Hogwarts ve Ilvermorny Arasındaki 5 Farklılık

Ilvermorny arma 2

Amerika’daki büyü okulu Ilvermorny ile Hogwarts arasında ciddi benzerlikler var. Isolt Ilvermorny’yi duyduğu hikâyelere dayanarak kurdu ve evlat edindiği oğullarına da Hogwarts hakkında birçok şey anlattı. Bu nedenle doğal olarak bu iki okul arasında birtakım benzerlikler olacaktı. Ancak benzer olduğu alanlarda bile bu okullar oldukça farklılık gösteriyor. Haydi, okulların farklılık gösterdiği bazı alanlardan beş tanesine birlikte göz atalım!

Fakat öncesinde, “Ilvermorny de neyin nesi!” mi diyorsunuz? Fantastik Canavarlar filmlerinde de karşımıza çıkacak olan bu büyülü okul hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

ilvermorny-binalar.-topjpg

1. Bina İsimleri

Aynı Hogwarts gibi, Ilvermorny de dört tane binadan oluşuyor. Ancak Hogwarts’taki binaların isimleri okulun kurucularının isimlerinden geliyor: Helga Hufflepuff, Godric Gryffindor, Rowena Ravenclaw ve Salazar Slytherin. Ilvermorny’nin bina isimleri ise Isolt’un en sevdiği büyülü yaratıkların, kocasının ve evlat edindiği oğullarının isimlerinden geliyor.

2. Seçim Töreni

Öğrencilerin okula bir şekilde başlaması lazım ve bu konu da iki okulun farklılık gösterdiği alanlardan biri. Hogwarts’ta ilk önce öğrencilerin isimleri okunuyor, sonra öğrenciler öne çıkıp bir tabureye oturuyor ve Seçmen Şapkayı takıyor. Seçmen Şapka öğrencilerin zihnine bakıyor ve öğrencilerin hangi binaya gideceklerini söylüyor. Ilvermorny’de ise işler biraz daha demokratik yollardan yürüyor. Öğrencilerin ismi okunuyor ve öğrenciler öne çıkıp Kördüğüm’ün üzerinde duruyor. Burada dururken dört binayı temsil eden oymalar öğrenciyi kendi binalarına istiyorsa buna göre bir tepki veriyor. Eğer birden fazla bina bir öğrenciyi isterse bu öğrenci hangi binaya gideceğine kendisi karar verebiliyor. Çok güzel, değil mi?

hogwarts buyuk salon

3. Seçim Töreninde Oturma Planı

Okullar arasındaki benzerliklerden biri Seçim Töreni. Tabii ki bu tören, seçilmek üzere olmayan diğer öğrencilere ve öğretmenlere de açık. Bu konudaki farklılığı, okula yeni gelip seçilmek üzere olmayan insanların oturma düzeninde görüyoruz. Hogwarts’ta öğrenciler kendi binalarının masasında otururken öğretmenler en başta kendi masalarında oturuyor. Ilvermorny’de ise, öğrenciler ve öğretmenler birlikte yukarıdaki bir balkondan töreni izliyor.

harry hermione ron cubbe

4. Kıyafetler

Okuldaki tüm öğrenciler aynı renkte bir cübbe giyiyor. Ancak Hogwarts’ta bu cübbeler son derece klasik bir şekilde siyah iken Ilvermorny’de mavi ve kızılcık renginde.

asalar

5. Asalar

Eğer büyü öğrenecekseniz tabii ki bir asaya ihtiyacınız olacaktır. Hogwarts ve Ilvermorny arasındaki en büyük farklardan biri de bu. Hogwarts öğrencileri, okula gitmeden önce asalarını almak zorundalar. Ilvermorny’deki öğrenciler ise asalarını binalara seçilmeden alamıyorlar.

Asalarla ilgili bir diğer büyük farklılık ise, Hogwarts’ta öğrenciler her günün her saati, hatta okul tatilken bile asalarını yanında taşıyabiliyor. Ancak Ilvermorny öğrencileri 17 yaşına kadar asalarını okulda bırakmak zorunda.

Ilvermorny’nin hikâyesinin daha başında olduğumuzdan sizler için bulabildiğimiz farklılıklar henüz bu kadar. Daha fazlasını öğrendikçe sizinle paylaşmaya devam edeceğiz, takipte kalın!

Ilvermorny Okulu’ndaki Armalara Göz Atmak İçin Buraya Tıklayın!

4 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir