J.K. Rowling’in Harry Potter Hikâyesine Eklemekten Son Anda Vazgeçtiği 10 Olay

rowling jk

Hepimizin bildiği gibi J.K. Rowling bu sıralar Harry Potter serisinin geçmişiyle ilgili birçok değişiklik yaptı. Pottermore, Fantastik Canavarlar filmleri ve Twitter hesabı mecralar üzerinden, Büyücülük Dünyası ile ilgili birçok olay eklemeyi ve olanları da değiştirmekten bıkmıyor.

Yine de Rowling’in yazdığı fakat kitaplara koymaktan son anda vazgeçtiği olaylar da mevcut. Bu anlar seriyi oldukça değiştirebilirdi. Fakat nihai kaderleri çöp kutusu oldu. Rowling’in bir kenarda bıraktığı 10 olaya göz atalım.

1. Arthur Weasley’nin Ölümü

arthur with wife

Rowling’in neredeyse ekleyeceği en büyük şeylerden biri de Arthur Weasley‘yi öldürmekti. Arthur, Zümrüdü Anka Yoldaşlığı kitabında Nagini tarafından saldırıya uğramıştı ve neredeyse ölmüştü. Fakat sonunda tamamen iyileşti. Yine de işler çok farklı şekilde ilerleyebilirdi. Hikayenin orijinialinde, bu kitapta Arthur ölecekti. Rowling bu karaktere çok bağlandığı ve Arthur’un kitaplardaki geriye kalan tek iyi baba figürü olduğu için bu fikri rafa kaldırdı. Bunun yerine serinin sonunda Lupin ve Tonks‘u öldürdü. Şanslıyız ki Arthur Weasley iyi bir karakter ve muhteşem bir baba olduğu için hayatta kaldı.

2. Hermione’nin Babasının Harry’yi Kurtarması

hermione aile

Hermione’nin ebeveynleri kitaplarda pek bir yere sahip değil. Hermione onlar hakkında bazen konuşuyor fakat sonuçta onlar birer Muggle ve Hermione’nin hayatından çok farklı bir yaşam tarzı sürüyorlar. Fakat, Hermione’nin babası kitaplarda az kalsın daha önemli bir role sahip olacaktı.

Rowling Harry Potter ve Felsefe Taşı‘nı yazarken, Granger ve Potterların birbirini tanıdığını belirtmişti. Potterları bir adada yaşatıyordu ve Grangerlar, yaşadıkları anakaradan, adadan gelen bir patlama sesiyle onlara yardım etmeye gidiyordu. Hermione’nin babası, gerçekte Harry’yi kurtaran ve onu Dursleylere bırakan kişiydi fakat Rowling bu rolü Hagrid‘e devretti.

3. Theodore Nott, Malfoy Gibi Biri Olacaktı

draco malfoy hogwarts ekspresi

Draco Malfoy, kitaplarda Harry’nin düşmanı ve zorbası oldu. Aslında, ilk fikirlerde bu role sahip tek kişi o olmayacaktı. Rowling, bir başka Ölüm Yiyen’in oğlu olarak Theodore Nott‘a daha büyük bir rol verecekti. Malfoy ve Nott birbirlerinin dengi ve düşmanı olacaktı. Ayrıca Nott’un Malfoy’dan daha zeki biri olması planlanmıştı. Sonuç olarak bu karakter neredeyse tamamen çıkarıldı. Muhtemelen Malfoy’la uğraşmak zaten yeterince zordu ve Harry için iki düşman zorba olması çok fazla olacaktı.

4. Weasley’lerin Slytherin Binasından Kuzeni

rita skeeter harry potter

Weasleyler daima Gryffindor’a yerleşen bir aile olarak bilinir. Ayrıca iyi ve cesur büyücülerdir, ama az kalsın Slytherin olan bir uzak kuzene sahip olacaklardı.

İkinci kuzenleri Mafalda Weasley, Hermione’nin düşmanı olarak Ateş Kadehi kitabında yer alacaktı. Turnuva sırasında Harry’nin sırlarını açığa çıkarmak için kullanılacaktı. Ama kitabın son halinde Mafalda yerine Rita Skeeter kullanıldı ve Weasleyler bu kızın etrafta dolanmasından kurtuldu.

5. Köpeksever Mopsy

sahgaga patiayak fc

Bayan Figg kedisever bir hanımdı ve Dolores Umbridge kedilere karşı garip bir takıntıya sahipti. Bunun dışında ise, köpeklerle takıntılı bir karakteri hiç görmedik. Hagrid köpekler dahil bütün yaratıkları seviyordu fakat daha çok büyülü yaratıklarla ilgiliydi. Ateş Kadehi kitabında Rowling, Mopsy isimli, köpekleri çok seven yaşlı bir cadıyı hikayeye koyacaktı. Mopsy, Sirius‘u Patiayak formunda görecek ve onu alıp bakacaktı. Fakat editör, Mopsy’nin hikayeye tam olarak oturmadığını söyleyerek onu hikayeden çıkardı.

6. Hermione’nin Kız Kardeşi

hermione granger ust

Hermione ve Harry tek çocukken Ron büyük bir aileden geliyor. Bu az kalsın farklı bir şekilde işleyecek ve Hermione tek çocuk olmayacaktı. Rowling ona Muggle bir kız kardeş vermek üzereydi. Aslında bu ilginç bir dinamik olabilirdi.

Fakat Hermione’nin ailesiyle ilgili çok fazla konuşma geçmediği için, bu karakter hikayeye derinlik katamayacaktı. Rowling bu yüzden karakteri kitaplara koymamaya karar verdi. Yine de eğer Hermione bir abla olsaydı, hayatı ve kişiliği nasıl değişebilirdi diye düşünmek bile ilgi çekici.

[Ayrıca Hermione’nin karanlık bir rakibi olması planı da Rowling tarafından es geçilmişti. Onun hakkındaki detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.]

7. Serinin Son Sözleri

Kitapların son sözleri ikonik ve çok bilinir oldu. Büyük Potter hayranlarının bildiği gibi, Her şey yolundaydı. sözleri popüler oldu ve dövmeleri bile yapıldı. Bu cümle kitapların son cümlesi olmayabilirdi. Uzun bir süre boyunca Rowling son sözlerin “yara izi” olacağını düşünmüştü. Daha pozitif bir etkisi olan bu sözlerin daha iyi bir seçim olduğu bir gerçek.

8. Dudley’nin Büyücü Oğlu

Dudley Durlsey 2 e1472177079573

Dudley ve Harry büyürlerken hiçbir zaman arkadaş olmadılar. Aslında Dudley daha çok bir zorbaydı. Fakat Harry Potter ve Ölüm Yadigarları kitabında, Dudley yeni bir yönünü keşfedetti ve Harry’ye karşı artık o kadar kaba davranmamaya başladı. Rowling Dudley’ye neredeyse bir büyücü çocuk verecekti.

Dudley ve ailesi, Harry’le King’s Cross istasyonunda karşılaşacaktı. Fakat bu fikir bir kenarı atıldı çünkü Rowling, herhangi bir büyücü geninin, Vernon’un DNA’sıyla birleştiğinde hayatta kalabileceğini düşünmüyordu. Bunun yerine Harry ve Dudley yılbaşı zamanında birbirlerine kart gönderiyorlar.

9. Kehanet Uzmanı

15 e1481455097861

Trelawney bizlere iki gerçek kehanet vermesine rağmen pek de iyi bir kehanet öğretmeni değildi. Kitapların erken oluşum zamanlarında, geleceği gören yetenekli biri hikayeden çıkarıldı. Felsefe Taşı’nda, Mopsus adında görme engelli fakat geleceği tahmin eden bir karakterimiz olabilirdi.

Rowling bu karakteri çıkardı çünkü hikaye çok karmaşık olmuştu. Rowling, karakterin var olmasının hikayedeki dramatik etkiyi azaltacağını ve bunun gereksiz olduğuna karar vermişti.

10. Ölü Ron Weasley

Ron Weasley olmesi

Rowling’in kitaplardan çıkardığı en büyük değişiklik Ron Weasley‘nin ölümüydü. Ron’u seri boyunca ortalarda bir yerde öldürmeyi düşünüyordu. Fakat bunun ne zaman ya da nasıl olacağını hiçbir zaman açıklamadı. Sonuçta bu gerçekleşmedi ve kitaplar dramatik bir şekilde değişmedi. Ron’suz bir şekilde serinin yarısında yola çıkmayı hayal edemiyoruz. Ayrıca Harry’nin bu tarz travmayı atlatması mümkün değil gibi görünüyor.

rowling sirius james oyku

Sizler bu sahneler hakkında neler düşünüyorsunuz? Aralarında keşke olsaydı dediğiniz kısımlar var mı? Bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: Screenrant

Forumdan Cevaplar!