Marge Hala’yı Uçuran Sirius Black’in Ta Kendisi Olabilir mi?!

harry potter sirius black fc

Harry Potter hakkında konuşulacak ve tartışılacak o kadar çok şey var ki. Neredeyse her gün başka bir hayran başka bir iddia ile karşımıza çıkıyor ve teoriler üretiyor. İşte Sirius Black karakterini de içeren bir teori!

Harry Potter kendine özgü mizacı ile ünlü bir karakter ancak ya bazı duygusal çıkışları tamamen kendi fikri değilse? Peki ya vaftiz babası Sirius Black, Harry’yi sihirli sonuçları olan bir durumun içine attıysa?

marge hala ucarken

Harry Potter hayranlarından biri Reddit üzerinden Azkaban Tutsağı’nda Harry’nin Marge Hala’yı havalara uçurmasının asıl sebebinin Sirius olduğu iddiasını ortaya attı. İşte bu tezi destekleyen bazı kanıtlar. Marge Hala’yı havaya uçmadan önce o ve Vernon Enişte, Sirius’un en yakın arkadaşı James Potter’ı işsiz olmakla ve kaza yaptıklarında büyük ihtimalle sarhoş olmakla itham ediyorlardı. Söz konusu arkadaşları ve onların haysiyeti olduğu zaman, Sirius’un intikam için harekete geçtiğinde neler yapabildiğini hepimiz az çok biliyoruz. Öyle ki Hogwarts yıllarında Çapulcular zamanında neredeyse Severus Snape’i öldürüyordu. Diğer bildiğimiz başka bir konu ise; Vernon Enişte ve Marge Hala bu konuşmaları yaparken Sirius Privet Drive’daydı ve Harry onun animagus halini Privet Drive’ı terk ederken görmüştü.

patiayak sirius black

Azkaban Tutsağı’ndan alınan olay ile ilgili paragraf:

“Ensesindeki tuhaf bir ürperti Harry’de gözetlendiği duygusunu uyandırmıştı. Ne var ki, sokak bomboştu ve büyük, kare biçimindeki evlerin hiçbirinde ışık yanmıyordu.

Yeniden sandığına eğildi, ama neredeyse eğilir eğilmez, eli asasında, tekrar ayağa dikildi. Bir şey duymaktan çok, bir şey hissetmişti: Birisi ya da bir şey arkasındaki çitle garaj arasındaki dar boşlukta duruyordu. Harry gözlerini kısarak karanlık sokağa baktı. O şey bir hareket etse, sokak kedisi mi yoksa başka bir şey mi anlayacaktı.

Harry, “Lumos,” diye fısıldadı ve asasının ucunda gözlerini kamaştıran bir ışık belirdi. Asayı başının üstüne kaldırınca iki numaranın çakıllı çimentodan duvarı birden aydınlandı. Garaj kapısı parlaklaştı ve Harry tam ikisinin ortasında çok büyük bir şeyin heybetli siluetini apaçık gördü. Kocaman, ışıl ışıl gözleri vardı.” Harry Potter ve Azkaban Tutsağı

James’e yöneltilen iftiraları duyan Sirius bir anda öfkeye kapılmış ve asasını kullanmadan sihir yapmış olabilir. Böylece Harry’nin bir taşla iki kuş vurmasını da sağlamış olabilir: James’e hakaret edenlere dersini vermiş ve vaftiz oğlunu yaşadığı o kötü durumdan kurtarmış olabilir.

Harry’nin kontrol edemediği büyüsü ile Marge Hala’yı havalara uçurmuş olması son derece muhtemel olsa da bu durum Harry Potter kitaplarında yapılan büyünün kaynağı hakkında tartışmaların olduğu ilk durum da değil.

dobby

Sırlar Odası kitabında Dobby, suçun Harry Potter üzerine kaldığı bir havalandırma büyüsü yaparken, Melez Prens kitabında ise Harry, Dumbledore ile kayığa yaşı sebebiyle dikkate alınmadığı zaman binebilmişti.

İşte Dumbledore’un o sözleri;:

“Sanırım sen sayılmazsın, Harry: Sen reşit değilsin ve uygun nitelikler sende yok henüz. Voldemort 16 yaşında bir çocuğun bu yere ulaşabileceğini ummamıştır: Sanırım senin gücünün benimkiyle mukayese edilerek göz önünde bulundurulması düşük bir ihtimal.” Harry Potter ve Melez Prens, 

Sirius müdahalesi vaftiz oğlunu sevmediği anlamına gelmez, aslında bundan çok daha fazlası var. Eğer yaptıysa bu hareket, tamamen Sirius’un aşırı korumacı tavrı yüzünden olmuştur.

Marge Hala’nın havalara yükseldiği o sahneyi hatırladınız mı? Peki sizce gerçekten Sirius’un bir müdahalesi olmuş olabilir mi? Düşünceleriniz bizimle paylaşın!

Forumdan Cevaplar!

Site Yorumları
6 Yorum