Kulaktan Kulağa Dolaşan Salazar Slytherin Efsanesi

sirlar-odasi-hp2

Not: Bu sitedeki teorilerin hiçbiri tarafımızından ortaya atılmamış olup tek amacı eski günlerdeki gibi teorilerin tartışıldığı ve beyin fırtınası yapılan bir ortam oluşturmaktır. Saçma, mantıklı ya da J.K. Rowling tarafından onaylanıp onaylanmaması burada bir kıstas değildir.

Tumblr’da Salazar Slytherin, onun Muggle-karşıtı duruşu ve inşa ettiği Sırlar Odası’yla ilgili bir teori dönüyor. Bu teoride Sırlar Odası‘nın varlık sebebinin olası bir Muggle istilası durumuna karşı gizli bir sığınak olmasından tutun da, Slytherin’in yüz yıllar boyunca nasıl yanlış anlaşıldığı anlatılıyor.

Biz de tabii duramadık, neymiş bu teorinin perde arkası bir öğrenelim dedik!

Her şey Tumblr kullanıcısı magalet-301’in gönderisi ile başladı. İşte o olay gönderi:

dcd

“… şatoyu meraklı Muggle gözlerinden uzakta kurdular çünkü o çağ sihrin..” (gönderinin tamamı için tıklayınız)

Gönderide Salazar Slytherin‘in ırkçı biri olmasından ziyade onun büyücü toplumunun iyiliğini düşündüğü için böyle bir tutum sergilediğinden bahsediliyor.

Pottermore’un dediğine göre Slytherin’in Sırlar Odası‘nı inşa etmesindeki esas niyeti diğer kurucuların onaylamadığı ve muhtemelen Kara Büyü içeren büyüleri öğrencilere öğretmekti:

“Kesin olan şeyse, Sytherin diğer üç kurucu tarafından okuldan uzaklaştırıldığı için içerisinde yalnızca kendisinin -ya da kendi soyundan birinin- kontrol edebileceği bir canavara gizli bir sığınak inşa etmeye karar verdi: Bir Basilisk. Dahası, Oda’ya yalnızca bir Çatalağız girebilirdi. Biliyordu ki bu diğer kurucuları ve bina üyelerini uzak tutacaktı.”

E iyi de, madem niyetin insanları gizli sınıfından uzak tutmak, neden sadece kendinin ya da soyundan birinin kontrol edebileceği baş belası devasa bir canavarı oraya bırakıyorsun ki? Yalnızca Çatalağız olanların açabileceği gizli kapılar ya da geçitler neyine yetmiyordu? Eğer bunun sebebi insanları hakikaten de Oda’dan uzak tutmaksa, gencecik dimağların olduğu bir okulun bodrum katına ölümcül bir canavar koymak epey fütursuzca bir davranış.

Kitaplarda ve Pottermore’da Slytherin’in Oda’yı inşa edip Basilisk’i koyduğu gerçeği dışında herhangi bir bilgi mevcut değil. Slytherin’in Basilisk’i bırakmasındaki esas niyetin okulu Muggle-doğumlulardan uzaklaştırmak olup olmadığını aslen bilemiyoruz ancak Oda’nın bir ‘panik odası’ olması ya da olası bir “Muggle ordusu saldırısı esansında şatoyu koruyacak olması” fikri spekülasyondan başka bir şey değil. En kötü ihtimalle, Slytherin Muggle düşmanı yobazın tekiydi ve en masumane ihtimalle sorumsuz ancak esasında iyi niyetli bir adamcağızdı.

Ancak Slytherin’in gerçek niyeti okulu Muggle-doğumlulardan temizlemek olsa bile buna hemen atlayıp adama şeytan yaftası yapıştırmamak lazım. Slytherin safkan takıntısında bir öncü olabilir ama böyle olmasının sebebini de irdelemek gerek. Belki de Hogwarts öğrencilerine karşı olan Muggle tehdidinin farkında olacak kadar öngörülüydü. Mugglelar’ın vakti zamanında büyücü topluluğuna yaptıklarından dolayı oldukça korktuğundan dolayı tüm Mugglelar’a ve dolaylı olarak Muggle-doğumlulara karşı olan algısı oldukça… çarpıklaşmış olabilir.

sirlar-odasi-girisi

Belki de sadece okulu, öngördüğü ciddi bir tehlikeden korumaya çalışmıştır ancak bu bir grup insanı topyekun aynı kefeye koymayı ve onları öldürmeye çalışmayı kesinlikle masum gösteremez. İnsanlar hatalar -büyük hatalar- yapabilir ancak yine de  daha iyi şeyler için mücadele etmeye devam edebilirler.

Bir de işin şöyle bir boyutu da var: Hani küçükken kulaktan kulağa oynardık da ilk cümleyle son cümle arasında kocamaaan bir fark olurdu ya, şimdi bir düşünün ki koskoca bin yıllık bir zaman diliminde bu kadar büyük bir efsane hem Salazar Slytherin hem de onun binasına seçilen öğrenciler hakkında yanlış anlaşılmalara sebebiyet verecek ölçüde nasıl değişmiştir kim bilir. Ayrıca Slytherin’de olmayıp kötü yola düşen cadı ya da büyücü yok demek alenen yalan söylemek olurdu şimdi.

Şunu da unutmamak lazım, zamanın en büyük dört büyücüsünün her birinin, sihirsel eğitimde dünya lideri olan bir okulu kurmada çok önemli rolleri olmuştu. Bin sene evvel bir cadılık ve büyücülük okulu kurmak yürek, genç dimağları eğitmek bilgelik ve şatoyu olası tehlikelere karşı korumak oldukça ihtiyat arz eden bir işti. Üç iyi insanın gönüllü olarak kötü bir adamla beraber iş yaptığını düşünmek, tüm Slytherinler’in kötü, ırkçı ya da elitist olduğunu düşünmek kadar akıl almaz bir şey.

"Ya Slytherin'e seçilirsem?" "-o zaman Slytherin Binası muhteşem bir büyücü kazanmış olur."

“Ya Slytherin’e seçilirsem?” “- O zaman Slytherin Binası muhteşem bir büyücü kazanmış olur.”

Peki sizce Salazar Slytherin‘in esas niyeti neydi? Yukarıda bahsedilenler dışında bir fikriniz var mı? Bizimle paylaşmaktan çekinmeyin!

Forumdan Cevaplar!

Site Yorumları
4 Yorum