“Grindelwald’ın Suçları” Hakkında Cevabı Merakla Beklenen 6 Soru

Fantastik Canavarlar’ın ikinci filminin adı açıklanır açıklanmaz tüm Potterheadlerin kafalarında kırk tilki dolanmaya başlamış olmalı. Bir yandan filmin açıkça hangi konular üzerine yoğunlaşacağının sinyallerini verirken, diğer taraftan da birçok soruyu beraberinde getirdi. Pek çoğumuzun kafasından geçen soruların bazıları Mugglenet editörlerinden Richa Venkatraman’ın kaleminde can bulmuş. Gelin hep birlikte göz atalım.

Fantastik Canavarlar hakkında bu sabah çıkan haberlere karşı tepkim sanırım en iyi Dean Thomas ile tasvir edilebilir.

Elbette, ilk şoku ve heyecanı atlatır atlatmaz; tıpkı bir Okami’nin tavan arasını ele geçirmesi gibi, cevabı merakla beklenen birçok soru düşüncelerimi işgal etti. İçiniz rahat olsun ki, önümüzdeki bir yıl içerisinde başka herhangi bir konuda kafa patlatmıyor olacağım.

“Grindelwald’ın Suçları” neler?

[RESİM]

“Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları” biraz hayal kırıklığına uğratsa da aynı zamanda merak uyandırıcı. Potter serisinin aksine, son derece apaçık ve çok az gizem barındırıyor. Açıkça görülüyor ki, Grindelwald pek çok suç işlemiş ve belli ki bu film çoğunlukla bunların ne olduğunun detaylarını barındıracak. Ancak, acaba “Grindelwald’ın Suçları” büyücü dünyasına karşı işlenen suçlar kadar, eski bir arkadaşken (daha da önemlisi) düşman olmuş birine karşı işlenen kişisel suçları da içeriyor olabilir mi? Ariana Dumbledore’u kim öldürdü?

2. Dumbledore neyin peşinde?

Basın bildirisinde yer alan tavrına bakılırsa, genç Dumbledore son ana kadar, hayati öneme sahip bir bilgiyi Newt’den saklıyor gibi görünüyor. Bu fotoğrafta Grindelwald ile geçmişini açığa vurmamak tam olarak Dumbledore’un yapacağı bir şey. Belki de Newt’in Dumbledore’a sadakatini test eden detay da budur. Ancak, Dumbledore başka bir şeyler daha saklıyor olabilir mi?

Bu fotoğrafta, ünlü simyacı ve Felsefe Taşı’nın yaratıcısı Nicolas Flamel’in yokluğu göze çarpıyor. Grindelwald ölümsüzlüğe giden yolda Yadigarları ararken, Dumbledore da aynı amaç uğruna Felsefe Taşı’nın peşinden gitmiş olabilir mi?

3. Varlık mı Canavar mı?

Obscurial Credence ve Claudia Kim’in Maledictus’u, kontrol edilemeyen bir “canavar”a dönüşme konusunda benzer ve bir o kadar da tecrit edici bir tecrübeye sahip gibi görünüyor. Elimdeki Fantastik Canavarlar kopyasında, bir varlığı canavardan ayıran kriterin her zaman çok tartışıldığını söylüyor. Obscurial ve Maledictuslar birer varlık mı yoksa canavar mı? Yoksa kendimizi tam olarak bu tartışmanın ortasında mı bulacağız? Rowling aslında bu alanı Remus Lupin üzerinden inceledi ve ben de bu soruya daha derinlemesine dalmaktan heyecan duyanlardan biriyim.

4. Bu sevgi mi?

Bu fotoğrafta kaç tane çift sayabiliyorsunuz? Dumbledore ve Grindelwald arasında geçen ne tür bir sevgiyse bundan eser kalmış gibi görünüyor mu? İlişkileri Grindelwald’ın ideallerine karşı gelen Queenie ve Jacob, ona yakın oturmakta ve şüpheli bir şekilde ona bakmaktalar. Bu favori çiftimin Grindelwald’ın ellerine son bulacak muhtemel trajik kaderine bir gönderme olabilir mi? En içten dileklerimle öyle olmadığını umuyorum.  Newt ve Tina’da ise biraz farklı bir enerji var, birbirlerine ancak diğeri başka yöne bakarken bakıyorlar. Bu filizlenen bir aşk hikayesi mi yoksa tek taraflı bir aşk mı? Ve Tina, Newt’in bavulunu tam olarak kimden koruyor?

Resimdeki açık ara en ilginç çift ise görünüşe bakılırsa nişanlı olan Theseus ve Leta çifti. Ya son derece aşikar bir şekilde birbirlerine aşıklar ya da -özellikle de bir zamanlar Newt’e aşık olan Leta’nın tarafında muhtemel bir şekilde- çok ikna edici bir şekilde öyleymiş gibi yapıyorlar. Ancak artık Newt’in hayatında Tina var, bu durumda aralarında ne kadar dram görmeyi umabiliriz?

5. Neler düşünüyorsun, Grindelwald?

Basın bildirisine göre, Grindelwald’ın takipçilerinin çoğu onun asıl gündemini bilmiyorlar. Belki de Amerikalı takipçilerine karşı, büyücü ve No-Maj toplulukları arasında tamamen ırk ayrımını gözeten Rappaport Yasası’nın feshini desteklerken, İngiliz destekçilerine karşı da Gizlilik İlkesi’nin feshi yönünde propaganda yapıyordu. Habersiz insanları görünürde uygulanabilir ve haklı bir dava için etkileyip yanına çekerken gerçek amaçlarını gizlemek Grindelwald için kolay olurdu. Bu yasaların feshedilmesi, Mugglelar üzerinde hakimiyet kurmak için mantıklı bir ilk adım olurdu.

6. Yadigarlar, neden Hortkuluklar değil?

Ölüm Yadigarları, bu seride belirgin bir şekilde yer alıyor -ve aslında başlıkta da tabi yeterince dikkatli bakarsanız- tıpkı Hortkulukların Potter serisinde yer aldığı gibi. Grindelwald ve Dumbledore diğer ikisini mi bulmaya çalışıyorlar? Taş’ın mevcut durumda Gaunt kulübesinde ve muhtemelen ele geçirilemez durumda olduğunu biliyoruz. Ancak, Pelerin muhtemelen, 1921 yılında Büyüceşura’dan emekli olan Henry “Harry” Potter’a ait. Henry Potter, Muggle hakları ve büyücülerin Birinci Dünya Savaşı’na dahil olması konularına destek verdiğini açık yüreklilikle dile getiriyor olmasıyla biliniyor. Ufukta Grindelwald’ın yükselişi ve İkinci Dünya Savaşı varken, Henry Potter ve onun Görünmezlik Pelerinini bir an önce görür müyüz dersiniz?

Başka hangi sorulara cevap verilmesini isterdiniz?

İkinci film vizyona girene kadar, yaklaşık bir yıl boyunca net yanıtlarını bulamayacak olsak da bu sorular oldukça ilgi çekici görünüyor. Peki sizin ilk izlenimleriniz neler? Aklınızı kurcalayan, en merak ettiğiniz soruları bizimle paylaşmak isterseniz yorumlarınızı bekliyoruz.

4 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir