Rowling’in Yeni Sitesi Fantastik Canavarlar’a ve Potter’a Dair 7 Soruya Cevap Oldu!

J.K. Rowling, geçtiğimiz günlerde Fantastik Canavlar, Harry Potter ve diğer Sıkça Sorulan Sorular hakkında konuştuğu web sitesinin yenilendiğini söyledi.

Rowling, Fantastik Canavarlar hakkında çokça merak edilen konular hakkında konuştuğu ve elbette Harry Potter ve Sırlar Odası kitabında, kendisinden sıkça söz ettiren Hortkuluk meselesine de açıklık getirdiği, yenilenen websitesinin yayına girdiğini Twitter üzerinden duyurdu.

On yıl önce kurulan web sitesi gibi, yeni sitede Rowling hakkında güncellemeler ve hayranlardan gelen sorulara verilen cevaplar yer alıyor. İşte o sorulardan bazıları:

1. Neden Newt Amerika’ya cisimlenmedi? Neden gemi ile gitmeyi seçti?

Çok uzak mesafelere cisimlenmek son derece risklidir. Çoğu sihirde olduğu gibi, başarı, büyücünün yeteneklerine bağlıdır: Cisimlenmek, gidilecek yer hakkında bilgili olmayı ya da tamamen gözünüzün önüne getirebilmek ile alakalıdır. Kıtalar arası cisimlenme ise ciddi yaralanmalara veya ölümlere yol açabilir. Ayrıca, Newt’in çantasında çok sayıda sihirli yaratık var. Bazıları onunla birlikte cisimlense bile bazılar bunu yapamayabilir.

2. Neden Newt No-Maj’lere ait gümrük kontrol noktasından geçti?

Sihirli yaratıkların taşınmasının yasak olduğu zamanlarda seyahat ediyordu. No-Maj’lerin ve kontrol noktalarının, büyücüler düşünüldüğü zaman aldatılması daha kolaydı.

3. Neden Newt yaratıklar üzerinde “Accio” kullanmıyor?

Accio‘ sadece cansız varlıklar üzerinde işe yarar. Işık hızına son derece yakın bir hızda, istenilen şeyi çağıran bu büyüyü insanların ya da canavarların giydiği ya da taşıdığı bir nesneyi çağırmak için kullanırsanız, birilerini yaralama riskiniz son derece artar.

4. Sorgulamalarda neden Veritaserum kullanılmıyor?

Aslında kullanılıyor ancak yetenekli büyücüler doğruluk iksirinin etkisinden panzehirler ve tılsımlar ile korunabilirler. Çok yetenekli Zihnefendler de Veritaserum’a direnç gösterebilirler.

5. Neden Revelio çok özlü iksirin tesirini ortadan kaldırdı?

Kaldırmadı. Grindelwald’un dönüşümü çoğu büyücünün yeteneklerini aşıyordu ve o Percival Graves görünümüne bürünmek için çok özlü iksir yerine bir büyü kullandı.

6. Neden Harry Potter’da da bir Obscurus görülmedi?

Obscurus çok karmaşık durumlar sonucunda ortaya çıkar; büyü kullanımı sırasında yaşanan bir travma, birinin kendi büyüsüne duyduğu kin ve düşmanlığı iyice içselleştirmesi ve onu bilinçli şekilde baskılamaya çalışması durumları gibi.

Harry’de ki büyü yeteneğini az buçuk öğrendiklerinden itibaren Dursley’ler bu durumdan son derece korkmuştu. Eğer Harry’e karşı tutumları sertleşirse, ondaki büyünün kendiliğinden ortadan kalkacağını düşündüler ancak ona böyle bir güce sahip olmanın utanılacak ya da korkulacak bir şey olduğunu düşündürmediler. Hatta Harry bilmeden yaptığı sihir sonucu onlardan azar yedikten sonra bile, bırakın sihirli bir şeyler yaptığını düşünmeyi, böyle bir gücü bastırmayı hayal bile etmedi.

7. Neden Harry’nin bir parçası olan Hortkuluk, Harry Potter ve Sırlar Odası sırasında, Basilisk onu ısırdığı zaman yok olmadı?

Bir hortkuluk, içinde bulunduğu nesne tamir edilemez ya da düzelemez derecede hasar aldığı zaman yok olur. Harry, Fawkes tarafından iyileştirilmişti. Eğer Harry orada ölmüş olsaydı, Hortkuluk doğal olarak yok olurdu.


Fantastik Canavarlar ve Lanetli Çocuk ile son derece hızlı ve yoğun geçen 2016 yılını gösteren birkaç sayfanın yanında, web sitesinde hayır kurumu olan Lumos ile ilgili bilgilerde internet sayfasında yer alıyor. Rowling tarafından kaleme alınan, Fantastik Canavarlar ile karşımıza çıkan, Blind Pig barının senaryo metni de yine internet sitesinde yer alıyor.

Hayranların sorularına cevap bulabildiği ve Rowling hakkında daha çok detaya ulaşabildiği güncellenen site son derece kullanışlı. Bakarsınız Rowling Tweetleri haricinde internet sitesinden de bizlere bazı ipuçları verir, sadece bunun için bile sayfayı arada bir ziyaret etmekte fayda var. Siteye www.jkrowling.com adresinden ulaşabilirsiniz. Yeni siteyi sizler nasıl buldunuz?

7 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir