Harry Potter Serisinde Modern Teknoloji Kullanılsaydı Nasıl Olurdu?

harry potter modern teknoloji arthur weasley

Harry Potter serisi çoğunlukla bizi derinden etkileyen büyülü mekanlarda geçiyor olsa da bazılarımız hala “en azından bi tükenmez kalem kullanabilirlerdi” gibi şeyler diyerek takılabiliyorlar. Biz de, bu sihirli mekanlarda elektrikli aletler düzgün çalışmıyor olsa da, çalışsaydı ve teknoloji kullanılsaydı neler olabilirdi diyerek sizlere bir derleme sunalım dedik. 

Baykuş Postasına Son!

giphy

E-posta, SMS gibi haberleşme yolları yaygın olacağından baykuş ile haberleşme pek de yaygın bir kullanım alanı bulamazdı. Bu elbette daha verimli bir yol olurdu. Postaların bir ev cini tarafından çalınmak yerine alıcıya ulaşması garantilenmiş olurdu. Ayrıca yaşlı ve tatlı baykuşumuz Errol da bir nefes alabilirdi.

Daha Kısa Kütüphane Seansları

giphy

Hogwarts’da Google ve e-kitaplar olsaydı öğrenciler aradıklarını çok daha kısa bir sürede bulurdu. Tüm kitabı okuyarak aramak yerine kilit sözcükleri yazarak istediklerine ulaşırlardı. Belki de altın üçlümüz Nicholas Flamel’i, Basiliski ve Galsamotunu çok daha kısa sürede bulabilirdi.

Sahte Galleonlar da Neymiş?

giphy

Hermione’nin fikri fazla zekice olsa da Dumbledore’un Ordusu haberleşmek için sahte galleonlar üretmek yerine bir Facebook veya Whatsapp grubu kurabilirlerdi.

Bankacılığa Yeni Bir Boyut

giphy

Online bankacılık hayatı oldukça kolaylaştırıyor. Paramızı çekmek için saatlerce beklemez ve yer altına mide kaldıran bir yolculuğa çıkmaz, birikimimizi evden yönetebilirdik. Bu büyücü ve cadıları saatlerce yükten kurtarabilirdi.

Sirius Hala Yaşıyor Olabilirdi

giphy

Harry telefonlardaki görüntülü konuşma benzeri bir işlem gören büyülü bir aynaya sahip olmasına rağmen böyle bir şeyin varlığını unutmuştu. Günümüzdeyse kimse telefonunu unutmaz! Harry Sirius’u veya yoldaşlıktan başka birini arayarak kolaylıkla durumunu öğrenebilirdi.

Bazı Büyüler İşe Yaramaz Olurdu

giphy

Büyü yapabilmek harika bir şey olsa da teknoloji bazı büyüleri gereksiz hale getirebilirdi. Bir mesaj yollamak veya ışık yakmak yerine telefonlarını kullanırlardı.

Hermione ile Viktor İlişkilerini Sürdürebilirdi

tumblrnvnrg8r1hn1thu2vbo1500gif
Günümüzde Skype, Whatsapp, Facebook gibi uygulamaların yardımıyla çoğu kişi ilişkilerini uzaktan yürütebiliyor. Zor olsa bile iş veya üniversite yüzünden sevdiğinizden ayrılmak zorunda kalmıyorsunuz. Hermione ve Viktor günümüz teknolojisini kullanabilselerdi aradaki mesafeyi yok edebilir ve ilişkilerini yürütebilirlerdi.

* * *

Bunların elbette tamamen uydurmaca olduğunu bazı okurlarımıza ikinci kez hatırlatmamız gerek. Sonuçta seri 90’larda geçiyor, bahsettiğimiz çoğu teknoloji o yıllarda yoktu bile. Ancak bunların kullanımının seriden büyük bir parça koparttığını hissetmişsinizdir. O yüzden böyle şeylere takılmak yerine Harry Potter’ın keyfini çıkartmaya devam edebilirsiniz!

4 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir