Hortkulukları Yansıtan En İyi 7 Disney Filmi

Hortkuluklar Disney filmleri

Hortkuluklar gibi, Disney filmleri de ruhumuzun bir parçası aslında. Macera, güç, müzik ve -tamam- vefat etmiş ebeveynlerle dolu olan filmler, Harry Potter serisini bizler için çekici kılan birçok şeyi içinde barındırıyor.

MuggleNet editörleri, karşılıklı güzel ilişkinin hatırına Harry Potter serisindeki yedi hortkluluğu, kendilerini en iyi yansıtan Disney fimleri ile eşleştirmeye karar vermiş. Hep birlikte hangi hortkuluk, hangi filmle ilişkili beraber öğrenelim!

Hortkuluklar Disney Filmleri Dünyasında Olsaydı Hangileri Olurdu?

1. Tom Riddle’ın Güncesi – Inside Out (Ters Yüz)

Tom Riddle’ın Güncesi - Inside Out (Ters Yüz) Hortkuluklar Disney filmleri

Muggle Londrası’ndan alınabilen normal bir günce genç Riddle için güzel bir açılış olmuştu. Bu günceye sadece düşüncelerini ve hislerini değil ayrıca hatıralarının bir versiyonunu korunmak üzere bu günceye aktarmıştı. Riddle’ın hatıralarının güncede kendi kişiliğini bulması Ters Yüz filmindeki gibiydi. Filmde de hisler kişileşmişti ve hatıraların korunup geri getirilmesini çok iyi görmüştük.

2. Marvoldo’nun Yüzüğü – Coco

Marvoldo’nun Yüzüğü - Coco

Gaunt ailesinde nesilden nesle geçen ve Peverell soyuna dayanan bu yüzüğün hikâyesi, aynı zamanda da ölüler diyarına bağlanması kendi ruhani ikizi olarak Coco filminde görülebilir. Tematik olarak biraz farklı olmalarına rağmen iki hikâyede de aile bağlarının gözetilmesi ve bizlere daha önceden veda eden insanları anma bakımından benzer durumdalar. Daha da komiği kim Dumbledore’un lanetli eliyle birlikte Remember Me şarkısına eşlik etmesini görmek istemezdi ki?

3. Slytherin’in Madalyonu – The Little Mermaid (Küçük Deniz Kızı)

Slytherin’in Madalyonu - The Little Mermaid (Küçük Deniz Kızı) Hortkuluklar Disney filmleri

Thingamabob ister misiniz? Slytherin’de yirmi tane var. Birçok açıdan Küçük Deniz Kızı uygunsuz sayılan ve kişinin kendinde olmayan bir şeyi istediği şeylerle alakalı. Bizim altın üçlümüz de güvenlik için madalyonu takarken bunları düşünmüştü. İkisi arasındaki en büyük bağ ise Ursula’nın kolyesindeki sembolizmle alakalı. Bu kolye de Slytherin’in madalyonu gibi sihirli. Yılan balıkları, yılanlar – üç aşağı beş yukarı aynı şeyler.

4. Hufflepuff’ın Kupası – Beauty and the Beast (Güzel ve Çirkin)

Hufflepuff’ın Kupası - Beauty and the Beast (Güzel ve Çirkin)

Çirkin’in malikanesinde Hufflepuff’ın Kupasının antorpomorfik bir tanrıça olarak yaşadığı bir evrene geliyordu. Sevdalı Hepzibah Smith kupayı Tom Riddle’a gösterdiğinde kupanın keşfedilmemiş birçok büyülü özelliği olduğunu söylemişti. Helga, tipik bir Avrupalı ismi olarak, bizlere kupanın sadece etkileyici güçlerinin olmadığını, aynı zamanda Güzel ve Çirkin evrenindeki büyünün Büyücüler Dünyası’nda da var olabileceğine dair ipucu veriyor. Emma Watson’ın filmle olan bağlantısı ve hortkuluk Kupanın Hermione tarafından yok edilmesi ile kendimize mükemmel bir üç kanıt sunuyoruz.

5. Ravenclaw’ın Diademi – Tangled (Karmakarışık)

Ravenclaw’ın Diademi - Tangled (Karmakarışık) Hortkuluklar Disney filmleri

Bir hortkuluk için başka bir kolay eşleştirme de bu. Anne ve kızının çıkarcı ilişkileri iki olay örgüsünde de mevcut. Rowena ve Helena’nın hikâyesi, Rapunzel ve annesi Gothel’in hikâyesiyle büyük benzerlik içinde. Yine de Rowena kendisini geliştirmeye biraz daha yatkındı ve Flynn Rapunzel’i öldüren öz güvensiz bir kötü değildi. Zavallı, zavallı Helena.

6. Sağ Kalan Çocuk – The Lion King (Aslan Kral)

Sağ Kalan Çocuk - The Lion King (Aslan Kral) Hortkuluklar Disney filmleri

Ah sevimli yetim Harry – çocukluğu boyunca dışlanmış, ölçülemez boyutlarda yasla boğuşmuş ve kendi yolunu kendi bulmak zorunda bırakılmış bir insan. Tanıdık geldi mi? Simba ve Harry genç yaşlarda çok şey atlattı ve kendi kaderlerini kendi tırnaklarıyla kazıyarak belirledi. Ayrıca bu süre boyunca onların yokluğunda iyice derinleşmiş kötülüğü yok etmeye çalıştılar. Ayrıca ikisinin de yanında en iyi arkadaşları vardı! Artık bundan sonra Pumbaa’yı gördüğünüzde Ron’u düşünmeden edemeyeceksiniz.

7. Yılan – Aladdin

Yılan - Aladdin

Kötü karakterin birinci yoldaşı olarak Aladdin’deki yılan Nagini ile çok paralel bir çizgide. Tıpkı filmdeki gibi çamurlar içinde kalmış bir cevherin, topluluğun güvenliği için ortaya çıkmasını bekledik. Yazıyı yazarken kazara yoldan saparak Neville Longbottom’ın aslında Aladdin olduğunu mu fark ettik? Muhtemelen hayır fakat yine de buradayız. Yine de iki yılanın da bir şekilde insanlarla iletişime girebilmesi ve insan suretine bürünebilmesiyle kendimize bir eşleştirme sağladık!

* * *

Bununla birlikte listemizin sonunda geldik. Sizler neler düşünüyorsunuz? Bizimle aynı fikirde misiniz, yoksa değiştirmek istediğiniz kısımlar var mı? Yorumlarınızı bizlerle paylaşmayı unutmayın!

1 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir