Harry Potter ve Sırlar Odası’nda Hak Ettiği Değeri Görmeyen 6 An

MuggleNet yazarlarından Richa Venkatraman Sırlar Odası kitabının seride gereken değeri görmediği düşüncesiyle kitabın çok dikkat çekmeyen ama ikinci kez bakıldığında önemli bir detay olduğunu gözler önüne seren olay ve durumlara değinmek istemiş. Biz de yazıyı sizin için çevirdik.

1. Korku Verici Hikâye

“Bu onun için korkunç bir sınama oldu … Ondan daha yaşlı ve daha bilge büyücüler bile Lord Voldemort tarafından kandırıldı.”

11 yaşındaki bir kız içini tuhaf bir günceye döktü ve karanlık bir büyücünün ruhundan bir parça tarafından ele geçirildi. Kızın başına ne geldiğiyle ilgili en ufak bir fikri yoktu, zihninde sadece okul arkadaşlarının taşlaştığı zamanlara denk gelen büyük, anlaşılamayan boşluklar vardı. Kendi üzerindeki artık kontrolü olmadığını anladığında her şey için çok geçti, o ve Harry tamamen şans eseri ölümden dönmüştü. Harry Potter serisi Lord Voldemort dirilmeden önce karanlığa bürünmüştü.

2. Moly ve Arthur’un İyi Kalpliliği

“Daha dün gece, eğer cumaya kadar Ron’a yazmazsan seni gelip kendimiz alırız diyorduk.”

İlk yıl Harry’yle tanıştıktan sonra Molly Weasley onu hemen kendi ailesinden biri olarak benimsemişti bile. O ve Arthur’un Harry’yi içinde bulunduğu tehlikeden kurtarma düşünceleri şaşırtıcı olmasa da içimizi ısıtan bir hareketti. Gerçekten de Weasley’lerin iyi kalplilikleri sınır tanımıyor.

3. Harry’nin İyi Kalpliliği

“Aziz dostum! Harry Potter benim Ölüm Günü Parti’mde.”

Tatlı ve kibar Harry’miz. Kafasızlar Avı’na üyelik başvurusu daha yeni reddedilmiş ve bu sebeple morali bozuk olan Neredeyse Kafasız Nick’le karşılaştı. Harry hâliyle arkadaşı için yapabileceği bir şey olup olmadığını sordu ve bunun sonucunda o, Ron ve Hermione Cadılar Bayramı Şöleni’ne gitmek yerine kasvetli zindandaki ölüm günü partisine gitti. İyi tarafından bakacak olursak, oraya gelmiş olmaları Nick’i çok mutlu etti, tabii lezzet şöleni dururken kokuşmuş yahni ve Peeves’in küflenmiş yerfıstıklarına kalmış oldular.

4. Altın Üçlü’nün Pervasızlığı

Maytap vızıldayıp fışırdamaya koyuldu … Harry doğruldu, nişan aldı ve onu havaya fırlattı. Maytap tam hedefe vurup, Goyle’un kazanına düştü.

Üçlünün Felsefe Taşı’nda aldığı riskler bir sonrakinde aldıklarına göre devede kulak kaldı. Hogwarts’a giderken uçan araba sürmekten, yasal olmayan bir iksir hazırlama ve tehlikeli örümceklerle yüzleşmeye kadar pek çok şey yaptılar. Açıkçası bu saydıklarımızdan hiçbiri Hermione malzemeleri çalabilsin diye Snape’in sınıfında maytap fırlatmaları kadar tehlikeli değildi. Bu planlarında ters gidebilecek her şeyi düşündüğümde hep bir ürperti gelir. Harry tüm bunlardan bir bütün olarak kurtulduğu için şanslıydı.

5. Percy Weasley’nin His Dünyası

Percy Weasley, Lee’nin arkasındaki bir sandalyede oturuyordu … Solgun görünüyordu.

Percy’nin Penelope Clearwater’ın taşlaştırılması üzerine Geroge’un da belirttiği gibi endişelendiğini görüyoruz, çünkü bu olay sınıf başkanı olarak onun da otoritesine olan güvencini sarsmıştı. Kız arkadaşı için endişelendiği açıkça ortadaydı. Ginny’nin onların ilişkilerini ortaya çıkaracağını düşündüğündeki telaşlı hâlleri kardeşleri için bitmek bilmeyen bir alay konusunun canını biraz da olsa yakacağının göstergesiydi. Ginny ele geçirildikten sonra kendi içine kapanıp onu koruyamadığı düşüncesiyle çılgına dönmüştü. Hatalarına rağmen Percy Weasley asla kalpsiz olmadı.

6. Lucius Malfoy’un Katıksız Kötülüğü

“Lucius, sana bundan böyle Lord Voldemort’un eski okul eşyalarını başkalarına vermemeni tavsiye ediyorum.”

Lucius Dobby’ye kötü davranıyor, onun arkadaşlarını tehdit ediyor ve ırkçı olmaktan gurur duyuyordu ama hepsinden öte bir çocuğa Hortkuluk vermişti. Kendi politik kazancı uğruna küçük bir kız çocuğuna kötülükle dolu bir ruh tarafından zorbalık edilmesine ve sarsıntıya uğratılmasına sebebiyet verdi. Hayranlar tarafından hafife alınsa da Lucius hep alçak biri olmuştur ve sonraki kitaplar onun ne kadar korkunç biri olduğunu teyit etmişti.

Sizin Sırlar Odası’ndan bu listeye eklemek istediğiniz başka anlar var mı? Bizlerle paylaşmayı unutmayın!

⁠⁠⁠Evapsie!