Bir Minik “Canavar” Daha Adını Harry Potter Dünyasından Aldı

harry potter bilim kultur

Geçtiğimiz aylarda Hindistan’da Hogwarts’ın Seçmen Şapkası’na tıpatıp benzeyen bir örümcek türünün keşfedildiğini ve buna istinaden örümceğe “Eriovixia gryffindor” adı verildiğinin haberini paylaşmıştık.

Şimdi ise Singapur Üniversitesi araştırmacıları “Harryplax severus” adını verdikleri küçük bir yengeç türü buldular. Evet, bu geçtiğimiz günlerde keşfedilen minik kabuklunun hem familyası hem türü Potter hayranlarının favori iki karakterinin adını taşıyor! The Leaky Cauldron‘ın haberine hep birlikte bakalım!

Harryplax severus

Aslında yengeçler 20 yıl önce eski deniz piyadesi Harry Conley adındaki araştırmacı tarafından Guam Adası’nın mercan kayalığından çıkartılmış. Örnekler yıllarca el değiştirmiş ve en sonunda Singapur Üniversitesi’nin iki bilim insanı Dr. Peter Ng ve Dr. Jose Christopher E. Mendoza’nın eline geçmiştir. Bu arada Mendoza sıkı bir Harry Potter hayranı olduğunu itiraf etmiştir.

Familyayı adlandırırken Ng ve Mendoza 3 milimetre uzunluğundaki bu 8 yaratığı ortaya çıkaran adama ithaf etmek istediler bu yüzden de “Harry” yerinde bir ad gibi görünüyordu. Onlar aynı zamanda Conley’in ender rastlanan ve yeni türleri bulmadaki özel yeteneğini “Sağ Kalan Çocuk”un sihirsel yeteneklerine benzetmişlerdi. Bu iki bilim insanı Conley’i büyücü çocuğu hatırlatan bir ifadeyle tarif ediyorlar: “Sağlam bir kararlılık ve altın bir kalp”

harry potter fc hp

Her Harry Potter hayranının bildiği gibi yengeçlerin türünün adı “Severus” anti kahraman Profesör Severus Snape’den gelmektedir. Araştırmacılar bu çalışmanın adıyla ilgili şunları yazdı:

“Bu ad Latincede şiddetli, sert ve sıkı anlamlarına gelmekte olup yengecin toplandığı sıkı ve yorucu süreç kastedilmektedir. Ama ilk toplandığı zamandan neredeyse 20 yıl sonra, günümüze kadar keşfedilmekten sıyrılmış mevcut yeni tür gibi Harry Potter romanlarındaki adı çıkmış ve yanlış anlaşılan karakter Profesör Severus Snape’in hikâyedeki en önemli sırlardan birini tutabilme kabiliyetine de göndermedir.”

Harryplax severus hakkında daha detaylı bilgiyi buradan öğrenebilirsiniz.

severus snape Legilimency

Sırf bu ad benzerliğinden dolayı denizlerin bu ufaklığı bir “Fantastik Canavar” sayılmalıdır! Siz ne dersiniz?

Eriovixia Gryffindori olarak adlandırılan örümcek türü hakkındaki haberimiz için buraya tıklayabilirsiniz!

2 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir