Yürek Dağlayan Bir Teori: Harry Potter Döneminde Hogwarts Neden Issızdı?

harry-potter-sinif-arkadaslari

Hayran teorilerini seviyoruz. Bu çıkarımlar bizi heyecanlandırırken kimi zaman da şaşırtabiliyor. Bu kez de GeekNation isimli sitede bizleri üzebilecek bir teoriye dikkat çekilmiş. Soru şu: Harry Potter‘ın jenerasyonunda neden o kadar az öğrenci vardı?

* * *

2000 senesinde bir röportajda Harry Potter‘ın yaratıcısı J. K. Rowling, her sene Hogwarts’ta 1000 öğrencinin bulunduğunu söylediğinde bunun çok açık bir cevap olduğunu düşünmüştük. Ta ki filmleri izleyip Harry’nin sınıfına bu sayıyı karşılayacak kadar öğrencinin düşmediğini görene kadar. Bu durum birçok hayranı, neden Harry’nin sınıfının çok küçük olduğunu merak etmeye itti.

Hatta Buzzfeed sakinleri sayıları ortaya döküp hesap kitap yapmış ve ortaya, toplamda 1000 öğrencinin olabilmesi için her binada her sene 35’er öğrencinin olması gerektiğini tespit etmiş ancak filmlere bakıldığında salt Gryffindor binasında 18 tane öğrenci olduğu görülüyor.

Tumblr‘da bir hayran teorisi, sınıfların mevcudunun neden olması gerektiğinden az olduğu konusunda epey üzücü bir açıklama bulmuş:

Aman Allahım…

Az önce bir şeyin farkına vardım.

Yıllardır, Harry’nin sınıfında bir avuç öğrenci varken Hogwarts’ta toplam 1000 öğrenci (J.K. Rowling’in beyanına göre)  nasıl olur diye kafayı yedik.

Hesap kitap bir türlü tutmadı.

Hep bir hata olduğunu düşündük.

Ya normalde her sene sınıflarda düzinelerce öğrenci varsa?

Ya Harry’nin dönemi bir istisna ise?

Ya 1998 döneminde Hogwarts’ta çok az öğrenci olmasının nedeni, bu dönemde okuyacak öğrencilerin ana rahmine düşme döneminin (1979-1981 arası) aslında Voldemort’un gücünün zirvesinde olduğu dönem olmasıysa? Yoldaşlık’a katılan onlarca yetişkin ile, Ölüm Yiyenlerin saldırılarında hayatlarını kaybeden bir sürü sivilin yanında bir de o dönemde dünyaya çocuk getirmek istemeyen aileler… Büyücü dünyasında, bir on sene sonrasında böylesi az bir okul mevcudiyetine sebep olacak, birkaç senelik bir yeni doğan kuraklığı yaşanmış olması mümkün görünüyor.

Bu açıklama mantıklı duruyor. Eğer o zamanlar Sihir Dünyası bir savaş halindeyse, İkinci Dünya Savaşı’nda görüldüğü gibi, o dönemde doğan bebeklerin sayısı azalmış, takip eden senelerde ise bir patlama yaşanmış olmalı. Buradan da Harry’nin jenerasyonu ve öncesi senelerde yine az mevcudiyet hakim iken Harry’den yıllar sonra artış olacağı söylenebilir.

Tabii bu çıkarım, Voldemort geri gelene kadar geçerli olacaktır. Bu durumda da yine sınıfların mevcudu Harry, Voldemort’u mağlup edene kadar düşüş yaşayacaktır.

Diyecek bir şey yok. Teori gerçekten dikkatli seçilmiş ve böylesi bir zoraki kuraklığın can acıtıcı olduğu bir gerçek. Sayıların uyumsuzluğu hakkındaki bu teori hakkında düşüncelerinizi bilmek isteriz. Hatta size çok daha makul gelen bir teoriniz varsa seve seve okuruz efendim. Ne dersiniz, Lord Voldemort bir dönemin karanlık, zoraki nüfus kontrol mekanizması mıydı?

voldemort-fans

Site Yorumları
5 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir