Grindelwald’un Kanımızı Donduran “Biraz Ölsek mi?” Sözü Ne Anlama Geliyor?

biraz-olsek-mi-grindelwald

Biraz ölsek mi acaba?” da ne demek? Fantastik Canavarlar’daki bu cümle Gellert Grindelwald’un geleceği hakkında bir ipucu veriyor mu? Gelin Bustle‘ın hazırladığı bir teori bombardımanının içine balıklama atlayalım ve şimdiden kültleşmiş bu sözün derinlerine inelim!

Filmi henüz izlememiş olanlar, şimdi bu haberi sakince kapatın, ilk müsait seansa bir bilet alın ve daha sonra panik, merak ve heyecan içerisindeki arkadaşlarınızın arasına sessizce katılın. Birazdan Grindelwald’un son sahnesinde söylediği ve çoğumuzun hiçbir şey anlamadığı ama tüylerimizi diken diken eden, “Biraz ölsek mi acaba?” cümlesi hakkında konuşacağız.

Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar filmi Harry Potter’dan sonra büyülü evrene beş filmden oluşacak yeni bir soluk getirirken, serininin kalan filmleri için de akıllarda soru işareti yaratmayı başardı.

Dikkat! Yazının devamı filmi izlemeyenler için spoiler içerir!

Kafamızı kurcalayan konulardan biri de; filmin sonunda Grindelwald’un, “Biraz ölsek mi acaba?” cümlesi ile ne demek istediği. Bir de Johnny Depp’in iyice mırıldandığı düşünülürse, cümlenin anlamını kavramak iyice zorlaşıyor ancak şükür ki Rowling senaryo metnini yayınlamaya karar verdi de metinde tam olarak ne yazıldığını gördük. Orijinal metinde Grindelwald, Newt’e “Ölecek miyiz?” diye soruyor. Peki, bu ne demek oluyor?

macusa-seherbazlari

Filmin sonunda MACUSA görevlileri tarafından götürülen Grindelwald’un söylediği bu söz birçok manaya gelebilir. Kimileri ise bu sözün aklını çoktan oynatmış olan katil Grindewald’un saçmalıklarından biri olduğu kanısında. Eğer sizde bu sözün sadece zırvalık olduğunu düşünenlerdenseniz, J.K. Rowling’i hiç tanımamışsınız demektir. Şimdiye kadar bu garip laf için bir görüş birliği sağlanamadığını da hemen belirtelim. Bu noktayı akılda tutarak birkaç muhtemel teoriyi sizlerle paylaşmakta fayda var.

MACUSA’da Ölüm Cezası

MACUSA tarafından verilen ölüm cezasının farkında olan Grindelwald bu sözü kaderini çoktan kabullendiği için söylemiş olabilir. Filmin başlarında, Seherbaz Graves’in kılığına girmiş olan Grindelwald, Newt ve Tina’yı şehrin göbeğinde bir Obscurus’un kaybolmasına sebebiyet vermelerinden dolayı ölüm cezasına çarptırıyordu. Herhangi bir jüri ya da duruşma olmadan tek başına bu kararı alabilen sahte seherbaz onları bir çeşit büyülü sıvının içine göndererek öldürülmelerine hükmediyordu. Grindelwald söylediği bu sözle Newt’e biraz da takılmış olabilir. Sonuçta, kendisi Newt’i öldürmeye çalışmış ve başaramamış, şimdi ise MACUSA seherbazlarına yardımcı olan Newt’in mahareti ile ölüm ile burun buruna gelmiş durumda.

Ölüm Yadigarları

Grindelwald’un Ölüm Yadigarları’nı –Mürver Asa, Diriltme Taşı ve Görünmezlik Pelerini– toplama arzusu, Credence’a verdiği kolye ile Fantastik Canavarlar’da da anlatılıyordu. Bilindiği üzere, Ölüm Yadigarları’na sahip olan büyücü ya da cadı ölümü atlatabilirdi. MACUSA tarafından tutuklandığında, Grindelwald’un yadigarlardan hiçbirine sahip olmadığını biliyoruz. Öte yandan, Ölüm Yadigarları’nın hikayesinden öğrendiğimiz kadarıyla kimse ölümden tam manası ile kaçamıyor. Belki de Grindelwald’un bu sorusu Ölüm Yadigarları’na ve onları ele geçirmeye yönelik bir imadır.

olum-yadigarlari-sembol-fc

Eğer gerçekten böyle bir ima varsa, o zaman bu durum Grindelwald ve Newt’in daha önce anlamına mı geliyor? “Biraz ölsek mi acaba?” cümlesindeki “biz” öznesine dikkat! Neden Grindelwald, Newt’e bakarak özellikle “biz” diyor? Ölüm Yadigarları konusunda bir birliktelikleri mi var? Belki de Newt de Ölüm Yadigarları’na inanan grubun içerisindeydi. Kim bilir?

Hortkuluk

Başka bir korkunç teori de şu: Grindelwald’un bir hortkuluku var. Harry Potter sevenlerin hatırlayacağı üzere; karanlık büyü yardımı ile hortkuluku oluşturan büyücünün ruhunun bir kısmı parçalanarak sihirli bir eşyanın içinde hapsolur ve böylece büyücü ölümden sonra da hayatta kalır. “Biraz ölsek mi acaba?” ile Grindelwald böyle bir şeyi ima ediyor olabilir. MACUSA tarafından öldürülse bile, ruhunun bir kısmı hâlâ var olacağından, sadece birazcık ölecek olabilir.

Credence Meselesi

Fantastik Canavarlar’ın sonunda, Credence (Obscurus) öldü ve içinde bastırılmış halde olan büyüsü patlayarak etrafa dağıldı. Ancak, etrafta olan MACUSA üyeleri dahi kimse fark etmeden bir parçası metro tünelinin içine doğru giderek gözden kayboldu. Bu sebeple kimileri Credence’in hayatta olabileceğine inanıyor. Eğer durum böyle ise Credence da biraz ölmüş anlamı çıkıyor. Şöyle bir düşünecek olursak, Credence’i yok etmek isteyen bir MACUSA, öte yandan kendilerini geçici olarak safta bulan ve Credence’i öldürmek istemeyen Newt ve Grindelwald. “Biraz ölsek mi acaba?” sözü ile Grindelwald, kendi tarzı ile Credence’ın hâlâ hayatta olduğunu vurgulamak istemiş olabilir.

olum-yadigarlari-credence-barebone

Grindelwald Doğrudan Konuya Girmiş Olabilir

Grindelwald hali hazırda bir seri katil ve akli dengesi de pek yerinde değil. Belki de, “Biraz ölsek mi acaba?” lafı bir şeylerin başlangıcı olmaktan çok, konunun sonu olarak karşımıza çıkabilir.

Belli ki Grindelwald’un bu sözü, serinin 2018’de gelecek olan diğer filmlerine kadar istenilen tarafa çekilebilir. Sizlerle paylaştığımız veya ileri ki zamanlarda ortaya çıkacak birçok teoriden biri mutlaka doğru olmak zorunda!

Yüzündeki alaycı gülümseme, bir şeyler gizleyen ve kendinden çok emin bakışları ile gördüğümüz Grindelwald sizce ne demek istedi? Başta Newt Scamander olmak üzere, önce MACUSA sonra da “Çoğunluğun İyiliği” için tüm büyücü ve No-Maj dünyasını tehdit eden bir söz müydü? Yorumlarınızı ve fikirlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın!

* Filmden diğer teoriler için buraya tıklayabilirsiniz!

“Çoğunluğun İyiliği” adlı hayran filmini buradan izleyebilirsiniz!

16 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir