Dumbledore ve Hortkuluklar Üzerine Rahatsız Edici Bir Teoriye Ne Dersiniz?

albus_dumbledore_with_harry

Rowling, Dumbledore hakkında yayınlanan bir teori videosuna Twitter üzerinden tepki gösterdi. Teorinin içeriği ise asla yan yana gelmeyeceğini düşündüğümüz bir kişiyi ve bir kara büyü uygulamasını içeriyor: Dumbledore ve Hortkuluklar!

Harry Potter evreniyle ilgili belki de en büyüleyici yönlerden biri de karakterlerin Rowling‘in yaratımı olmaktan çıkarak kendi bağımsızlıklarını kazanabilmeleri ve pek çok olasılıkla dolu bir geçmiş ve gelecek çizgisine sahip olabilmeleridir. Bu durumu en net gözlemleyebildiğimiz yerler de şüphesiz ki hayran teorilerinin ta kendileridir.

Bugüne kadar Harry Potter evreninde yer alan kişiler veya olaylarla ilgili kayda değer miktarda teori üretilmesinin yanı sıra kimileri J.K. Rowling‘in övgüsünü kazanabilecek kadar da akla yatkındı. Zaten bu teorilerin çoğundan da geçmiş yazı dizilerimizde bahsetmiştik. Fakat Rowling, 4 Mayıs‘ta gönderdiği bir Tweet’te bu teorilerden epeyce karanlık bir tanesi karşısında tepkisini göstermeden edemedi.

Rowling’in canını bu denli sıkan teori ise -sıkı durun- Dumbledore‘un geçmişte bir hortkuluk yaratmış olması olasılığıyla ilgili. Ve teorinin temelindeki bu hortkuluk da hepimizin hayranlıkla beyaz perdede izleyip, kitaplarda okuduğu muhteşem anka kuşu Fawkes‘ten başkası değil. Peki teoriye göre Dumbledore, bir insan öldürerek ruhu parçalamayı gerektiren böylesine kötücül bir uygulamayı neden ve nasıl yapmış olabilir?

“Birilerinin buna inandığı fikri tuhaf bir biçimde beni üzüyor.”

Teorinin anlatıldığı video SuperCarlinBrothers adlı bir Youtube kanalında yayınlanmış. Videoda Dumbledore’un bir Hortkuluk sahibi olmasına yol açan olay olarak kız kardeşi Ariana’nın ölümü gösteriliyor ve Ariana’yı düelloya tutuşan üç kişi arasında kimin öldürdüğü tam olarak bilinmediği için bu kişinin Dumbledore olması olasılığı üzerinde duruluyor. Dumbledore’un kız kardeşinin ölümünü hiçbir zaman  tam olarak atlatamadığı öne sürülerek bu hortkuluğu da bunca zaman, duyduğu vicdan azabı yüzünden yok etmeyerek kendine acı çektirmeye devam ettiği iddia ediliyor. Hortkuluk yaratmak için gerekli olan kara büyü bilgisinin de, Grindelwald‘la Mugglelar üzerinde hakimiyet hayalleri kuran, genç ve hırslı Dumbledore’a yabancı olmayacağı dile getiriliyor.

Hortkuluk’un neden özellikle Fawkes olabileceği sorusuna gelirsek de tıpkı Nagini ve Voldemort‘ta olduğu gibi Dumbledore’un da hiç yanından ayırmadığı bu büyülü kuş, seri boyunca en ihtiyaç duyulan anlarda ortaya çıkarak sanki Dumbledore’dan emir alıyormuş gibi insanların yardımına koşuyor. Tıpkı Sırlar Odası‘nda Harry‘yi kurtardığı zamanki gibi… Belki de Fawkes ve Dumbledore arasındaki eşsiz ve neredeyse bir çeşit iletişim olarak adlandırabileceğimiz bu bağ, aslında Fawkes’ın içerisinde Dumbledore’un ruhunun bir parçası olmasından kaynaklanıyordu. Kısacası Dumbledore Fawkes’ı yardıma gönderdiği her seferde aslında bizzat kendisi yardıma koşmuş oluyordu.

FawkesAttackingBasilisk

Teorinin iyice çılgınlaştığı noktada ise Harry ve Voldemort’un ikiz çekirdeklere sahip asaları işin içine giriyor. Bildiğimiz gibi ikisinin asaları da aynı Anka’dan alınan telekle yapılmışlardı ve bu Anka -evet doğru hatırlıyorsunuz- Fawkes‘tı! Peki neden seri içerisinde pek bir yere bağlanmayan bu bilgi özellikle okura veriliyordu? Videoda iddia edilen, bu bilginin de yine Hortkuluk teorisiyle bir anlam kazandığı. Eğer Fawkes bu iki asaya teleğini bir Hortkuluk’a dönüştükten sonra vermişse bir şekilde asalara Dumbledore’un ruhunun birer parçasını da taşımış ve dolaylı yoldan birer hortkuluğa dönüşmüş olabilir. Böylece Voldemort, Harry ve Dumbledore en başından itibaren kaderi bağlanmış karakterler olarak karşımıza çıkar.

Teorideki en büyük soru olan “Eğer Dumbledore’un bir hortkuluğu varsa ve hatta hortkuluğun içerisindeki ruhu aynı zamanda başka iki asaya da geçerek bölündüyse, neredeyse üç hortkuluğu olan bir adamın ölmesinin baya zor olması gerekirdi fakat onu son gördüğümüzde oldukça ölü görünüyordu. Bu nasıl iş?” sorusunun da bir yanıtı olduğunu bilmek sizleri şaşırtabilir.

Zümrüdüanka Yoldaşlığı‘nın sonundaki Dumbledore ve Voldemort düellosu sırasında belki de hepimizin gözünden kaçan fakat bu teori için hayati önem taşıyan bir an vardı. Dumbledore, Voldemort’un gönderdiği Kedavra Laneti‘ni önüne Fawkes’ı siper ederek savuşturuyordu. Yine bir Hortkuluk olan Harry’yi öldürebildiğini bildiğimiz Kedavra Laneti, Fawkes ölümsüz bir kuş olduğundan ona zarar vermemiş olsa da içinde bulunan Dumbledore’un ruhunun bir parçasını da yok etmiş olabilir.

latest?cb=20160105051314

Harry’nin asasının içerisinde bulunan ruh parçası da Ölüm Yadigarları‘nda asanın kırılmasıyla yok olmuş olabilir çünkü bildiğimiz üzere kırılan asalar normal şartlarda bir daha asla düzelemiyorlardı. Öyleyse ikisi gitti biri kaldı.

Dumbledore’un ruhunun Voldemort’un asasının içerisinde bulunan parçasına gelecek olursak, bu durumda da epeyce geriye, Voldemort’un Harry’i bebekken öldürmeye çalışıp başarısız olduğu o geceye dönmemiz gerekir. Videoda öne sürülen iddia Voldemort’un asasındaki ruhun da Voldemort’un neredeyse öldüğü ve çevresindeki her şeyin yok olduğu o akşam asadan ayrıldığı yönünde. Böylelikle öldüğü gece Dumbledore’un ruhundan geri kalan tek parça kendi bedenindeydi ve bu dünyadan temelli ayrılmasına hiçbir engel bulunmuyordu.

Ana hatlarıyla “kötücül” fakat sonradan “pişmanlık duymaya başlamış” bir Dumbledore profili çizen bu karanlık teori Rowling‘e rahatsız edici ve gerçekten uzak gelmiş olsa da başta da dediğimiz gibi yarattığı karakterlerin geçmişleri ve gelecekleri hakkındaki varsayımlar artık yazarın kendisini aşmış durumda. Elbette hiçbir yazar bir “yol gösterici” ve “iyilik elçisi” olarak yarattığı karakterin Hortkuluk gibi oldukça kötücül bir uygulamayla ilişkilendirilmesini hoş bulmaz. Fakat her iddiasını dayandırabileceği bir nokta olan bu teoriyi de ciddi bir biçimde ele almamak için hiçbir sebep yok.

Peki siz, Dumbledore‘un en karanlık zamanında bile bu kadar kötücül bir işe kalkışmayacağını düşünenlerden misiniz, yoksa en beyaz tasvir edilen karakterin içinde bile bir parça siyah olabileceğine inananlardan mısınız? Eğer videonun tamamını izleyerek kendi kararınızı vermek isterseniz sizi aşağıya alalım.

Site Yorumları
42 Yorum