tüm takipçilerimize merhaba diyoruz! Bu hafta ele alacağımız büyü oldukça tehlikeli bir lanet. Hepimizin son anlarda değerini anladığı ve sevdiği bir karakter olan Severus Snape tarafından icat edilmiş. Kendini sevdiği kadın için feda eden bir karakterden böyle bir lanet çıkması korkunç, değil mi?

Şimdiye kadar bu büyüyü hepiniz tahmin etmişsinizdir, evet bu hafta büyümüz Sectumsempra! Haydi hemen bu büyü hakkındaki detayları öğrenmeye başlayalım!

Sectumsempra, Severus Snape tarafından “Melez Prens” adını kullandığı zamanlarda icat edilmiş bir lanettir. Snape bu büyüyü muhtemelen Çapulcular da olmak üzere düşmanlarının üzerinde kullanmak için icat etmiştir ve lanet zamanla Snape’in uzmanlık alanı haline gelmiştir.

Sirius Black’in söylediğine göre, Snape’in bu büyüyü tam olarak ne zaman icat ettiği bilinmemektedir. Sirius ayrıca “Snape okula ilk geldiğinde bile yedinci sınıftaki çocukların yarısının fazlasından daha çok lanet biliyordu” da demiştir. Aynı zamanda, Remus Lupin bu büyüyü Ölüm Yadigarları’nda tanıyabildiği için Snape’in bu laneti icat etmesinin bir sır olduğu da söylenemez.

Tehlikeli bir lanet olan Sectumsempra kullanıldığında görünmez bir kılıcın etkisiyle aynı etkiyi yaratır, uzak bir mesafeden kurbanı kesip derin bir yara açmak için kullanılır. Laneti yapan büyücünün el hareketiyle aynı şekilde bir kesik yaratır. Kesik oldukça derin olduğundan dolayı, anında ölümcül olmasa bile, eğer tedavisi hemen uygulanmazsa kurban kan kaybından ölebilir.

meles prens iksir kitabi sectumsempra

Tarihi

Girişte de söylediğimiz gibi bu lanet Severus Snape tarafından, Hogwarts’ta öğrenci olduğu zamanlarda Çapulculardan intikam alma isteğiyle icat edilmiştir. Severus bu büyüyü F.Y.B.S. seviyesindeki İksir kitabına yazmıştır ve bu lanet o kadar çok Severus’un imzası haline gelmiştir ki Remus Lupin bu lanet yapıldığında kimin yaptığını kolayca anlamıştır.

Severus bu laneti, Hogwarts’taki beşinci yıllarında Çapulcular herkesin içinde onu aşağıladıktan sonra James Potter’a karşı kullanmıştır. Bu yapışında lanetin etkisi çok ciddi değildi çünkü düzgün bir şekilde James’i hedefleyememişti.

Yıllar sonra, 1996-1997 okul yıllarında Harry Potter, Severus Snape’in laneti yazdığı iksir kitabını kullanmaya başlamıştır ve bu laneti oradan öğrenmiştir. Etkilerini bilmediği ve sadece o zamanlar kim olduğunu bilmediği “Melez Prens”in bu büyüyü sadece not olarak aldığını düşündüğü için bu büyüyü denemek istemiştir. Denemek istediği zaman, aynı kitapta bulunan Levicorpus gibi büyülerle aynı şekilde komik bir etkisi olacağını düşünmüştür. Harry bu laneti kendisini sinir eden Cormac McLaggen’e karşı kullanmayı düşünmüştür, ancak Mızmır Myrtle’ın Lavabosunda Draco Malfoy’la karşılaşıncaya dek bu laneti hiç kullanmamıştır. Snape Malfoy’un yaralandığını gördüğünde onu iyileştirmek için hemen müdahale etmiştir ve Malfoy’un bu halini gördükten sonra eski kitabının Harry’de olduğunu anlamıştır, bu nedenle de Harry’ye ceza vermiştir. Daha ağır ceza vermemesinin nedeni ise kendisinin bu laneti icat eden kişi olduğunu açığa çıkarmaktan korkmasıdır.

“Biliyordu,” dedi Harry acı acı. “Sectumsempra’yı kullandığımda anlamıştı. Zihnefend’e ihtiyacı yoktu… daha önce bile anlamış olabilir, Slughorn benim İksir’de ne kadar parlak olduğum hakkında konuşup durduğu için… eski kitabını dolabın dibinde bırakmamalıydı, değil mi?”

“İyi de niye seni ele vermedi?”

“O kitapla arasında ilişki kurulmasını istediğini sanmıyorum,” dedi Hermione. “Dumbledore bilse pek hoşuna gitmezdi sanırım. Ve Snape kitap ona ait değilmiş gibi yapsa bile, Slughorn onun yazısını ânında tanırdı. Zaten kitap Snape’in eski sınıfında bırakılmıştı ve eminim Dumbledore onun annesinin soyadının ‘Prens’ olduğunu biliyordu.”

Harry Potter ve Melez Prens

Draco’dan nefret etse bile Harry ona bu kadar ciddi şekilde zarar vermek istememiştir, bu yüzden laneti kullandıktan sonra hem korkmuş hem de kendisini suçlu hissetmiştir. Profesör McGonagall da Harry’nin bu yaptığını öğrendikten sonra okuldan atılmadığı için şanslı olduğunu söyleyerek Snape’in verdiği cezaları gönülden desteklemiştir. Harry’nin lanet kullandığını öğrenen Pansy Parkinson da her yerde onu kötülemekte geç kalmamıştır.

Büyük bir patlama sesi duyuldu ve Harry’nin arkasındaki çöp tenekesi havaya uçtu. Harry bir Bacak-Bağlama Laneti denedi ama lanet, Malfoy’un kulağının arkasındaki duvardan geri tepti ve Mızmız Myrtle’ın altındaki su deposunu parçaladı, Myrtle avaz avaz bağırdı. Her taraftan sular boşalırken, ayağı kayan Harry yere düştü. Tam o sırada Malfoy, yüzü öfkeden kasılmış halde, bağırdı: “Cruci-“

“SECTUMSEMPRA!” diye böğürdü Harry yerden, asasını çılgınca sallayarak.

Malfoy’un yüzü ve göğsünden, sanki görünmez bir kılıçla kesilip yarılmış gibi kan fışkırdı. Geriye doğru sendeleyip büyük bir şapırtıyla suyla kaplı zemine yığıldı, asası, gevşeyen sağ elinden düştü.

Harry Potter ve Melez Prens

sectumsempra malfoy harry hogwarts

Harry Hortkulukları ararken Inferi’lerle karşılaştığında da Sectumsempra dahil olmak üzere birçok büyüyle bu yaratıkları püskürtmeye çalışmıştır. Ancak bu lanet onların zaten hissiz olan etlerine zarar vermediğinden yaklaşmalarına ciddi bir şekilde engel olamamıştır. Aynı gece Snape Dumbledore’u öldürdüğünde Harry bu laneti ona karşı kullanmayı denemiştir, ancak Snape bu büyüye karşılık vererek laneti icat eden kişinin kendisi olduğunu açıklamıştır.

Bir sonraki yıl (1997-1998) Yedi Potter Savaşı’nda Snape bu büyüyü Ölüm Yiyenler’den birinin elini yaralamak için kullanmıştır ancak bir ıskalama sonucunda George Weasley’in sol kulağını koparmıştır. Karanlık Sanatlardan bir lanet olması nedeniyle Zümrüdüanka Yoldaşlığı’ndan kimse George’un kulağını tekrar çıkarmayı başaramamıştır ancak bunun nedeni bunu yapmak imkansız olduğundan mı yoksa sadece karşıt büyüyü bilmediklerinden mi bilinmemektedir.

Karşıt Büyü ve Tedavisi

Sectumsempra lanetinin etkisi, şarkı gibi söylenilen bir büyü olan Vulnera Sanentur ile tedavi edilebilir. Bu büyü ilk yapıldığında kan akışını azaltır, ikinci yapıldığında yaranın kapanmasını sağlar, üçüncü yapıldığında ise lanetin en kötü etkilerini ortadan kaldırır. Bu büyü yapılmış olsa bile kurbanın tıbbi tedaviye de ihtiyacı vardır. Anında geyik otu uygulanırsa yaranın izinin kalması da engellenebilir.

Sectumsempra Severus Snape

Biraz önce bahsettiğimiz tedavi büyüsü olan Vulnera Sanentur yaraları tedavi edebilse ve geyik otu da izleri engelleyebilse de bu lanet nedeniyle kopan uzuvlar geri yerine getirilemez, bu da karanlık büyülerin kalıcı etkilerinden kaynaklanmaktadır. Bu durumu da George Weasley’nin sol kulağında görebiliyoruz.

Harry’nin ardındaki kapı çarpıp açıldı, başını kaldırarak bakınca dehşete kapıldı: Snape, yüzü mosmor, odaya dalmıştı. Harry’yi sertçe yana iterek Malfoy’un üzerine eğildi, asasını çekti ve neredeyse bir şarkıya benzeyen büyülü sözler mırıldanarak, asayı Harry’nin lanetinin açtığı derin yaralar üzerinde dolaştırdı. Akan kan azalmış gibiydi; Snape Malfoy’un yüzünde kalanları silerek büyüsünü tekrarladı. Şimdi yaralar dikiliyormuş gibiydi.

Etimoloji

Lanetin ismi olan “Sectumsempra”, Latince “kesilmek” anlamına gelen “sectum” ve muhtemelen yine Latince “daima” anlamına gelen “semper” kelimelerinden gelmektedir. Türkçeye ise “daima kesen” veya “sonsuza kadar yarılmış” olarak çevrilebilir. Aynı zamanda “sectum” kelimesinin yanında, İngilizcede “bölmek, bölünmüş” anlamlarına gelen “section” kelimesinden de gelmiş olabilir. Bu büyünün çevirisindeki “yarılmış” kelimesinin İngilizcesine bakarsak, bunun “sever” olduğunu görebilir ve böylece bu kelime ile “Severus” isminin arasında bir kelime oyunu olduğunu anlayabiliriz.

Bu büyü hakkındaki tüm detayları yazdığımıza göre bu haftaki köşemizin de sonuna geldik. Sectumsempra laneti hakkında düşünceleriniz nelerdir? Bir sonraki Haftanın Büyüsü köşemiz için özel olarak istediğiniz bir büyü var mı? Yorumlarınızı bizlerle paylaşırsanız çok seviniriz!

5 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir