Yurt Dışı Üniversite ve Yüksek Lisans Başvurularınız İçin Hermione’den 5 Öneri

hermione granger fc gry

Okul dönemleri sürüp gidiyor. Bazı arkadaşlarımız yurt dışında okumak istiyor olabilir veya Türkiye’de büyük üniversitelere yüksek lisansa başvuracak olabilirler. Eh şimdiden bu başvurular için hazırlanmak gerek. Bunun için Hermione‘den yardım almaya ne dersiniz? MuggleNet anlatıyor!

l3q2Q8afa6nRNAefm

1. Hocalarınıza Teşekkür Edin

Hermione‘nin hocalarını bir cevaba karşılık üç soru ile ödüllendirdiğini biliyorsunuz. Eh, döneminin en iyisi olmak kolay değil. Siz de böyle biriyseniz, referans olacak hoca bulmak hiç de zor değil. Başvuru aşamasına kadar geldiyseniz ve böyle bir öğrenci değilseniz de korkmayın. Hocalarınıza atacağınız, eğitim hayatınızda ne denli önemli yer edindiğine dair bir mail, hatta küçük bir hediye sizin için de yeterli olabilir.

l3q2FEsLkVrEURkvm

2. Gramer Büyücüsü Hermione

Hermione’nin Ron’a önerdiği gibi imla-denetimli tüy kalemler sizin de hayatınızı kurtarabilir. Yazım hatalarına çok dikkat etmelisiniz. Başvuru mektubunuzda kullandığınız dil sizleri öne sokabilir. Eklerin yanlış kullanımı gibi hatalar okumayı o kadar rezalet bir hale sokuyor ki başvurunuz ilk aşamayı bile geçemeyebilir.

l3q3052PgowchpTqg

3. Derinlemesine Sorular Sorun

İlk kitapları ve filmleri hatırlıyor musunuz? Hani Hermione kendisine sorulmamasına rağmen her şeye atlayarak cevap verirdi. Hah, işte onu yapmayın. Günün sonunda mülakatta ne kadar bilgili olduğunuz için kimse size şeker vermeyecek. Papağan gibi ezberden cevaplamakla kalmayın, sizden bir şeyler katın. Bunun için sınava girecek hocaları araştırmanız, yazdıkları makalelerin en azından özetlerini okumanız güzel olabilir. Orada yazılanları sormak yerine orada olmayan şeyleri sorun ki konuyla gerçekten ilgilendiğinizi, öğrenmek istediğinizi anlasınlar.

4. Yazılarınızı Üçüncü Bir Kişiye Okutun

Ama arkadaşlar iyidir!” demeyin. Hermione’nin geleceği ile ilgili konuşmak için Profesör McGonagall‘a gitmesi, Profesör Slughorn ile ilişki kurmaya çalışmasının bir nedeni var. Bazı insanlar diğerlerine oranla daha çok yardım edebilirler. Bu yüzden hocalarınızdan, bu konuda bilgili bir tanıdığınızdan veya hiç tanımadığınız birinden yardım istemeye çekinmeyin. Bu kişilerin sizlere daha çok yardım edebilecek olmasının nedenlerinden en büyük ikisi; bu konuda deneyimleri ve sizinle yakın ilişkide olmadıklarından daha objektif olmaları.

l3q2K18rcrwIfX8jK

5. Biraz Tatil Yapın

Okul bitiyor ve kendinizi bitkin hissediyor, devam edemeyeceğinizi düşünüyorsanız bir dönem tatil yapmaktan zarar gelmez. Hermione Granger bile okulun son yılında eğitimine ara vermişti. Ancak bu tatili de tembellikle geçirmenin bir mantığı yok. Kararlarınızı netleştirin ve sizi idealleriniz doğrultusunda geliştirecek adımlar atın. En basiti; bir dil öğrenin. Hermione de sonuçta okula ara verdikten sonra kendini geliştirip zamanın en büyük kara büyücülerinden birinin def edilmesine yardımcı olmuştu!

Site Yorumları
3 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir