Yeni Keşfedilen Örümcek Türünün Adı Godric Gryffindor’a İthaf Edildi!

ron weasley Eriovixia Gryffindori

Indiatimes‘ın haberine göre Mumbaylı araştırmacıların Karnataka’nın batısındaki bir dağ geçidinde keşfettiği yeni bir örümcek türüne büyücülerin giydiği sihirli şapkalara benzemesinden dolayı Harry Potter serisindeki oldukça popüler bir büyücünün adı verildi.

7 milimetre uzunluğundaki bu örümcek, Hogwarts kurucularından Godric Gryffindor’a ithafen bilimsel olarak Eriovixia Gryffindori olarak adlandırıldı.

Bu yeni keşif, geçtiğimiz cumartesi Indian Journal of Arachnology adlı dergide yayımlandı. Bu örümceğin keşfi için övgülerse araştırmacı ve doğabilimciler Javed Ahmed, Rajashree Khalap ve Sumukha Javagal’a gitti. Bu araştırma takımı geçtiğimiz iki senede de beş yeni örümcek türü tanımlamışlardı.

Javed Ahmed şöyle konuştu:

“Büyücü Godric Gryffindor’a ait olan Seçmen Şapka’ya benzer bir örümceği keşfetmekten dolayı oldukça heyecanlıyız. Bu keşif Karnataka’daki Kans ormanlık alanında yapıldı.”

Örümceğin bu “büyülü şapka” şekline sahip olmasının sebebinin kendisini kuru yaprağa benzeterek gündüzleri yırtıcılardan korunmak olduğu söyleniyor.

Eriovixia Gryffindori
Eriovixia Gryffindori

“Gençken Harry Potter kitaplarının hastasıydım. O yüzden bu minik örümcekle karşılaştığımda aklıma direkt Seçmen Şapka geldi,” diye de ekliyor Ahmed.

J.K. Rowling de bu gelişmeye karşı duygularını gizleyememiş olacak ki Twitter’dan yanıt vermeyi geciktirmedi:

“Gerçekten onurlandım! Başka bir Fantastik Canavar keşfettiğiniz için tebrikler!”

Harika bir olay değil mi, siz ne dersiniz?

2 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir