Sirius Black Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

sirius-black-fc

MuggleNet bizlerle Ölüm Yadigarları – Bölüm 2’de genç Sirius Black’i canlandıran oyuncu Rohan Gotobed’in MuggleNet’in geçtiğimiz yıl düzenlediği Expo Patronum’nun konuğu olması üzerine genç okullu Sirius Black hakkında beş ilginç ve önemli detayı paylaşmış. Biz de Harry’nin hayatında önemli bir yere sahip olan bu karakter hakkındaki yazıyı sizler için Türkçe’ye çevirdik. Keyifli okumalar!

rohan-gotobed

Genç Sirius Black rolünde Rohan Gotobed.

1. Sirius Hogwarts’a geldiğinde, Slytherin binasında olan aile üyelerinin aksine Gryffindor’a seçildiğine memnundu. Okuldayken nefret ettiği aile üyelerinden kendini uzaklaştırmak için bayağı zaman harcamıştı.

2. Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nda bahsedilen ve daha sonra J.K. Rowling’in çizdiği Black Ailesi‘nin armasında iki tazı köpeği, iki yıldız ve bir kılıç görülür. Ailenin sloganı ise, “Toujours Pur”dur yani “her daim safkan” anlamına gelir.

black ailesi logosu e1474240493258

3. Okulda Sirius, arkadaşları James Potter ve Peter Pettigrew ile birlikte kurtadam olan arkadaşı Remus Lupin’e destek olmak için Animagus olmayı öğrenirler. Animagus olmak öyle kolay bir iş değildir ama Sirius ve arkadaşları bunu beşinci sınıf olmadan başarırlar. Fakat Bakanlık’a kaydedilmemişlerdir.

4. Sirius bir yıldız veya takımyıldızından adını alan pek çok aile üyesinden bir tanesidir. Sirius bir Köpek Yıldızı’dır, ki onun Animagus olduğunda büyük bir siyah köpeğe dönüştüğünü düşünürsek bu konu hakkında J.K. Rowling’in bize çok önceden bir ipucu verdiği anlamını çıkarabiliriz! Sirius yıldızı Büyükköpek Takımyıldızı’nın en parlak yıldızıdır.

5. Siyah köpeklerden bahsetmişken: Sirius siyah bir köpeğe dönüşür, bu durum daha sonra ölümün alameti olan Ecel’le karıştırılır. Siyah köpek İngiliz Halkbilimi’nde sık sık ortaya çıkan bir imge olup genellikle ölümle bağdaştırılır.

ecel-fc

Her zamanki gibi J.K. Rowling Sirius’un karakterinin derinliklerine inip detaylarını sunmayı başarmış ve daha buraya ekleyebileceğimiz pek çok şey bulunmakta. Sirius Black’in karakterinin derinliklerindeki bu bilgilerden favoriniz veya sizi şaşırtan hangisiydi? Pottermore ve daha fazla içerik sayesinde veya kitapları okuyup derinlemesine incelediğinizde sizde bu listeye eklemeye değer bilgiler mevcut mu? Bizimle paylaşmayı unutmayın!

Forumdan Cevaplar!

Site Yorumları
5 Yorum