Gellert Grindelwald Hakkında Konuşmamız Gereken 7 Konu

Mugglenet sitesinin tartışmasız en radikal yazarlarından hpboy13, yeni fikirler ve cevap arayışları ile karşımızda. Ancak bu kez konunun odak noktasında, hepimizin merakla hakkında daha çok öğrenmek için beklediği Gellert Grindelwald var. Soruların ve teorilerin yarattığı bu fırtınaya dahil olma vakti! Hazırsanız başlayalım.

Şu günlerde konuşmamız gereken çok önemli ve sırlarla dolu bir karakter var. Albus Dumbledore ve Severus Snape hakkındaki tartışmalarımız ve teorilerimiz tam olarak bitmese de dikkatimizi büyülü evrende karşımıza çıkan yeni yüzlere çevirmeliyiz. Kişisel olarak en çok merak ettiğim ve hakkında her şeyi öğrenmek istediğim karakter ise Gellert Grindelwald. O kadar çok soru var ki! Önümüzdeki iki sene boyunca aklımda olacak yedi konu başlığını sizlerle paylaşıyorum.

1. Grindelwald, “Biraz ölsek mi?” ile ne demek istiyor?

Herkesin cevap aradığı bu soru için keşke bir tahminde bulunacak kadar bile bir fikrim olsaydı. (Bu konu hakkında ayrı bir teori için buraya tıklayabilirsiniz.)

2. Grindelwald ve Newt birbirini tanıyor mu?

İşte başlıyoruz. İkisinin bir mazisi olabileceğini gösteren bazı kanıtlar var gibi.

Tina, Newt’i MACUSA’ya getirdiği zaman “Küçük bir ihlal durumu var,” diyordu. Her ne kadar Seraphina Picquery bu lafı göz ardı etse de, Graves neler olduğunu anlamak için Tina’nın peşinden gidiyordu. Büyü Kullanım Kanunları Daire Başkanı’nın, gözden düşmüş eski bir seherbazın, kural ihlali uyarısını dikkate alması çok sık rastlanacak bir durum değil. Grindelwald’un normalde Graves olarak yapmayacağı bir iş gibi duruyor. Ayrıca, Newt onun için bir anlam ifade etmeseydi, Grindelwald, Tina’nın ne söyleyeceğini neden merak etsin?

Sahne 50’de, Newt’in, Birinci Dünya Savaşı’nda, çoğunlukla ejderhalar ile ilgilendiğini, özellikle de Doğu Cephesi’nde Ukrayna Demirgöbekli Ejderhası üzerinde, çalıştığı söyleniyordu. Doğu Cephesi, 1914-1918 yılları arasında tüm Doğu Avrupa’yı kapsıyordu. Buradan Newt’in çok büyük ihtimalle, söylenen zaman dilimi içerisinde Ukrayna’da olduğunu ve Demirgöbek üzerinde çalıştığını anlıyoruz. Grindelwald da Doğu Avrupalıydı ve Durmstrang’a gitmişti. Newt ile yolları bu coğrafyada bu süre içerisinde muhtemelen kesişmiş olabilir ve bu durum tam da J.K. Rowling bize ip ucu verme tarzına uyuyor.

Burada, Newt ailesinden de bahsetmeliyiz. Sahne 59’da, Newt’in ağabeyi Theseus Scamander’ın bir savaş kahramanı olduğu söyleniyor. (Theseus’un Newt’e yazdığı mektubu okumak için buraya tıklayabilirsiniz.) Rowling imzalı kitabım üzerine bahse girerim ki, bu onu ilk ve son kez duyduğumuz sahne olmayacak. Grindelwald ile ilgili bir şeyler yaptığı için savaş kahramanı olmuş olabilir mi? Theseus isminin Yunan Mitolojisi‘nden geldiğini ve Minotaur’u öldürdüğü için kahramanlaştığını bir köşeye not etmek lazım. Newt ve ağabeyinin ironik durumundan bahsedecek olursak; Newt sihirli yaratıkların bakımı ve korunması üzerinde çalışırken, ağabeyi çok iyi bilinen efsanevi bir yaratığı öldüren kahramanın adını taşıyor.

MACUSA’da Newt ve Grindelwald arasında geçen olaylara baktığımız zaman, tıpkı Rowling’in de yapmak istediği gibi, olaylar iki taraflı olarak da yorumlanabilir. Ufak ama dikkat çekici bir bilgi, Newt’in Obscurus’u içinde olduğu vücuttan ayırmayı bilmesi. (Sahne 65). Bu noktadan ayrı olarak, içinde olduğu vücuttan ayrılan bir Obscurus varlığını nasıl sürdürür? (Başka bir bedene mi geçer?) Newt’in bu ayırma işini nasıl öğrendiğini merak ediyorum. Newt için gizli kalması gereken bir şey gibi ancak Grindelwald’un daha önce bir Obscurial ile olan ilişkisini biliyoruz: Ariana Dumbledore.

Biraz tahmini olacak ama; ya Grindelwald, Albus Dumbledore ile geçirdiği yazdan sonra Obscurusları aramaya başladıysa? Newt, on yaşını geçebilen bir obscurus bilmediğini söylerken, Ariana öldüğünde ondört yaşındaydı ve ölüm sebebi Obscurus’da değildi. Normal obscurusların aksine, kısacık ömrü ona yardımcı olan ve onu destekleyen bir çevre arasında geçmişti. Günleri her ne kadar sayılı olsa da, Dumbledore’un kalbini kazanmak için Grindelwald, Obscurus’u Ariana’dan çıkarmaya çalışmış olabilir mi? Birinin kız kardeşini, büyülü ölümcül bir parazitten kurtarmaktan daha romantik bir şey olabilir mi?

Bir noktada, Grindelwald, ister Ariana’dan önce ister sonra, Obscurus’un potansiyel kullanımları hakkında bilgi sahibi olarak ortaya çıktı ve onları avlamaya başladı. Eğer durum böyleyse, Sudan’da, Newt o küçük kız çocuğuna yardım etmeye çalışırken karşılaşmış ve Newt bu olayı Grindelwald’dan öğrenmiş olabilir. Eğer durum böyle değilse, Sudan’da ikisi karşı karşıya gelmiş olabilirler.

Sahne 65’de, Grindelwald, Newt’i sorgularken, sanki gizli bir uyarı yapıyormuş gibi görünüyordu. Senaryo metnine baktığımız zaman, suçlayıcı bir mesaj görmesek de, Obscurus hakkındaki yorumları bunları düşündürüyor. Tina ve Newt’in infaz emirleri verildiği sırada, Newt sanki Graves’in hareketlerinin arka planı üstünde şüphelenmeye başlamış gibiydi. Tüm bu noktalar, Grindelwald ve Newt’in henüz bizim bilmediğimiz bir mazileri olduğunu gösterebilir.

3. Newt’in “Bir Obscurus’u ne için kullanabilirsiniz ki?” sorusu

Obscurus hakkında Grindelwald’un asıl amacı neydi? Sadece intikam için aşırı bir yıkımda kullanmak için olamaz; Grindelwald’un bunu yapmak için bir sürü başka büyülü yöntemleri zaten var. Öte yandan Lord Voldemort göz önüne alınırsa, devleri, ruh emicileri ve ölüm yiyenleri varken, Karanlık Lord, Obscurus’a ihtiyaç duymamıştı. Obscurus’un güçlerini sadece karanlık bir propaganda amacı haline getirmek de, Credence’ın MACUSA üzerindeki başarısızlığı düşünülünce pek olası görünmüyor.

Hepimiz Grindelwald’un, Gizlilik Yasası‘nı alaşağı edip, Muggle’lar üzerinde hakimiyet kurmayı hedeflediğini bilsek de, çok önemli bir ara nokta kaçıyor gibi; bu amaç uğrunda Obscurus kullanımının nasıl bir rolü var?

4. Gnarlak’ın Bildiği Şey Neydi?

Senaryo metnine gidelim ve Sahne 82’ye bakalım; Newt, Gnarlak’a, Grave hakkında soru sorar – Gnarlak gözlerini ona diker. Bir sürü söyleyebileceği şey olduğunu ancak söylemektense ölmeyi tercih ettiğini belli eder. Gnarlak’ın söylemeye bu kadar çekindiği şey ne olabilir? Eğer, Grindelwald’un, Graves kılığına girdiğini biliyorsa, tanrı aşkına bunu nasıl öğrendi? Grindelwald’un cincüce bir sırdaşı mı var? Eğer Gnarlak, Grindelgraves durumunu bilmiyorsa, Graves’in geçmişi hakkında söylemeye korktuğu ne var? Burada bir şeyler dönüyor.

