Harry Potter Serisindeki En İyi 5 Gece Sahnesi

harry potter dumbledore

Harry Potter serisinde tüylerimizi diken diken eden birçok olay yaşandı ve bazılarının ortak bir noktası vardı. Bu ortak nokta da şüphesiz çoğunun karanlıkta geçiyor olmasıydı.

Harry daha ilk yılından karanlığın gizemine sığındı ve bunun Draco’nun onu gece vakti düelloya çağırmasıyla başlaması, duruma ayrı bir ironi katıyor. MuggleNet bu konuyla ilgili biz okuyucular için ufak bir liste hazırladı, bizler de sizler için Türkçeleştirdik. İşte karşınızda, Harry Potter serisinde yer alan en iyi 5 gece sahnesi!

1. Quidditch Dünya Kupası

QuidditchWorldCup PM B4C8M1 IrelandVSBulgariaQuidditchStadium Moment
Altın Üçlü, en sonunda profesyonel bir Quidditch maçını izlediğinde uzun ve yoğun bir günün ardındaydı. Stadyum, İrlanda Quidditch takımının havai fişekleriyle birlikte sihirli ışıklarla da aydınlatılmıştı ve bu olay, nefes kesici güzelliği olan bir organizasyondu! Zaten spor organizasyonlarının akşam vaktinde gerçekleşmesi alışılagelmiş olduğu için J.K Rowling’in de bu şekilde yazmış olması gayet akla yatkın. Ayrıca, akşam gerçekleşen bir Quidditch maçını daha önce hiç okumadığımızdan gecenin karanlığı, aktivitelere başka türlü bir büyü ve heyecan katmıştı. Üstelik büyülü ayakkabı cinlerinin havai fişek gösterisini izlemek için harika bir bahaneydi!

2. Esrar Dairesi

Harry Potter esrar dairesi

Serideki en tehditkâr anlardan birisi, Harry ve arkadaşlarının Sihir Bakanlığı’na Sirius’u kurtarmak için gitmeleriydi. Bu bölüm tamamen tüyler ürperticiydi! Yüzen beyinlerden ardında fısıldayan seslerin geldiği tüle kadar bu bölümle ilgili olan her şey oldukça ürkütücüydü. Günün sonunda, Harry ve arkadaşları Esrar Dairesine varmıştı ve alacakaranlık, yerini kör karanlığa bırakmıştı. Esrar Dairesinin ışığı loştu ve bu yüzden karakterler etrafı tamamen görmekte zorlanmıştı. Bu bölüm, günün başka herhangi bir zamanında gerçekleşseydi, bu kadar endişe edici, kuşkulu ve gizemli gelmezdi. Işığın eksikliği ortama rahatsız edici bir atmosfer katmıştı.

3. Profesör Quirrell’la Yüzleşme

Harry Potter and quirrel

Altın Üçlü’nün, üçüncü kattaki kapağa gece vakti, herkes uyurken gitmesi oldukça mantıklıydı. Seride birçok sahnenin gece vakti gerçekleşmesinin bir başka nedeni de gece vaktinin gizemle dolu olması. Harry ve arkadaşlarını sık sık şatoda dolanmaları gerekmişti, bu yüzden kimsenin onları bulamayacakları bir zamanda, yani hava karardıktan sonrası en iyi vakitti. Özellikle Harry Potter ve Felsefe Taşı’nda Altın Üçlü, normal okul vaktinde Profesör McGonagall tarafından yakalanmayı riske atamamışlardı. Bunun yerine Üçlü, herkesin onları görebileceği gündüz vaktindense, kapağa kimsenin Hogwarts’ta dolaşmadığı bir vakitte gitmeye karar vermişti. Harry Quirrell’la yüzleştiğinde, odayı meşalelerden başka aydınlatan bir şey yoktu. Işığın eksikliği, bu büyücü savaşını daha bir karanlık hale getirmişti.

4. Dumbledore vs Snape

astronomi kulesi karanlik isaret

Dumbledore ve Snape, Astronomi Kulesi’nin tepesinde hesaplaşmak için karşılaştığında, gökyüzünü yıldızların ışıldatıyor oluşu duruma fazlasıyla uygundu. Yine de bu geç, gece vaktini kimse saklanmak için kullanmadı. Dumbledore ve Snape gayet ortalıktaydı fakat Harry Potter serisindeki kötülük neredeyse her zaman geceleri saldırmıştı. Bu yüzden Ölüm Yiyen’lerin saldırısı neredeyse beklenir bir şeydi. Aynı 1994’teki Quidditch maçında olduğu gibi, gece vakti saldırdılar. Snape ve bir avuç Ölüm Yiyen, Dumbledore’la kulenin tepesinde karşılaştı ve o an, boğuk karanlıktan ötürü havaya bir belirsizlik hâkimdi. Filmde Snape Dumbledore’u yendikten sonra öğrencilerin karanlığı asalarıyla ışıldatması olayı daha da bir dramatik hale getirmişti. Bu olay, Ölüm Yiyen’lerin Hogwarts’tan gidişini ve ışığa karşı tekrar bir adım atılmasını simgelemişti.

5. Kelid Aynası’nı Keşfetmek

kelid aynasi felsefe tasi

Listedeki diğer sahnelerin aksine Harry’nin Kelid Aynası’nı keşfetmesi, onun kayıtsız şartsız mutlu olduğu bir andı. Tabii Harry Filch’den korkutucu bir şekilde kaçmıştı ancak sonunda, aynayı bulduğuna memnun kalmıştı. Aynayı kuşatan bir gizemin olduğu doğruydu fakat bu, Voldemort ya da Ölüm Yiyenler gibi bir tehdit değildi. Ayna, Harry’nin daha sonradan mutsuz olmasına yol açmıştı ancak o gece Harry’nin ailesiyle bir araya gelmesini de sağlamıştı. O an, gölgeler içindeki odadan ve tüyler ürpertici bir şekilde aydınlatılmış aynadan dolayı hayal gibiydi.

Sizlerin aklına gece gerçekleşen başka sahneler geliyor mu? Yorumlara eklemeyi unutmayın!

* * *

* Hogwarts Şatosu’nda Yaşanmış En Kötü 10 Şey

2 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir