Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları Filminde Kayıplara Karışan 4 Şey

newt leta th

Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları çok sayıda karakter ve konuyla karşımıza çıktı. Bu kadar karmaşanın içinde Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar filminde sonuca bağlanmamış bazı ilginç gizemler hak ettikleri ilgiye veya açıklamaya kavuşmadılar. İlk filmde ortaya çıkan sorular ikinci bölümde örtbas edildi. Gelin daha fazla gelişme kaydedebilecek olan ama kaydetmeyen dört meseleyi irdeleyelim.

1. Jacob’ın Hafızası

Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar filminin sonunda No-Maj Jacob Kowalski’nin büyüye dair hatırası Dalan Kötülük zehri içeren yağmurla siliniyor. Ancak, son sahne hayal ürününden ibaret olduklarını düşünse de karşılaştığı canavarlara ait hafızasında bir şeyler kaldığını gösteriyor. Queenie pastanesine girdiğinde, Jacob gülümseyip boynundaki Laçan ısırığına elini değdirirken anıları canlanmış gibi görünüyor. Pek çok hayranın görüşü Laçan özünün sihirli yağmurun etkisini yok etmiş olabileceği yönünde. Canavarla alakalı bir keşif ihtimal dâhilinde olabilirdi ancak Grindelwald’ın Suçları yağmurun sadece kötü anıları sildiğini, Jacob’ın (Laçan ısırığı olumlu bir şey gibi görünmese de) ezici çoğunlukta olan olumlu anılarını tuttuğuna dair kısa bir açıklamayla doğrudan Jacob ve Queenie’nin tekrar birlikte olduğu kısma geçti. Böyle dolambaçsız bir çözümde bile Jacob’ın hafızasını geri kazandığı süreci kısaca görmek çok isterdik. Hafızasını kaybetmesi ve yeni edindiği arkadaşlardan ayrılması ilk filmin en dokunaklı anlarından biriydi ve çok hızlı bir şekilde üstü örtüldü.

tumblr om49t19lE91thpoa3o2 500

2. Credence’ın Hayatta Kalma Hikâyesi ve Yeni Görevi

Credence Barebone’nun ilk filmin sonunda öldürüldüğü hissine kapılmıştık ancak ikinci film onun canlı ve iyi durumda olduğunu gösterdi. Nasıl hayatta kaldığına, evlat edinme belgelerini nasıl bulduğuna, nasıl Paris’e nasıl gittiğine, sirke katıldığına veya Nagini’yle yakın olduğuna dair hiçbir açıklama yok. Görünen o ki çok güçlü bir Obscurial olduğunu ve bu yüzden bunun üstesinden gelip ailesini bulmayı kafasına koyduğunu öylece kabul etmemiz gerekiyor. Jacob’ın durumundaki gibi ilginç büyülü bir olay meydana gelmiş olabilir, ayrıca Credence’ın yenilmezliği bir hayli anlamlı görünüyor. Büyük sorunlar insana Steven Moffat’ın belli başlı Doctor Who karakterlerini sürekli öldürüp diriltmesi gibi gelen hızlı bir hamleyle çözüldü.

3. Newt’in Okuldan Atılması

(Grindelwald kılığındaki) Percival Graves ilk filmde Newt’i sorguya çekerken Newt’in Hogwarts’dan atıldığını ama Dumbledore’un buna karşı çıktığından bahsetti. Grindelwald’ın Suçları bize Newt’in Hogwarts’daki döneminden kesitler sundu ancak Newt’in orada eğitimini hiç tamamlamadığına değinmedi. Eski öğretmeninin onu öğrenciyken savunduğu bildirilmeden Newt Dumbledore’la etkileşime giriyor; ayrıca başı daha fazla belaya girme ve çok daha şiddetli bir ceza alma konusu aksettirilmeden Leta Lestrange’la eski günlerden söz ediyorlar. Newt ne yapmıştı, Dumbledore neden müdahale etti, Leta da bu işin içinde miydi ve Newt’in neden hâlâ bir asası var?

tumblr ofqsh7m8zv1uy3ut1o4 r2 500

4. Newt ile Leta’nın (ve Theseus ile Leta’nın) İlişkisi

İlk filmde Newt ve Leta Lestrange’ın çocukken yakın ilişkilerine gönderme yapıldıktan sonra devam filmi, aralarında geçenleri ve sonunda Leta’nın nasıl Newt’in kardeşiyle nişanlandığını açıklamaya hazır gibi görünüyordu. Grindelwald’ın Suçları Hogwarts’daki arkadaşlıklarını bize gösterdi ancak bozuştuklarına, romantik gidişatın reddine veya Theseus’ın Leta ile flörtleşmesine dair hiçbir şey yoktu. Kardeşler zıt kutuplar olarak sergilendi, o hâlde Leta’yı çekingen, tuhaf Büyüzoolog Newt’den uzaklaştırıp kendine güvenen, atılgan Seherbaz Theseus’a çeken neydi? Queenie Newt’in düşüncelerini okumasının üzerine Leta’yı “talepkâr” olarak nitelendirmişti, ama Leta’nın Newt’den talep edip aldığı hiçbir zaman açıklığa kavuşturulmadı. Hogwarts’daki arkadaşlıklarına dair sahnelerin hepsi olumlu görünüyordu. Gelecek filmlerde bu durumun gelişme kaydetmesi muhtemel ancak Leta’nın ölmüş olma ihtimalini düşünürsek çok da gelişme kaydedeceğe benzemiyor.

tumblr oh0j79TUuU1qkbc9ko1 500

Grindelwald’ın Suçları pek çok şeyi içine sığdırmaya çalıştı, bunu yaparak da ilgi çeken birkaç maddeyi geri plana attı. Harry Potter serisiyle bağlantı kurma ve Dumbledore ve Grindelwald gibi önemli kişilere odaklanma telaşı içinde orijinal karakterlerini geliştirme fırsatını kaçırdı. Umarız gelecek bölümlerde bu konuların incelendiğini görebiliriz, ancak bazıları rafa kaldırılmış hatta unutulmuşa benziyor. Sizin bu açıklanmamış veya fazla kolay açıklanmış konular için teorileriniz var mı?

Kaynak: MuggleNet

Forumdan Cevaplar!