Çok Konuşulacak Teori: Grindelwald’un Mürver Asa’sının Akıbeti Ne Oldu?

grindelwald-murver-asa-teori

Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? filmini izlemeyenler için bu teori yazısı SPOILER içerir!

Asa sahipliğine incelikli yasalar hakimdir. Ancak şu kadarı asa ilmi çalışanlar için her zaman kesin olmuştur: Asa büyücüyü seçer.

Birazcık sihirli gücünüz varsa eğer sihrinizi neredeyse her cismin içinden geçirebilirsiniz ve her asayı kullanabilirsiniz de. Ama en verimli sonuç her zaman asayla büyücü arasındaki uyum sağlandığında alınır, buna da asanın sadakati diyoruz. Bir büyücü yenildiğinde asasının sadakatini kaybeder ve onu yenen büyücü asanın yeni sahibi olur.

Hatta asanızın sadakatini kaybetmeniz için asanızın o an elinizde olmasına bile gerek yok. O an kendi asanız çekmecenizde kilitli ya da başkasının elinde olsa ve siz başka bir asa kullanarak düello ediyor olsanız bile, eğer yenilirseniz, sizden uzakta olan asanız bunu bilir ve sadakatini sizi yenen efendiye sunar.

Bunun en büyük örneği Ölüm Yadigarları kitabında Mürver Asa konusunda yaşanmıştır. Bildiğiniz üzere Dumbledore’un ölümünden birkaç dakika önce onu Silahsızlandırarak kazara asaya Draco Malfoy sahip olmuştu. Malfoy’un Dumbledore’u Silahsızlandırdığından habersiz olan Voldemort ise Dumbledore’u öldüren Snape’in asaya sahip olduğunu sanıyordu, çünkü asayı Dumbledore’un mezarından zorla almış olmasına rağmen asa kendi elinde olması gerektiği gibi çalışmıyor, vaadettiği üstün sihri ortaya koymuyordu. Bu yüzden Voldemort Snape’i öldürdü. Ancak asa hala düzgün çalışmıyordu ve öldürdüğü kişi Malfoy olsa bile asaya sahip olamayacaktı, çünkü Harry haftalar önce Malfoy malikanesinden kaçarken Draco’nun elindeki 3 asayı birden çekip almış -Harry’nin kendi tabiriyle, “ona boyun eğdirmiş,“- ve onun asasının sahibi olmuştu. Tabii Draco’nun aslında elini bile sürmediği ve sahibi olduğunu bile hiç bilmediği bir diğer asanın da: Mürver Asa.

“Elindeki asa son efendisinin Silahsızlandığını biliyor mu? Çünkü biliyorsa eğer… Mürver Asa’nın hakiki sahibi benim.”

Yani bu durum Mürver ya da başka herhangi bir asayı kaybetmeniz için o an onu elinizde tutmanız gerekmediğini kanıtlıyor.

Grindelwald Mürver Asa’yı neredeyse hala bir yeni yetmeyken Gregoroviç’ten çalmıştı. Yani bu filmde onunla karşılaştığımızda Mürver asa yıllardır kendisinde.

Peki öyleyse Fantastik Canavarlar’ın sonunda ne oldu? Grindelwald metroda yenildiğinde, o an kullandığı asa Mürver Asa olsa da olmasa da, asanın sahipliğini kaybetmiş olsa gerek.

Şimdi ne olacak? Sonraki filmlerde bunu fark edip, asanın sahipliğini tekrar kazanmak için Newt’in ya da Tina’nın peşine mi düşecek?

asa6

Diğer bir ihtimal ise Grindelwald’un kaçabileceği halde bilerek teslim olmuş olma ihtimali. Yani orada aslında yenilmemiş olması. Dumbledore’un kendi ölümünü planlayarak yenilgisiz ölmeyi denemesi gibi. Ancak buna neden ihtiyacı olsun ki? Onu götürecekleri yere girmek istiyor olsa bile, Bakanlık onu oraya götürmeden de istediği yere zorla girebilecek ya da fark edilmeden sızabilecek birisi. Yani buna ihtiyacı yok. O yüzden bu düşük bir ihtimal.

En yüksek ihtimal, Grindelwald’un metrodaki karşılaşmada asayı sahiden de kaybetmiş olması. Bu da Rowling’in gözden kaçırdığı detaylardan birisi mi, yoksa Rowling gelecek filmler için bununla ilgili bir şeyler mi planlıyor? Asa meğer Grindelwald’dan direkt olarak Dumbledore’a geçmemiş de, arada bir süre daha başkalarında dolaşmış, sonra Grindelwald’dan Dumbledore’a geçmiş.

Aslında düşününce Mürver Asa twisti için üretilmiş gibi görünen bu asa sahipliği olayı ne kadar şık olsa da oldukça tuhaf. Çünkü bu demektir ki aslında neredeyse kimse kendi asasının efendisi değil, kimse efendisi olduğu asayı kullanmıyor, asalar sürekli efendi değiştiriyor ve kiminkinin aslında kime ait olduğunu bilebilmek artık mümkün değil. Bütün asaların yer değiştirmesi için küçük bir D.O. toplantısı bile yeter. Birisi sizi Sersemlettiğinde, asa sahipliği olayından haberiniz yoksa ve asanızı ondan geri kazanmazsanız eğer, elinizde tuttuğunuz asanız o kişiyi de yenen başka birine, hatta onu da yenen bambaşka birisine ait olabilir ve artık kime ait olduğunu ancak asanın bilebileceği bir şekilde tamamen yitip gidebilir. Bu işin bu kadar basit olmaması gerektiğini düşünebilirsiniz ama kitaptaki mantığa göre öyle gözüküyor. Sizi edilgen duruma düşürecek bir şey yaşadığınızda, Silahsızlandırma, Sersemletme, asanın elinizden kapılması ya da çalınması durumunda, asayı kaybediyorsunuz. Hatta sırf bu yüzden, Harry’nin serinin sonundaki “asanın gücü benimle birlikte ölecek değil mi, son efendi hiç yenilmemiş olacak?” tezi de geçerli değil. Harry ömrünün sonuna kadar böyle bir büyüye hedef olmayacağını nasıl bilebilir ki? Bu sahne filme uyarlanırken bunu fark etmiş olsalar gerek ki, hiç sevmediğim kaba bir hareket olmasına rağmen filmin sonunda asayı kırıp attılar.

voldemort ve harry savas

Dahası, bu çılgınlık bir kez başladıktan sonra bir daha herkesin kendi asasına geri kavuşması da mümkün değil. Siz asanızın sadakatini geri aldınız, ancak onunla beraber karşınızdaki kişinin kullandığı asanın sadakatini de ondan ya da başkasından aldınız. Başka biri de kendi asasının sadakatini sizden almak için geldiğinde, kendi asasınınkiyle beraber sizinkini de alıp götürecek. Yani herkesin üzerinde her zaman birkaç asanın sadakati birden olacak ve kimse sadece kendi asasını geri alıp diğerlerini bırakamayacağı için hiçbiri asalarına bir daha kavuşamayacak. Sadakati geri alınamayan asayı kırıp, yeni bir asayla yeni baştan başlamak ve artık hiçbir büyünün hedefi olmamak, asayı elden kaptırmamak, evde hareketsiz bir şekilde oturmak gerek.

Ne dersiniz, karışık durumlar değil mi? Çok ayran gönüllü şeyler şu asalar…

Yorumlarınızla fikirlerinizi belirtmeyi unutmayın!

25 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir