J.K. Rowling, Bu Sefer de Severus Snape’i Öldürdüğü İçin Özür Diledi!

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, her 2 Mayıs‘ta -Hogwarts Savaşı’nın yıl dönümünde- J.K. Rowling, Harry Potter ve Ölüm Yadigarları kitabındaki iyi ve kötü cadı-büyücülerin çarpışması sırasında acımasızca öldürdüğü karakterler için hayranlarına özür mesajı yolluyor. Bu yıl da bu mesajını Severus Snape için yolladı. Gelin bu tuhaf geleneği hep birlikte inceleyelim.

2015 yılında, Rowling Weasley ikizlerinden biri olan Fred Weasley‘yi öldürdüğü için özür dilemişti.

“Bugün sadece şunu söylemek istiyorum. Fred hakkında gerçekten üzgünüm. *Sizlerin mantıklı öfkenizi kabul ederek boynunu eğer*”

2016 yılında ise, kurtadam Remus Lupin‘in ölümü hakkında hissettiği üzüntüyü bizlerle paylaştı. Lupin, daha yeni doğan bebek Teddy’nin babasıydı ve annesi Tonks da ölmüştü.

“Bir kez daha, bugün Hogwarts Savaşı’nın yıl dönümü, bu yüzden söz verdiğim gibi bir ölüm için özür dileyeceğim. Bu yıl: Remus Lupin.”

“Arthur yaşadı, bu yüzden Lupin ölmeliydi. Üzgünüm. Bunu yaparken eğlenmedim. Editörümün beni ağlarken gördüğü tek zaman Teddy’nin kaderine ağlamamdı.”

Ve bu yıl, bizler için bir başka özür Tweet’ini bizlerle paylaştı. Bu özrü daima beklemiştik.

“Peki, geliyor. Lütfen birbirinizle saldırı savaşına girmeyin, fakat bu yıl öldürdüğüm kişi için özür diliyorum (fısıldıyor)… Snape. *Saklanmak için kaçar* “

Severus Snape karakteri, Hogwarts’ın İksir Profesörü ve Harry’nin uzun dönem düşmanı, Rowling’in en karmaşık ve en sevilen karakterlerinden biri.

Derinlerde dışlanmış bir adam; Voldemort’a genç yaşlarında katılıyor. Snape, kalbinde büyük bir değişikliğe uğruyor, güçlü kara büyücünün tüm hayatı boyunca sevdiği tek kadını öldürmeyi planladığını duyuyor; Harry’nin annesi Lily Evans Potter.

Lily’nin hayatını kurtarmak amacıyla, kendi hayatını tehlikeye atarak Voldemort’a ihanet ediyor ve Dumbledore ile çalışmaya başlıyor. Eylemlerini gizli tutuyor, Voldemort gücüne tekrar kavuşunca bir casus olarak rolüne kaldığı yerden devam ediyor – ne yazık ki Kara Lord tarafından öldürülüyor. Voldemort, Snape’in en güçlü asan olan Mürver Asa’nın sahibi olduğunu düşünüyor.

Kalpleri parçalayan bir şekilde, Snape’in ölümünden sonra, Harry bizzat eski düşmanının yıllar boyu süren fedakarlıklarını keşfediyor. Eski öğretmeninin sihirle çıkarılmış ve korunan anılarına dalıyor.

Snape karakteri, Harry Potter filmlerinde Alan Rickman tarafından oynanmıştı, ki aktörümüz de Ocak 2016’da vefat etmişti.

Aktör Rickman, Hary Potter ve Ölüm Yadigarları kitabının yayımlanmasından sonra Rowling’in kendisiyle Snape’in sırrının bir kısmını paylaştığını da açıklamıştı. Fakat hikayenin tamamını kendisine söylememişti. Rickman bunu 2011 yılında ise şöyle açıklamıştı:

Bana bir minik, küçük, kenarıda kalmış bir bilgi kırıntısı verdi. Bu, Snape karakterinin düşündüğümden çok daha karmaşık olduğunu düşündürmüştü ve hikaye herkesin düşündüğü gibi düz bir çizgide ilerlemiyordu.

Alan Rickman’ın vefatından sonra Rowling bu sırrın ne olduğunu tam olarak açıkladı: aktöre “daima” (always) sözünün manasını açıklamıştı (Snape karakteri bu ünlü sözü, Harry’nin annesini daima sevdiğini mutlak bir şekilde Dumbledore’a açıklıyordu). İlgili haberimize ulaşmak için tıklayın.

“Alan’a “daima” sözünün ardında neler olduğunu söylemiştim.”

Sizler bu gelenek ve Severus Snape’in ölümü hakkında neler düşünüyorsunuz? Peki gelecek sene için tahminleriniz var mı? Görüşlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın!

⁠⁠⁠Evapsie!
Site Yorumları
5 Yorum