Ayın Canavarı: Basilisk

Basilisk Emre Karacan ust

Sitemize özel çizilen temsili Basilisk. Çizim: Emre Karacan

Basilisk

S.B.S.: XXXXX

Bu ay “Ayın Canavarı” köşemiz, kelimenin tam anlamıyla kanınızı dondurabilir. Çünkü illüstratör Emre Karacan tarafından yeniden ve farklı bir tasarımla çizgilere aktarılan bu ayın canavarı, dişlerindeki zehir kadar ölümcül gözleriyle kurbanlarını daha onlar ne olduğunu anlamadan öldürebilen devasa yılan Basilisk!

Harry Potter ve Sırlar Odası’nda karşımıza çıkan ve Harry Potter evreniyle epeyce kaynaşmış olan Basilisk, aslında kökenini çok daha eski anlatılardan alan son derece tehlikeli ve ölümcül bir canavardır. İsmi etimolojik olarak, yunancada “küçük kral” anlamına gelen basiliskos kelimesine dayandığı için bu devasa yılan aynı zamanda “Yılanların Kralı” adıyla da anılmaktadır.

Hogwarts’ın kurucularından Salazar Slytherin’in, okula kabul edilecek öğrencilerin safkan olmaları konusundaki saplantısı doğrultusunda muggle soylu öğrencileri Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’dan uzak tutmak için Sırlar Odası’na kapattığı Basilisk, gözlerine doğrudan bakanı öldüren, dolaylı yoldan bakanı ise taşlaştıran ürkütücü bir güce sahiptir. Sırlar Odası’nın ilk kez açıldığı dönem, Hogwarts’ın en karanlık dönemlerinden biri olmuştur. Hala öldürüldüğü tuvalette mızmızlanmaya devam eden “Mızmız Myrtle” ve Sırlar Odası’nın açtığı şüphesiyle okuldan atılan Hagrid de şüphesiz bunu onaylayacaklardır.

Sırlar Odası’nın ikinci açılışı ise Harry Potter‘ın ikinci yılına denk gelmiştir ve çok sayıda taşlaşma olayı nedeniyle büyük korku yaşansa da Harry, Gryffindor’un kılıcıyla Basilisk’i öldürerek okulundaki bu büyük tehlikeyi def etmiştir. Sizi ayın canavarı çizimiyle baş başa bırakmadan önce aman diyelim, sürünen sarı gözlü canavarlar ortalıktayken pek dolaşmayın, dolaşmak zorunda kalırsanız da köşe başlarını bir aynayla kontrol etmeye unutmayın!

Bir sonraki Ayın Canavarı yazımızda görüşmek üzere!

basilisk emre karacan

Çizim: Emre Karacan

Daha önceki aylara ait çizimler ve canavarlar için buraya tıklayabilirsiniz!

1 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir