Harry Potter ve Melez Prens Filmine Dair Az Bilinen 14 Gerçek

harry potter melez prens film

Harry Potter ve Melez Prens filmini izleyip de sevmemek mümkün mü diyenler yaşadı. Her şey göründüğü gibi miydi? Kötüler sahiden çok mu kötüydü? Harry Potter ve arkadaşlarının kaderini belirleyecek Melez Prens kimdi? Eğer bu soruların cevabını merak ediyorsanız doğru yerdesiniz!

Movie Pilot tarafından kaleme alınan “Harry Potter ve Melez Prens Filmine Dair Az Bilinen 14 Gerçek” adlı yazılarında bu büyülü dünyanın bilinmeyenlerini izleyicilerle paylaşmış. Biz de sizler için her bir maddesini en ince detayına kadar izledik ve bakın neler bulduk!

1. Tom Riddle ve Voldemort Oyuncuları

tom riddle yetimhanede

Ralph Fiennes Tom Riddle karakterinin bir dönemini oynarken Hero Fiennes-Tiffin 11 yaşındaki Tom Riddle olarak kurgulandı. Yönetmen David Yates, amcasına benzemesi yüzünden Hero ile çalışmak istediğini ve onun karanlık havasını sevdiğini söyledi.

2. Serinin Görüntü Yönetimi Alanında İlk Oscar Adayı

14 interesting facts about harry potter and the half blood prince

Akademi Harry Potter ekibine çok büyük bir sürpriz yaptı! Bu film En İyi Görüntü Yönetmeni Akademisi Ödülü‘ne aday gösterildi ve serinin bu alanda aday gösterilen ilk filmi olarak tarihe geçti.

3. Robert Knox’un Trajik Ölümü

Robert Knox

Marcus Belby rolünü oynayan Robert Knox 24 Mayıs 2008 yılında filmin çekiminden sadece birkaç gün sonra oldukça trajik bir şekilde bıçaklanarak öldürüldü.

4. Lavender Brown’u Kim Oynayacak?

lavender brown ron weasley hogwarts ekspresi

7000’den fazla genç kadın oyuncu Lavender rolü için seçmelere katıldı ve her biri özenle hastane sahnesini okudu. Ancak ne kadar gariptir ki, Hermonie rolünü üstlenen Emma Watson Jessie Cave’i Lavender rolü için önerdi ve kendisi bu sahneyi daha okumadan rol için kabul edildi.

5. Filme Eklenen 3 Yeni Sahne

Millennium Koprusu

Kitaptan farklı olarak, Harry Potter ve Melez Prens filmine senaristler tarafından üç yeni sahne eklendi. Bunlardan ilki, filmin başında gösterilen Millennium Bridge’in çökmek üzere olmasıydı. Ayrıca, Harry’nin Dumbledore ile buluşmasının öncesinde metro istasyonunda garsonla flört edişi de kitapta yer almıyordu. Son olarak ise senaristler Ölüm Yiyenlerin göle saldırısını filme eklediler.  

6. Profesör Slughorn ve Black Ailesi

SlughornAndDumbledore

Profesör Slughorn’u filmde ilk gördüğümüzde onun hakkında öğrendiğimiz şey Sirius Black dışındaki tüm Black ailesine İksir dersi vermiş olduğuydu. Bu kısmın kitapta biraz daha farklı verilmiş olduğunu görebiliriz ancak film boyunca Profesör Slughorn’un Black Ailesi ve bu ailenin eviyle olan gizemli ilişkisinin oldukça iyi işlenmiş olduğu aşikar.

7. Muggle Metroları

harry potter albus dumbledore 6

Birçok Harry Potter fanı Harry’nin bir metro istasyonunda gösterildiğini ancak Harry’nin Dursleylerin evinde olmasının daha mantıklı olacağını söyleyerek rahatsızlık duyduğunu ifade etmiş durumda.

8. Dursley Ailesine Artık Yer Yok mu?

dursley potter 1

Kitap boyunca Dursleylerden bahsedilmiş olsa da Harry Potter ve Melez Prens’te yer almadıklarını görmekteyiz. Bu oldukça ilginç çünkü serinin kitaplarını okuyanlar gayet iyi bilirler ki, Harry’nin travmalarının Muggle boyutunu Dursley ailesi ile yaşarken deneyimlediği tecrübeler oluşturmuştur.

9. Ejderha Tesadüfü

macar boynuzkuyruk ufak

Harry’nin Üçbüyücü Turnuvası’na katıldığı zamanda ilk görevinde karşılaştığı Macar Boynuzkuyruk‘un bebek versiyonu Diagon Yolu’ndaki küçük ejderdir. Bu Harry için oldukça büyülü bir an olmuştur.

10. Harry-Ginny İkilisi

harry ginny

Kitabın aksine, Harry ve Ginny ilişkilerine Noel tatilinde başladılar. Filmde ise Ginny ve Dean’in neden ayrılmadığı üzerinde çok fazla durulmadı. Harry Potter ve Melez Prens filmi Harry-Ginny ikilisinin aşkı için çok özel bir başlangıç noktası olmuştur.

11. Profesör McGonagall’ın Kanser Tedavisi

Potter Mcgonagall03

Profesör McGonagall rolünü canlandıran Maggie Smith, film çekimleri boyunca meme kanseri tedavisi olmak için radyo terapi aldı. Film ekibi, bu süreçte Smith’e yardım etmek için ellerinden geleni yaptı.

12. Quidditch

Cormac McLaggen quidditch

Harry Potter ve Ateş Kadehi filminden bu yana Quidditch’e biraz mesafeli olsa da, Melez Prens ile birlikte Hogwarts’taki Quidditch oyunlarına çok büyük bir geri dönüş yapıyor! Aslına bakacak olursanız, Harry Potter ve Sırlar Odası filminden beri Quidditch oyununun bir tam bölümünü göremedik. Ancak Harry Potter ve Melez Prens filminde özlediğimiz maç sahnelerini görebiliyoruz.

13. Yönetmen Koltuğunda Bir İlk

harry ginny david

David Yates, Chris Columbus‘tan beri seride birden fazla Harry Potter filmi yönetecek olan ilk yönetmen olarak adını seriye altın harfler ile kazıyor.

14. Filmin Uzunluğu

melez prens fc

Harry Potter ve Melez Prens filmi tamı tamına 2 saat 33 dakika sürüyor ve serideki üçüncü uzun film olarak anılmakta.

Peki, Movie Pilot’un bu ilginç bilgileri nereden aldığını bilmek istemez miydiniz? Tabii ki Dumbledore’un düşünselinden! O yüzden de her biri büyülü ve inanılmaz! Bu ilginç gerçeklerle ilgili neler düşündüğünüzü bizimle paylaşmayı unutmayın!

Site Yorumları
12 Yorum