Çok Konuşulacak Teori: “Harry Potter’ın Gizli Hortkuluğu!”

hagrid harry potter

“Yok artık dediğinizi duyar gibiyiz!” ancak teoriyi ve onu destekleyen fikirleri okumanızı öneririz. Sizce de Harry, Voldemort’a biraz kendi silahından tattırmak istemiş olabilir mi? Gelin, Inverse‘te yayınlanan bu teoriye hep birlikte göz atalım.

Harry Potter, “sağ kalan çocuk” yoksa “sonsuza kadar yaşayacak çocuk” mu demeliydik? Bu yeni teoriye göre, Yasak Orman’daki buluşmadan sonra tekrar hayata dönen ve Lord Voldemort’u mağlup eden Harry sonsuza kadar yaşayabilir! Sonsuz hayat için teşekkür edilmesi gereken şey ise Harry’nin gizli Hortkuluk’u olan Fawkes.

Tumblr kullanıcısı marauders4evr’ın teorisi ise şunları temel alıyor; Harry Potter ve Sırlar Odası kitabı sırasında Basilisk’i öldüren Harry’nin ruhundan bir parça bedeninden ayrıldı ve var oluşuna devam edebilmek için etrafta bir canlı aradı. Harry, Basilisk’in zehri sebebiyle ölümcül derecede yaralanmıştı. Günü kurtaran ise Harry’nin koluna konarak, birkaç damla göz yaşı ile onu kurtaran Fawkes olmuştu. Bu sayede Harry, Voldemort ile başka bir gün daha savaşabilmek için hayatta kalırken, muhtemelen ruhunun bir kısmı da Fawkes’a geçmişti ve Harry’i ölümsüz yapmıştı.

tumblrnnool8kwif1sfmnojo1500gif

Ama bir dakika, Hortkuluklar insanı ölümsüz yapmaz ki – tam olarak değil. Evet, bir Zümrüdüanka öldüğü zaman küllere dönüşür ve küllerinden tekrar doğar. Yani Zümrüdüanka kuşları gerçekten ölmez. Durum böyleyse, Harry’nin ruhunun bir parçası Zümrüdüanka’nın içindeyse o zaman bu parça asla ölmeyecek demek!

Bu teori, Yasak Orman’da Voldemort ile karşılaşan Harry’nin nasıl geri döndüğünü de açıklıyor olabilir ki Rowling bu konu üzerinde aslında pek açıklama da yapmadı. Eğer Harry’nin ruhu bir yerlerde bozulmamış olarak duruyorsa (mesela Fawkes’ın içinde) ölümden geri dönmek onun için son derece kolay olabilir.

Harry’nin hayata nasıl geri döndüğü ile ilgili bir çok teori de bulunmakta. Örneğin birine göre; Harry aslında ölmemişti çünkü Voldemort’un asıl öldürdüğü Harry’nin içinde bulunan kendi ruhuydu. Diğer bir teori ise; üç Ölüm Yadigarı ile de teması bulunan Harry, Ölümün Efendisi olmuştu. Ya da Kelid Aynası Harry’nin gizli Hortkuluku idi. Anlıyorsunuz. Tüm bu teorilere rağmen, Harry’nin öldüğü ve tekrar hayata döndüğü sahnenin yazımı ile ilgili Rowling’in söylediği ise; bu konunun tamamen yoruma açık olduğu idi.

tumblrluj60yuctn1qerp3po1500 1469740124gifquality8height209width500

Harry Potter bir şekilde ölümsüz ise aklına gelen her şeyi başarabilir. Muggle ve Büyücü Toplumunu birleştirebilir. Zamanda geriye gidip çocuklardan birinin ismini değiştirip, aslında hak ettiği gibi Hagrid’de yapabilir ya da biraz güç zehirlenmesi de yaşayabilir. (Harry Potter ve Lanetli Çocuk’ta olduğu gibi )

Bu durumun farkındaysa, biraz zaman geçtikten sonra dünyayı daha iyi bir yer haline getirmeyi takıntı yapabilir ve hepimizin bildiği gibi ölümsüz olmak çok nadiren iyi bir şeyle sonuçlanıyor. Sizce Harry Potter serisinde hangi kötü karakter dünyayı daha iyi bir yer haline getirmekle kafayı bozmuştu ki?

voldemort ve harry savas

Sonuç olarak hepimiz Harry’nin mağlup ettiği şeye dönüşmeyeceğini umuyoruz.

Sırlar Odası sırasında yer alan bu sahneye hiç bu gözle bakmış mıydınız? Harry istemeden de olsa bir Hortkuluk yaratmış olabilir mi? Düşüncelerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın!

Sitemizdeki diğer teoriler için buraya tıklayabilirsiniz!

Site Yorumları
41 Yorum