Harry Potter Dünyasındaki En Korkunç Canavarlar

Harry Potter Dünyasındaki En Korkunç Canavarlar

Harry Potter evreni içinde bulunmak isteyeceğiniz birçok muhteşem şeye sahip olsa da, bir o kadar korkutucu canavarlar ile doludur. İşte Sihir Bakanlığı Sınıflandırması’nda en tehlikeli olarak gösterilen 7 canavar!

Harry Potter evreni her anlamda okurlarını büyüleyen bir seri olmuştu. Arkadaşlığın önemi, farklı dünyaya kaçış ve iyilik her zaman ön planda tutulmuşsa da Büyücülük Dünyası aynı zamanda tüyler ürpertici korkunç canavarları da bünyesinde barındırır.

Bu derlemede hiçbir zaman gözünüzü üzerinden ayırmamanız gereken canavarları belirlemek için bir rehber olarak da kullanabilirsiniz. Bu listedeki canavarların her biri, Sihir Bakanlığı Tehlike Sınıflandırması’da en yüksek puanlara sahip. Sihir Bakanlığı Sınıflandırması toplamda beş kategoriye sahip. Bu sıralama, Sihirli Yaratıkların Düzenlenmesi ve Kontrolü Dairesi tarafından yapılıyor olup 5 en tehlikeli, 1 ise en zararsız olanı gösterir.

İşte Harry Potter Dünyasının En Korkunç Canavarları

1. Basilisk

Basilisk

Başlangıç olarak, Sihir Bakanlığı Sınıflandırması’nda 5 puana sahip olan ve aynı zamanda Yılanların Kralı olarak bilinin Basiliskimiz var. Bu boyu on beş metreyi aşan muhteşem yeşil sürüngen, Aptal Herpo adında, bir tavuk yumurtasını bir kurbağanın altında çatlatmanın bu canavarı ürettiğini keşfeden kişi tarafından dünyaya getirildi. Zehirli dişleri ve kocaman sarı gözleriyle kesinlikle rehberde bulunmalı. Aynı zamanda, gözleri ile direkt göz göze gelen kişinin anında ölmesine, eğer kişi bu gözleri bir yansımadan görüyorsa da taşlaşmasına neden olur. Basiliskler yalnızca Çatalağızlar tarafından kontrol edilebilir, ancak ne pahasına olursa olsun uzak durulmalarında fayda var.

2. Akromantula

Akromantula Harry Potter fantastik canavarlar

Sırada, son derece dikkatli ve güçlü büyüleri bilerek yaklaşmanız gereken iki yaratık var. Sihir Bakanlığı Sınıflandırması’nda 5 puana sahip, büyücü katilleri olarak bilinen Akromantulalar, evcilleştirilmesi ya da eğitilmesi mümkün olmayan canavarlar. Bir Akromantula, insan gibi konuşabilen sekiz gözlü bir örümcektir. Gövdesini kaplayan siyah kılları, et kesebilecek kadar keskin kıskaçları, zehirli salgıları ile bu canavarsı yaratıklar kubbe gibi ağlar örüp büyük avları tercih eder.

3. Ejderha

Ejderha Harry Potter

Yine aynı şekilde Sihir Bakanlığı Sınıflandırması’nda 5 puana sahip bir diğer canlı da, sihirli yaratıkların en ünlüsü Ejderhalar. On çeşit türü olan ejderhaların, derileri, kanları, ciğerleri ve boynuzları gibi farklı bölgelerinin farklı sihirsel özelliklere sahip oldukları söylenebilir. En bilinen türleri Çin Ateştopu, Macar Boynuzkuyruk, Norveç Pütürlüsü ve İşveç Kısaburun’u.

4. Bizarcık

Bizarcık

Bir sonraki sırada ise sihir dünyasında düzenbazlar olarak bilinen Bizarcıklar (Erklings) ve Kelpiler (Kelpies) var. Bizarcıklar, Sihir Bakanlığı Sınıflandırması’ndaki dört puanıyla bilinen en korkunç yaratıklardan biridir. Oldukça tehlikeli olan ve özel bilgi gerektiren bu canlılarla yalnızca yetenekli büyücüler baş edebilir. Bu cin benzeri yaratığın sivri bir yüzü ve çok tiz bir kahkahası vardır. Bu kahkahaları ile çocukları hipnotize ederek onları koruyucu büyüklerinden uzaklaştırarak kendilerine çeker ve yerler.

5. Kelpi

Kelpi

Kelpiler ise kurbanlarını tuzağa düşürüp ırmak ya da göle doğru çekmek için pek çok farklı şekle bürünebilen yaratıklardır, Bizarcıklar gibi Sihir Bakanlığı Sınıflandırması’nda 4 puana sahiptirler. Kurbanlarını tuzağa düşürüp istedikleri yere çektikten sonra bir anda onlarla birlikte direkt en dibe batar ve onları bir lokmada yerler. Çoğu Kelpi’nin at şeklini alması nedeniyle, bir Yerleştirme Büyüsü sayesinde yaratığı dizginlemek ve yetenekli cadı ya da büyücüye onu kontrol etme imkanı sağlamak mümkündür.

6. Cansarar

Cansarar Harry Potter

Rehberimizi en kötülerle tamamlıyoruz, karşınızda Cansarar (Lethifold) ve Nundu.  Cansararlar, Sihir Bakanlığı Sınıflandırması’nda 5 puana sahip olan, geceleri yerde kayıp giden incecik siyah bir pelerine benzer. Eğer kısa süre önce kurbanını öldürmüş ve hazmetmişse biraz daha kalın görünür. Cansarar, kurbanlarına genelde gece uykularında saldırır, kendisini başlarının etrafına dolayarak onları nefessiz bırakır. Ardından onları tamamen sindirir ve o evde hiç bulunmamışcasına iz bırakmadan o evden ayrılır. Cansarar karşısında sizi koruyabileceği bilinen tek büyü Patronus Büyüsü’dür.

7. Nundu

nundu harry potter

Nundular da dünyadaki en korkunç canavarlardan biri olarak Sihir Bakanlığı Sınıflandırması’nda 5 puana kolaylıkla sahip olur. Bu canavar dev bir leopara benzer, ancak cüssesinin aksine son derece sessiz hareket eder. Nefesi, bütün bir köyü tamamen ortadan kaldırabilecek kadar şiddetli salgın hastalıklara yol açabilir. Nundu’yu alt edebilmek için tek yolun yüz kadar yetenekli büyücünün birlikte çalışması olduğu bilinir.

Bu el kitabını hazırlarken, elbette bu konuda en iyi kaynak olan Newt Scamander’in yazdığı Fantastik Canavarlar Nelerdir ve Nerelerde Bulunurlar’dan faydalandık. Bu nedenle hem aydınlatıcı hem de bilgi veren bir kaynak olarak göreceğinize inanıyoruz. Tam korkutma mevsiminde olduğumuza göre sihir dünyasının en korkunç yaratıklarının olduğu bu rehber işinize yarayabilir diye düşündük. Mugglelar, bu tip canavarların varlığından haberdar olmadıkları için herhangi bir korkuya sahip değildir. Ancak bizler sihir dünyasının içinde bu tip tehlikeli yaratıklara karşı tetikte olmalıyız. Bu canavarlara şöyle bir bakmak bile bizi doğrudan mezara ya da St. Mungo’da bir yatağa gönderebilir.

Peki ya sizce Harry Potter dünyasının en korkunç canavar hangisi? Yorumlarınızı bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: MuggleNet

2 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir