Jim Kay, Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nın Resimli Baskısı İçin Çizimlere Başladı

Jim Kay, Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nın resimli baskısı için çalışmalarına resmi olarak başladığını duyurdu.

Şimdilik piyasada ilk üç Harry Potter kitabının resimli baskıları mevcutken, ekimde çıkacak Ateş Kadehi baskısı için heyecanla beklemekteyiz. (Ekim ayında çıkacak baskı elbette orijinal dilinde olacak. Ama kısa sürede Türkçe baskısının raflarda olacağına inanıyoruz.) Daha dördüncüsü gelmeden pek sevdiğimiz çizerimiz Jim Kay, Zümrüdüanka Yoldaşlığı çizimlerine şimdiden başlanmış bile!

Kay, kendi sitesi Creepy Scrawlers Ltd.’de Ateş Kadehi’nin çalışmalarını bitirdiğini yakın zamanda duyurduktan sonra Zümrüdüanka Yoldaşlığı’na “biraz daha kendinden” bir şeyler katacağını konusunda okuyucuları bilgilendirmişti. Daha “ifade edici” görseller eklemeyi ve “daha karanlık bir yol” izlemeyi umduğunu söyleyen Kay, serinin beşinci (ve en uzun) kitabının “kasvetli zamanımıza uygun bir kasvetli hikâyesi” olduğuna inandığını belirtmişti.

Çizerimiz bu ay başında kendi Instagram hesabında Kreacher modeline bir bakış atmamızı sağladı.

“Kreacher’la hâlâ eğleniyorum. Burnunu kısalttım ve böylece daha ciddi görünmesini sağladım.”

Jim Kay ayrıca şunları da söyledi:

“Testral çizimlerine gölgeli bir örnek olsun diye palto askısı, tuvalet kâğıdı rulosu, kebap şişleri ve kil kullanarak maket oluşturdum. Kıvrımları belli etmek için kanat kısmında ipek bir kumaş kullanabilirim de. Kusura bakmayın biraz sessiz kaldım, şu son birkaç hafta zor geçti de.”

Hypable sitesi, Zümrüdüanka Yoldaşlığı çıkış tarihinin 2021 güzünden önce olmayacağını tahmin ediyor. Bu tahmin ise Ateş Kadehi’nin çıkış tarihine dayanıyor: 8 Ekim 2019. Yani Azkaban Tutsağının piyasaya sürülmesinden iki yıl sonra. Ama zaten o da tahmin edilen çıkış tarihinden farklıydı.

Jim Kay

Serinin kitaplarının gittikçe sayfa sayısı ve içerik derinliği olarak arttığı düşünülürse, Kay’e düşen sorumluluk da aynı derecede artacak gibi. Fakat Kay’in serinin önceki kitaplarında çıkardığı olağanüstü iş göz önünde bulundurulduğunda beklemeye değecek bir sonuç ortaya çıkacağına inanıyoruz.

Yani, Hypable, Melez Prens’in 2023’ün Ölüm Yadigarları’nın ise 2025’in sonbaharında çıkacağını tahmin ettiklerini söylediklerinde haksız sayılmazlar.

Ateş Kadehi resimli versiyonunu orijinal dilinde önceden sipariş etmek isterseniz Bloomsbury’nin resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar ve Ozan Beedle’ın Hikâyelerinin de resimli baskılarının mevcut olduğunu hatırlatmakta fayda var. Çağlar Boyu Quidditch ise ödüllü illüstratör Emily Gravett’in çizimleriyle 2020 Kasım’ında raflarda yerini alacak.

Sizin resimli baskılar hakkındaki düşünceleriniz neler? Fikirlerinizi bizlerden esirgemeyin!

* * *

Harry Potter ve Ateş Kadehi Resimli Özel Baskısı Tanıtıldı!

Kaynak: The Leaky Cauldon
Üst görsel illüstrasyonu: Kazu Kibuishi 

⁠⁠⁠Evapsie!

Forumdan Cevaplar!