5. Grindelwald’un Görüsü ve Kehaneti

Sahne 43’te, Grindelgraves, Credence’a şöyle diyor:

“Çocuğun çok büyük yoğun bir güce sahip olduğunu gördüm. On yaşından büyük değil ve annenin çok yakınında. Gördüğüm açıkça annendi.”

Bu konuşmayı duyar duymaz kafamda soru işaretleri çakmaya başladı. İlk olarak, gerçekten bir kehanet var mı? Mümkün ancak tüm bunları Grindelwald uyduruyor da olabilir. Şehirde yaşanan yıkımı gördükten sonra, tıpkı Newt’in da fark ettiği gibi, bunlara sebep olanın bir Obscurus olduğunu anlamış ve Mary Lou’nun yanında yaşayan büyüsünü bastıran bir çocuk olduğunu tahmin etmiş olabilir. Eğer durum böyleyse, obscurus hakkındaki yanılgısı da ortaya çıkmış olur ki, on yaşını geçebilecek obscuruslar çok nadirdir.

Yukarıda dile getirdiklerimi es geçecek olursak, gerçekten bir görüden bahsedebiliriz. Peki nasıl? Trelawney’nin Kehanet derslerinden bildiğimiz kadarı ile görü kelimesi, kristal bir kürenin içinde gerçekleşenle ile tamamen açıklanamaz. Öte yandan, atadamların görü yeteneğine dair bir şey duymadık ve Harry’nin görüleri de geleceğin çok büyük bir parçasını göstermiyordu. Trelawney’nin durumu gibi, kahinler kehanette bulunurken, bilinçleri açık olmaz. O zaman ortaya üç ihtimal çıkıyor; Grindelwald bizim bilmediğimiz bir şekilde geleceği görüyor olabilir, başka birinden bir kehanet duymuş ve kendisinin gibi kullanıyor olabilir ya da Grindelwald kehanetlerde bulunan bir kahin.

Eğer gerçekten bir görü ya da kehanet durumu varsa, gerçekten ne olduğunu görmek isterdim. Grindelgraves, Mary Lou’nun çevresinde yaşayan ve inanılmaz bir güce sahip çocuğun varlığı hakkında haklıydı ancak yaşı hakkındaki tahmini tutmadı. Eğer bir kehanet ya da görü durumu varsa, geçmişte olduğundan ve çocuğu daha küçük yaşta gördüğünden ve onun Credence olduğunu anlamadığın da bahsedilebilir.

6. Grindelwald ne zaman Graves oldu?

Senaryo metin kitabında açılış sahnesi, Grindelwald’un, Newt New York’a varmadan bir gün önce gerçekleşen saldırısı ile başlıyor. Birkaç nokta sebebiyle biraz tutarsızlık var gibi ancak nasıl oldu da Grindelgraves bir gün içerisinde kusursuz bir seherbaza dönüştü. Aklıma şu sorular geliyor; Grindelwald ne kadar zamandır Graves kılığındaydı? MACUSA politikaları üzerinde bir etki yarattı mı? MACUSA’da başka insanlar üzerinde İmperius laneti kullandı mı? MACUSA içerisine ne kadar sızdığını, hangi kademeleri etkilediğini ve neleri değiştirdiğini görmek için sanırım gelecek filmleri beklemek daha iyi olacak.

7. Grindelwald’un Şarkısı

Müzikal sevenler için; görünüşe göre, Rowling son zamanlarda sık sık Wicked albümü dinliyordu. Sahne 100’de, Graves, Credence’a şöyle diyordu:

“Bana katıl ve birlikte neler başarabileceğimizi bir düşün.”

Bu sözler, Defying Gravity adlı bir şarkıdan alınma. Bu sözlerden sonra, bir çoğumuz New York’ta, şunları söylememek için kendimizi zor tuttuk: “Engellenemeyiz, birlikte engellenemez oluruz.” Belki de bir gün büyülü evren bir müzikal olarak karşımıza çıkar, kim bilir?

Sevgili ve son derece dikkatli okurlar, Mugglenet editörü hpboy13’ün bu fikirlerine ve teorilerine ne diyorsunuz? Haklı mı? Yoksa biraz fazla mı paranoyak? Fark etmediği noktalar ya da bağlantılar var mı? Görüşlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Fantastik Canavarlar’a ve Harry Potter dünyasına ait diğer teorilere buradan ulaşabilirsiniz!

Gellert Grindelwald’un okuyabileceğiniz en detaylı biyografisi için buraya tıklayabilirsiniz!

⁠⁠⁠Evapsie!
1 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir