Oscar Adayı ya da Sahibi 14 Harry Potter Oyuncusu

emma_thompson

Harry Potter filmlerinin oyuncu kadrolarının dünyanın en yetenekli oyuncularının bir kısmını barındırdığı bir gerçek. Fantastik Canavarlar ailesi olarak sizlere bu yetenekli oyuncu kadrosundan hangi isimlerin dünyanın en prestijli ödüllerinden biri olan Oscar, veya diğer adıyla Akademi Ödülleri‘ne aday olduklarını bulduk ve bir liste oluşturduk.

1. Emma Thompson

emma thompson

Sybil Trelawney karakterini canlandıran oyuncu Oscar’a dört kez aday oldu ve biri oyunculuk biri senaryo yazarlığı olmak üzere, iki kez kazandı.

2. Helena Bonham Carter

Helena-Bonham-Carter

Bellatrix Lestrange karakterini canlandıran Helena, Wings of the Dove ve King’s Speech filmlerindeki rolleriyle Oscar’a iki kez aday oldu.

3. Gary Oldman

Actor Gary Oldman arrives for the London Critics' Circle Film Awards in London February 2, 2014. REUTERS/Luke MacGregor (BRITAIN - Tags: ENTERTAINMENT SOCIETY) - RTX185BJ

Sirius Black karakterini canlandıran Oldman 2011 yılında Tinker Tailor Soldier Spy filmiyle Oscar’a aday oldu.

4. Julie Walters

julie walters
Weasley ailesinin annesi Molly’i canlandıran Julie, uzun kariyeri boyunca iki Oscar adaylığı kazandı.

5. Kenneth Branagh

Undated handout photo of Kenneth Branagh who received a Knighthood in the Queen's Birthday Honours List published today. PRESS ASSOCIATION Photo. Issue date: Saturday June 16, 2012. See PA HONOURS stories Photo credit should read: Charlie Gray/PA Wire NOTE TO EDITORS: This handout photo may only be used in for editorial reporting purposes for the contemporaneous illustration of events, things or the people in the image or facts mentioned in the caption. Reuse of the picture may require further permission from the copyright holder.

Sırlar Odası’ndaki Gilderoy Lockhart karakteriyle kalbimizi kazanmış olan Kenneth Branagh, oyunculuk, senaryo yazarlığı ve yapımcılık dallarında toplam beş kere Oscar’a aday gösterildi.

6. Jim Broadbent

Jim Broadbent

Sevimli iksir hocası Horace Slughorn rolüyle Harry Potter ailesine katılan Broadbent, 2001 yılında Iris filmindeki rolüyle Oscar kazandı.

7. Julie Christie

julie christie

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı filminde Üç Süpürge‘nin sahibi olan Madam Rosmerta, kariyeri boyunca dört adaylık kazandığı Oscar’lardan bir tanesini kazandı.

8. John Cleese

john cleese

Neredeyse Kafasız Nick hayaletini canlandıran Cleese, senaryo yazarlığı dalında Oscar adayı olmuştu.

9. Ralph Fiennes

Lord Voldemort‘u canlandıran Ralph Fiennes, Schindler’s List ve The English Patient filmleriyle iki kere Oscar’a aday gösterildi.

10. Richard Harris

richard harris

Ölümünden önce Harry Potter serisinin ilk iki filminde Albus Dumbledore‘u canlandıran Harris, iki kere Oscar’a aday gösterildi.

11. John Hurt

John_Hurt

Ollivander’ı canlandıran John Hurt, Midnight Express ve The Elephant Man filmleriyle iki kez Oscar adayı oldu.

12. Miranda Richardson

miranda richardson

Elinden kalemi düşmeyen gazeteci Rita Skeeter‘ı canlandıran Richardson’ın iki Oscar adaylığı bulunmakta.

13. Maggie Smith

maggie_smith

Sekiz Harry Potter filminde de Minerva McGonagall canlandırmış olan Maggie Smith’in hem kalbimizde, hem de Oscar’larda yeri büyük. Smith uzun kariyeri boyunca Oscar’larda altı adaylık ve iki ödül sahibi oldu.

14. Imelda Staunton

Imelda Staunton

Belki Voldemort’tan bile çok nefret edilen bir karakteri canlandırmak zor. Dolores Umbridge‘e hayat veren Imelda, Vera Drake filmindeki performansıyla ‘En İyi Kadın Oyuncu’ Oscar’ına aday olmuştu.

Site Yorumları
1 Yorum