Kışın İşimize Yarayabilecek 6 Harry Potter Büyüsü

Kışın İşimize Yarayabilecek 6 Harry Potter Büyüsü

Büyücü Dünyası’nda kış mevsiminin getirdiği tatsızlıkları ortadan kaldırıp, geriye sadece bembeyaz kar güzelliğini bırakabileceğimizi hiç düşünmüş müydünüz? İşte bunu yapabilmeniz için 6 Harry Potter büyüsü!

Kışın habercisi olarak havalar soğudu ve geceler de kısaldı. Bu nedenle kış, bu altı kullanışlı büyü yardımıyla çok daha kolay olabilirdi.

Büyücü Dünyası’nda kış manzarasını düşününce aklımıza sıcacık görüntüler beliriyor. Karla kaplı Hogwarts, sonu gelmez, lezzetli şölenler, ortak salonda Patlayan Pişti oyunları…

Fakat Büyücü Dünyası’nda bile kış, Weasley kazakları ve Kaymakbirası’ndan ibaret değil. Cadı ve büyücüler, çetin kış aylarını geçirmek için birkaç büyüye güveniyor gibi. Tabii bu büyüler gerçek hayatta olsaydı da harika olurdu.

İşte kışın işinize yarayacak 6 Harry Potter Büyüsü:

1. Incendio (sıcak kalmak için)

Incendio Harry Potter

Ateş oluşturan büyü ismiyle de bilinen Incendio’ya soğuk günlerde neden ihtiyacımızın olabileceği oldukça açık. Boşluğa asa doğrultup Hogwarts’ın Büyük Salon’una layık bir ateş oluşturmak kesinlikle kullanışlı olurdu.

Fakat elbette dikkatli olmak gerek. Hogwarts’ta ısınmak için Hermione benzer bir büyü olan ve mavi alevleri hoş bir kavanozda muhafaza edilen Bluebell Alev büyüsü kullanırdı.

Tabii daha da güvenli bir seçenek daha bulunuyor. Gelin ona göz atalım:

2. Hermione’nin Sıcak-Hava büyüsü (kurulanma için)

Hermione Granger

Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nda Hermione’nin Hagrid’in kulübesinden karla kaplı bir şekilde dönüp “karmaşık bir bilek hareketiyle” cüppesini büyülediğini hatırlıyor musunuz? Bunu yapabilmek ne kadar da harika bir şey olurdu!

Üstünüzdeyken giysilerinizi buharla kurulamak kulağa oldukça ekonomik geliyor. Tam da Hermione’ye layık bir büyü gerçekten ve diyelim ki yanınızdan geçen araba su birikintisine girdi ve siz de kendinizi çamurlu, yağmur suyuyla batmış bir şekilde buldunuz, bu büyü sizin de işinize yarardı.

Ayrıca, büyü, suyu sıçratan sürücüler için de yararlı olurdu. Arabanızı birazcık sıcak havaya maruz bırakabilseydiniz, arabanın camından buz kazıyarak değerli gündüz saatlerini harcamanıza gerek olmazdı.

3. Impervius (her türlü hava koşulları için)

Impervius harry potter

Bu da Hermione’ye özgü bir büyü ve gözlük takanların oldukça işine gelirdi çünkü Impervius, yağmurlu Quidditch maçlarında, yağmuru savursun diye Hermione’nin Harry’nin gözlüğüne yaptığı büyüydü. Bu büyüyü yapabilseydiniz, gözlüklerinizin buğulanması hakkında endişelenmenize gerek kalmazdı. (Şu maskeli günlerde de eminim gözlük takan birçoğumuzun tercih edeceği bir büyü olurdu)

Ve teknik olarak benzer bir işlev görsün istediğiniz herhangi bir giysiye uygulanabilir. Şapka, ayakkabı, telefonlar, yüz maskeleri… Giysilerimizin kollarını Impervius’la büyüledikten sonra şemsiyeye kimin ihtiyacı olurdu ki?

4. Lumos (çabucak kararan havalar için)

Lumos

Bu büyülerin birçoğu kötü hava koşullarının gerçekleriyle baş etmeye yönelik. Ancak İngiltere’deki kışın bir başka gerçeği de yılın bu vakitlerinde havanın çok erken bir saatte fazlasıyla kararması.

Diyelim ki aralığın ortasında, akşam 5 gibi koşmaya çıktınız. Birileri sabah çıkmanızın daha iyi olacağını söyleyebilir ama bir asaya erişiminiz varsa ve Lumos’la Nox’un farkını biliyorsanız; o düşünceyi asanızın bir hareketiyle savabilir ve büyülü sözleri söyleyebilirsiniz. Karışıklığa sebep olmamak adına, büyülü sözler Lumos, Nox ışığı söndüren büyüydü.

Belki bir kafa lambası daha mantıklı olurdu. Ancak bir asa kadar heyecan verici olamaz!

5. Tergeo ve Scourgify (temizlenmek için)

tonks ve moody

Neden kış mevsiminde her şey daha kirli ki? Çamur ayakkabılarımızın her yerine bulaşır, yerler vıcık vıcık olur. O sulu kar en sevdiğimiz montumuzda iz bırakır… Tonks’un “evde kullanılabilen büyüler” dediği şeyleri eğer becerebilirsek, kış, giysilerimizi ve yerlerimizi istediği kadar kirletir ve peşinden kolayca temizleriz. Böylece kimsenin ruhu bile duymaz. Bir düşünün, ağır kimyasal içiren temizlik sektörü diye bir şey kalmazdı ve montumuzu kuru temizlemeye götürme derdine düşmezdik.

6. Kendi Kendini Dolduran büyü (adından da anlaşılacağı üzere)

harry potter melez prens

Sıcak çikolata, eggnog, pumpkin-spiced latte… Soğuk günlerdeki içecek tercihiniz her neyse, o içeceğiniz oturduğunuz yerden kalkmaya gerek olmadan, kendi kendini doldursun istemez miydiniz?

Tabii belli sınırları olmalı fakat koltuğunuzda büzüşmüş otururken mutfağa gitmek çok uzak diyarlara gider gibi bir macera olabiliyor. O yüzden biraz sorumlu davranıldığında kendi kendine dolduran büyünün kimseye zararı olmaz.

Peki ya bu Harry Potter büyülerinden hangilerini kullanırdınız? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın!

Kaynak: Wizarding World

6 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir