Fantastik Canavarlar’da Akıllara Kazınan 6 Büyüleyici Film Müziği

fantastik canavarlar soundtrack

Bazı film müzikleri vardır, izlediğiniz filmi bir şahesere dönüştürür, benzer bir tınıyı her duyuşunuzda size kendini hatırlatır. Harry Potter hayranlarından bu müziklerden birini örnek vermelerini istediğinizde ise alacağınız cevap büyük ihtimalle John Williams‘ın bestelediği ve Harry Potter filmlerinin ayrılmaz bir parçası olan Hedwig’s Theme olacaktır. Harry Potter serisine aşina olmayan izleyiciler tarafından bile bilinen bu parçanın seri hakkında ikonik hale gelmiş detaylardan biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Fakat hepimizin bildiği gibi Fantastik Canavarlar filmi bize büyücülük dünyasının yepyeni bir çağının kapılarını açtı ve bu yeni çağ kendi ikonlarını hak ediyor.

Fantastik Canavarlar filmi müziklerinin yapımcı şirketi olan WaterTower Music, geçtiğimiz günlerde müziklerin bestelenme ve filme aktarılma sürecine dair çok özel bir video paylaştı.

Hazır film müziklerinden oluşan albüm de satışa çıkmış ve ayrıca iTunes ve Spotify gibi programlarda yerini almışken bunların arasında, Main Theme‘de dahi bir iki notasını duyduğumuz Hedwig’s Theme kadar başarılı olan parçalar var mı diye göz atma vakti geldi de geçiyor bizce. Öyleyse James Newton Howard tarafından bestelenen ve 20’lerin havasını taşıyan bu parçalara hep beraber göz atalım. MuggleNet derlemiş!

1. “Inside the Case”

Filmde sonunda Newt’in bavulunun içerisini keşfettiğimiz o göz kamaştırıcı anları hatırlıyor musunuz? Kendi adıma keşke biraz daha uzun sürseydi diye hayıflandığım bu kısım bence filmin en etkileyici bölümlerinden biriydi. Önümüze serilen büyüleyici görüntülerin etkisini misliyle arttıran, seyircinin şaşkınlığına ve büyülenme sürecine eşlik “Inside the Case“, Potter serisinin “Hedwig Theme“inde de hissettiğimiz gizemli ve kendisine hayran bırakan havayı taşıyor. Fakat bu parça aynı zamanda büyücülük dünyasının sırlarını açığa çıkarttığımız sahnelere kattığı değişik yorum ve tatla Hedwig’s Theme‘den ayrılıyor.

2. “End Titles”

Filmde duyduğumuz en güzel ve akılda kalıcı parçalardan biri de şüphesiz sonda çalan bitiş müziğiydi. Maceracı havasıyla birlikte, büyülü evrene sadık kalan epik ve azcık da tuhaf tınıları işittiğimiz bu parça Fantastik Canavarlar gibi bir filmi sonlandırmak için oldukça isabetli bir tercih olmuş. Seyirciye izlediği filmin her sahnesini hatırlatacak tınılara sahip bu parça muhtemelen sizin de sinema salonundan hülyalı gözlerle çıkmanıza sebep oldu.

3. “A Man and His Beasts”

Deluxe albümün bonus parçalarından biri olduğu için WaterTower’ın Youtube kanalında yayınlanmamış olan “A Man and His Beasts” kesinlikle Hedwig’s Theme ile kafa kafaya yarışabilecek parçalardan biri. Bu sekiz dakikalık parça daha önceden tanıyıp sevdiğimiz büyücülük dünyasının tınılarıyla bağını kaybetmeden özgünlüğünü kazanabilmiş olması nedeniyle öne çıkıyor. Başlangıcında ve ortalarında duyduğumuz koral melodilerin de etkisiyle hem akıldan çıkmayan hem de filmin ciddi tonlarına oldukça uyan “A Man and His Beasts” dokunaklı ve ince güzelliğiyle de Newt’in iç dünyasının müzik formuna bürünmüş şeklini yansıtıyor. Caz notalarını duyduğumuz kısımlar ise Jacob’la çöreklerinizi kapmış, New York sokaklarında geziniyormuşuz hissi yarattı bende.

4. “Tina Takes Newt In / MACUSA Headquarters”

1 dakika 56 saniyelik bu kısacık parçayı MACUSA binasının gösterildiği kısımlarda duymuştuk.“A Man and His Beasts” adlı parçada dikkat çekici koral kısımlarla, 20’lerin caz tınılarını harmanlayan bu parçanın, yine keşke daha fazla görme fırsatımız olsaydı dediğimiz MACUSA binasının havasına mükemmel bir şekilde uyduğunu rahatça söyleyebiliriz.

5. “Kowalski Rag”

Yine deluxe albümdeki bonus parçalardan biri olan “Kowalski Rag” ise adını aldığı karakteri bütünüyle yansıtan oldukça eğlenceli, büyü dünyasının sihirli ve tuhaf havasını diğerlerinden daha az taşıyan ve gerektiğinde tıpkı Jacob gibi kararlı ve güçlü bir melodiye sahip bu parçanın en güzel yanlarından biri de 20’lerin ritimlerini bizlere tam anlamıyla hissettirebilmesi. Potter serisinin müziklerinden olabildiğince farklı bir şeyler duymak istiyorsanız, “Kowalski Rag” aradığınız parça olabilir.

6. “Main Titles”

Eğer “Kowalski Rag” Potter serisi müziklerinden ayrışan bir parçaysa, “Main Titles” için de kesinlikle “Hedwig’s Theme”i bir geçiş basamağı gibi kullanarak eski serinin müziklerini aşmanın bir yolunu bulmuş diyebiliriz. Filmdeki tüm karakterleri ve duyguları kucaklayarak filmin ana parçası olmasının hakkını sonuna kadar veren “Main Theme“, baştaki nostaljik tınılarıyla birlikte unutulmaz bir parçaya dönüşmüş.

Bonus: Blind Pig

20’lerde caz ritimleriyle sallanan New York’un, Fantastik Canavarlar filminde en güzel yansıtıldığı bölüm olan The Blind Pig sahnesinde Cincüce caz solistinin söylediği şarkı bizim kulaklarımdan hala silinmedi. İllegal işlerin döndüğü The Blind Pig‘in tehlikeli ve aynı oranda çekici havasını solumamızı sağlayan bu parçaya hakkını vermeden bu yazıyı bitirmek olmaz. Emmi tarafından seslendirilen “The Blind Pig” sözlerine bakıldığında da dönemin müzik anlayışını ve büyücülük dünyasını sentezlemek konusunda oldukça başarılı ve keyifli bir iş ortaya koymuş. Durmadan döndürüp döndürüp dinlemelik! (Ayrıca Emmi’yi yakından tanımak isteyenler hemen şuraya tıklayabilir.)

Biz bu altı birbirinden güzel parçayı anlattık, dinlettik ve yorumladık. Şimdi söz sizde. Sizce Fantastik Canavarlar serisi için ikonlaşacak ve her duyduğumuzda bizi heyecanlandırıp duygulandıracak parça hangisi olacak? Sizin favori soundtrack’iniz hangisi oldu? Yorumlarınızı bizlerle paylaşmayı unutmayın!

2 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir