Büyü Dünyası Ekonomisini Temelden Sarsan Teori: Büyücüler, Mugglelara “Muhtaç” mı?

Harry Potter Şölen

Deggit isimli bir Reddit kullanıcısı büyücülük dünyası ekonomisiyle ilgili hepimizin ıskaladığı bir noktaya parmak basarak gıda gibi oldukça temel bir ihtiyacın büyücülere nasıl ulaşabildiğini sorguladı. Sonuç ise ilginç, meğerse büyücülük dünyasının bir günde çökmemesini sağlayan asıl kahramanlar, yani Harry Potter‘ın pabucunu dama atanlar, Hermione Granger gibi Muggle doğumlu büyücülermiş!

Asalar, cübbeler, kazanlar, büyülü otlar, süpürgeler ve daha pek çok sihirli nesne büyücü dünyasında görmeye alışık olduğumuz ihtiyaçlar. Peki çok basit bir noktayı gözden kaçırıyor olamaz mıyız? Bildiğiniz gibi gıda maddelerini sihirle yoktan var edebilmek mümkün değildir. Harry Potter evreninde bu durum Alastair Barty Gamp‘ın ortaya attığı biçim değiştirme kanunları vasıtasıyla açıklanır. Peki bu durumda büyücülük dünyası ihtiyacı olan gıdaya nasıl kavuşabiliyor? Galleon kullanarak meyve-sebze, ekmek veya yumurta alabilmek mümkün mü? Deggit isimli kullanıcı da ortaya birkaç olasılık atıp bunları teker teker çürüterek en sonunda şaşırtıcı bir sonuca ulaşmış.

Tarımla Uğraşan Büyücler Var mı?

Akla gelen ilk olasılık bir yerlerde tarımla uğraşan büyücüler olması. Fakat kitaplarda tarımla ciddi bir şekilde uğraşan büyücülerle ilgili pek bir ipucu bulunmuyor ve Hogwarts’ta da bu yönde bir eğitim mevcut değil. Bitkibilim dersleri genellikle iksir yapımında veya şifacılar tarafından kullanılan sihirli bitkilerin yetiştirilmesine yönelik bir ders olmadığından tarım yapacak büyücülerin nasıl yetiştirildiğine dair bir bilgi de mevcut değil. Belki Weasley’ler ve Hagrid gibi bir iki tarımla uğraşan örnek sayabiliriz fakat bu örnekler de oldukça acemi ve bütün büyücülük dünyasını besleyecek oranda yiyecek üretemeyecek büyücülerden oluşuyor. Hatırlayın, Hagrid’in sihirle daha hızlı büyüttüğü balkabaklarının olgunlaşması bile neredeyse bir mevsim sürüyordu.

harry potter wb pumpkins 900vp e1472397089162

O zaman tarım hala Muggle’ların uğraştığı bir iş ve büyücülerin bir şekilde Muggle’lardan yiyecek alıyor olamaları lazım. Bunu direkt olarak Galleon kullanımıyla yapmaları ise biraz mantık dışı kalıyor. Belki de Galleon’ları eritiyor olduklarını var sayabiliriz – doğal olarak erimiş altın elde ediyor olurlar- fakat altın da büyüyle elde edilemeyen bir madde olduğundan Galleon’un Muggle paralarına karşı değerini düşürecek ve böyle bir kaynağın bir daha geri dönmemek üzere elden çıkarılmasına sebep olacak bu tarz bir yöntem de çok olası görünmüyor.

Bu durumda büyücüler Muggle’lardan yiyecek çalıyor da olabilirler. Basit çağırma büyüleri işlerini görür sanıyoruz. Fakat Muggle’larla sihir kullanılarak yapılan temasların kesin bir biçimde yasaklandığı ve cezalandırıldığı büyücülük dünyasında, devasa miktarda yiyeceğin sihir kullanılarak Muggle’lardan çalınması pek hoş karşılanmaz herhalde.

Büyücülük Dünyasının Asıl Kahramanları

Ev cinleri desek, adlarının ev cini olmasının bir nedeni var. Toprakla haşır neşir olduklarını pek söyleyemeyiz.

Peki cevap ne? Deggit, en sonunda akla en yatkın fikri açıklayarak, neden Hermione Granger ve diğer Muggle doğumlu büyücülerin büyücülük dünyasının asıl kahramanları olduğunu anlamamızı sağlıyor.

gringotts-cincucesi

Belki de Gringotts‘ta çalışan cincüceler dış dünyadaki Muggle’lardan yiyecek satın alarak bunları büyücülük dünyasına sokuyorlardır. Peki yiyecekleri satın alacak Muggle parasını nasıl elde ediyor olabilirler? Bu noktada kitaplardaki bir detay bu teoriyi aydınlatıyor. Hermione gibi aslında Muggle dünyasında yaşayan pek çok Hogwarts öğrencisi var ve bu öğrenciler her sene başında okul ihtiyaçlarını karşılayabilmek için Gringotts’a giderek Muggle paralarını büyücü paralarıyla değiş tokuş ediyorlar. (Muggle paralarıyla büyücü paraları arasındaki kur farklarını şu yazımızda incelemiştik.) Bu şekilde büyücülük dünyasına yüklü miktarda Muggle parası giriyor ve Muggle’lardan alınacak gıda malzemeleri için uygun alışveriş ortamı sağlanmış oluyor.

Hatta bu teoriyi biraz daha genişletirsek belki de Albus Dumbledore‘un bu yüzden her sene pek çok Muggle doğumlu öğrenciyi baykuş yoluyla okula çağırıyordu. Ve hatta belki de sihirli güçlerin bazen büyücülük dünyasıyla hiç alakası olmayan Muggle’larda ortaya çıkmasının da nedenlerinden biri bu ekonomik dengeyi sürdürebilmektir.

Altin-Uclu-Gringottsta

Yani aslında Hermione gibi Muggle doğumlular büyücülük dünyasının devasa bir kıtlık yüzünden çökmemesini sağlayan asıl kahramanlar olabilirler. Peki siz bu teori hakkında ne düşünüyorsunuz?


J.K. Rowling’in Kaleminden “Harry Potter Evreninde Ölçüler” Hakkında Her Şey

Site Yorumları
10 Yorum