Ekibimizin Koleksiyoncusu Cansu Kayalar’ın 10 Favori Harry Potter Parçası!

“Bir çocuğun yetişkinlerin dünyasından kaçıp, her açıdan güçlü olduğu bir yere gitmesi fikri bana çok çekici geldi.– J.K. Rowling

İşte bu fikir, dâhiyane bulduğum ve aslında ne kadar ihtiyaç duyduğumu kitapları okuyana kadar fark etmediğim bir fikirdi. Aradan yıllar geçti, ancak bu ihtiyacım yetişkin olmama rağmen değişmedi. “Yetişkinlerin” dünyası çoğu zaman boğucu ve katlanılmaz bir hal alıyor. İşte o zaman “durdurun dünyayı inecek var!” diyorum, kapıyorum rastgele bir Harry Potter kitabı ve kaçıyorum o muhteşem evrene.

Zaman içerisinde, istediği zaman eline kitap alıp okuyamayacak kadar fazla sorumlulukla yüklenen, daha da meşgul bir yetişkine dönüşünce o dünyayı ayağıma getirmeye karar verdim ve koleksiyonum daha da büyüdü. Aslında sahip olduğum tek koleksiyon bu değil ya, yine de en güzeli olduğu için bugün size kendi çekmeye çalıştığım fotoğraflarla biraz tanıtacağım. Editörümüz benden böyle bir Top 10 istediğinde karar vermekte bu kadar zorlanacağımı tahmin etmemiştim. Sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum.

Haydi buyurun koleksiyonumdaki favori 10 parçama!

10. The Daily Prophet (Gelecek Postası)

Sahip olduğum el yapımı replikalardan sadece biri olan, sinir bozucu Rita Skeeter’ın da çalıştığı Gelecek Postası favorilerimden. Nedeni ise bunu yapan sanatçının film setinden tam bir gazeteyi temin edip buna uygun şekilde replikasını çıkarması olması. Yani bu tam manasıyla filmdeki versiyonunun %100 bir kopyası. Elinize aldığınızda kendinizi günlük gazetenizi almış ve Sihir Bakanlığı’ndaki ofisinize gidiyor ya da Hogsmeade’de kazan pastası yiyip sabah haberlerini okuyor gibi hissediyorsunuz! ( Artık siz karar verin!)

9. El Yapımı İksir Tüpleri

Fantastik Canavarlar‘ı ve beni Instagram üzerinden takip edenlerin bileceği üzere sık sık el yapımı replikalar hazırlıyorum. Bunlardan biri de Snape’in iksir sınıfındaki tüpler. Aslında yaptığım onca şeyin arasından (Ejderha Yumurtası, Newt’in Canavar Besleme Tablosu vs. gibi) karar vermesi zor olsa da bunu tercih etmem gerektiğini düşündüm. 2 metre pleksiglas boru bulup bunları kestirip, CNC’de altına uygun sıkı geçme tapa kestirip hepsini elle zımparalayıp, yurt dışı bir siteden tam ölçüsüne uygun siyah kapaklar bulup, içindeki malzemeleri yine iksir sınıfındaki malzemelere uygun olacak şekilde toplayıp, tüplerin üzerilerindeki etiketleri hazırlayıp ve tüm bunları ölçü ve şekil itibariyle mümkün olduğu kadar orijinallerine uygun yapmak gerçekten çok zordu. (Anlatınca bile zor geldi!) Biraz daha eskitme yaptıktan sonra %100 bitmiş olacak. Boş zamanları değerlendirmek için harika bir aktivite olduğunu söylemeliyim. Bunca emek ve ortaya çıkan sonucu da beğenmem sebebiyle bu set ilk 10’umda olmalıydı!

8. Balyumruk Shadow Box

Aslında bu kutuyu Balyumruk, Zonko ve Weasley Büyücü Şakaları replikalarıma ithafen favorim olarak seçtim. O renkli, eğlenceli, muzip ve lezzetli havayı tek bünyede toplamış bir hali var. Ve 10 seneden bile eski olup çok nadir bir parça olması da oldukça güzel bir hale getiriyor.

7. Sahte Slytherin Madalyonu

Evet, içinden R.A.B’nin notu çıkan, Dumbledore’un dolaylı olarak hayatına mal olan şu hortkuluk. Tasarımının çok güzel olması onu favori replikalarımdan biri yapıyor, evet. Ancak sahte madalyonun bulunduğu o bölümler, tüm seri boyunca nefesimi tutarak okuduğum, en heyecanlandığım bölümlerden biriydi. Filmdeki sahneleri de oldukça etkileyiciydi. Sonunda en sevdiğim karakterlerden biri olan Dumbledore’un, sahte hortkuluğu bulmak uğruna o denli güçsüzleşmesi ve o gece öldürülmesi, bu replikayı benim için en duygusal ve en heyecanlı bölümlerden birinin ana maddesi haline getiriyor.

6. Hermione’nin Aynası

Serideki en sevdiğim karakterlerden birisi tabi ki Hermione. Hatırlarsanız Basilisk’e baktığı halde ölmeyip taşlaşmasının sebebi bu aynaydı. Üzerindeki Şeytancık benzeri dans eden figürler ayrıca çok hoşuma gidiyor. Yine 2002 filminin ardından kısa bir süre satılmış, 15 seneden daha eski, Japonya menşeli bir replika. Dolayısıyla favorilerimden biri olmayı hak ediyor.

5. Evcini Kafası

Seriyi okuyanlar bilir, asil ve pek köklü Black Ailesi’nin yüzyıllardır süre gelen bir geleneği vardır. Yüzlerce yıldır aileye hizmet eden ev cinleri öldükten sonra kafaları kesilir ve sadakat ve hizmetine ithafen, onu onore edeceği düşünülerek sergilenirdi. İşte bu da bizim ev cini! Şaka bir yana rafta dururken gerçekten köklü bir büyücü ailesinin bir ferdiymişsiniz hissiyatı uyandıran bu ev cini %100 el yapımı ve filmdeki ebatlarda. İtalyan bir sanatçı tarafından sadece bir tane üretilen bu ev cininin şanslı sahibi olduğum için çok mutluyum. Gerçi gece karanlıkta bu parçayı gördükten sonra eşim bir süre benimle konuşmamıştı ama artık kapalı bir dolapta tuttuğum sürece sorun etmiyor(!)

4. Ozan Beedle’ın Hikâyeleri Koleksiyoner Versiyonu

İşte en sevdiğim parçalardan bir diğeri. Ozan Beedle’ın Hikâyeleri’nin ortaçağdan kopup gelmiş orijinal versiyonu (gibi) bu set. Ayrıca J.K. Rowling’in muhteşem çizimleriyle sizin için özel hazırlanmış hissiyatı veriyor. Hikâyenin yer aldığı ufak kitabın üzerindeki gümüş kurukafa deseni ve işlemeler mükemmel.

3. Hogwarts Kütüphanesi Kitapları

Hogwarts kütüphanesinden kapıp geldiğim bir çantası dolusu kitap. Ah hayır, bunları birbirinden ayıramazdım. Canavar Kitap: Canavarlar, Üç Büyücü Turnuvası Trajedileri, Hogwarts Bir Tarih, Karanlık Sanatlara Karşı Savunma, Geleceğin Sis Perdesini Aralamak, Dumbledore’un Hayatı ve Yalanları, Fantastik Canavarlar Nelerdir Nerede Bulunurlar’ın Flourish ve Blotts baskısı, Gilderoy Lockhart’tan seçmeler ve tüm diğer kitaplar Büyücülük Dünyas’ının olmazsa olmazı. Çocuk sahibi olan bir büyücü ailesinin evinde Ozan Beedle’ın Hikayesi’nin orijinal baskısının olmaması düşünülemez değil mi? Şaka bir yana, bazılarını kendim yaptığım, bazılarını satın aldığım, içinde içerik olan ya da boş olan, tüm bu kitap replikaları kitaplıkta adeta vazgeçilmezler.

2. Ateşoku

Fazla söze gerek yok! Bir Ateşoku! 1:1 ölçüde. Yaklaşık 1,5 metre civarı bir replika. Kaç sene önce aldığımı bile hatırlayamadığım, en eski replikalarımdan biri. Şunu söylemeden geçemeyeceğim ki fotoğraflar gerçek ihtişamını pek yansıtmıyor.

1. Lanetli Kolye

Kitap ve filmlerde çok fazla hayati bir öneme sahip olmasa da göreni adeta kendine hayran bırakan, opal taşlarla süslü bir replika bu. Orta Çağ ve sonrasındaki Barok dönemi tarzı hoşunuza gidiyorsa bu kolyeye benim gibi hayran kalırdınız. Ayrıca hiçbir online satış sitesinde bile yer almayan bu kolyeyi bulup buralara getirmek için verdiğim uğraş manevi olarak da onu bir numaram yapıyor.

Sizlerin de koleksiyonu var mı merak etmiyor değilim. Eğer sizler de yorumlarda kendi parçalarınızı ve fikirlerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum. Beni Instagram’dan takip edebilir ve dilediğiniz zaman yazabilirsiniz. Umarım sizi Büyücülük Dünyası’nın bu sihirli objeleriyle meşgul ederek günlük dert ve tasalarınızdan bir nebze olsa uzaklaşmanızı sağlamışımdır. Sihirle kalın!

Cansu Kayalar’ı Instagram üzerinden takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz!

Forumdan Cevaplar!