“Harry Potter: Sihir Tarihi” Belgeselinden Son Detaylar ve Fragman!

İlk çıktığı zamanlarda Harry Potter kitaplarını ve filmlerini teker teker beklemek bizler için büyük bir olaydı. Eminiz çoğumuz o bekleyiş sırasındaki tarifi imkansız heyecanı tekrar yaşamak istiyordur. Eh, aynısı olmasa da bir şeyler gelmek üzere: Harry Potter: A History of Magic.

Harry Potter: A History of Magic adlı fuarın isminde Harry Potter geçse de tam olarak Harry Potter dünyası hakkında değil. Fuar Londra’daki British Kütüphanesi bünyesinde bulunan ve yüzyıllar önceye kadar uzanan büyü hakkındaki eşyalar ve yazmalar ile Rowling‘in yarattığı dünyayı birleştirerek bizlere hem bu hayali dünyanın hem de gerçek dünya büyüsünü yaşatmayı amaçlıyor. Rowling kendi dünyasını yaratırken tarihimizden çokça esinlenmiş olduğunu söylemişti. Böyleyken bu gösterinin sihir tarihi araştırmacılarına olduğu kadar tam da Harry Potter hayranlarına hitap etmesi kaçınılmaz. Şüpheniz varsa sizi şöyle alalım;

Rowling‘in bu fuar kapsamında paylaştığı fotoğraf Nicholas Flamel‘in mezar taşı oluyor. Kütüphane de Harry Potter hayranlarına yabancı gelmeyecek bazı şeyler paylaştı. Bunlardan en ilginci şu:

Altın bir top içinde bezir. Zamanında bir çok hastalığa çare olarak görülüp önemli bir yerde saklamışlar. Bezir’in bu muhteşemliğinin Harry‘nin aklında yer edinmiş olması da güzel yoksa Ron‘u kaybedebilirdik!

Bu ve benzer şeyler için fuar geçtiğimiz günlerde başladı ve 28 Şubat 2018‘e kadar da açık kalacak. Londra’daki British Kütüphanesi bünyesinde gerçekleşen bu gösteriye gitmek istiyorsanız buradan bilet alabilirsiniz.

Gidemeyenler ise hiç üzülmesinler zira fuarın ilk haftasından sonra, 28 Ekim‘de BBC Two fuarın yapımını anlatan ve Rowling ile çektikleri bir saatlik belgeseli ekranlarda yayınlayacaklar.

O belgeselin fragmanını da Türkçe’ye çevirdik. Aşağıdan izleyebilirsiniz:

Biz bu fuara gidemiyor olsak bile belgesel için oldukça heyecanlandık. Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz?

⁠⁠⁠Evapsie!
2 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir