Ayın Canavarı: Burnuk / Niffler

burnuk-ayin-canavari-ust

Sitemize özel çizilen temsili Burnuk. Çizim: Aslı Ekim

Niffler / Burnuk

S.B.S.: XXX

Ayın Canavarı köşemizde bu ay, hazine avcısı yaratıklar olan Burnuk‘u sizlerle paylaşıyoruz. Fantastik Canavarlar film serisinin baş kahramanı Newt Scamander‘ın da başını türlü dertlere sokan Burnukları yakından tanıyoruz!

Bir Burnuk, uzun burunlu, siyah ve kabarık bir posta sahip olan yaratıktır. Parlak şeylere büyük ilgi duyarlar, bu yüzden hazine avları için muhteşem yaratıklardır. Ne yazık ki, eğer kapalı mekanlarda uzun süre kapalı kalırlarsa etrafta tahribata yol açarlar.

Burnuklar, postları ve burunları nedeniyle kemirgenlere benzerler. Yerin altına doğru altı metreye varan derinliklerde yaşayan Burnuklar Britanya’ya özgüdür. Bir batımda sekiz – on yavru arası yavrularlar.

Bu küçük yaratıkların karnında bir kese vardır. İlk bakışta göründüğünden çok daha fazla şeyi bu kesede taşıyabilirler. Sanki Saptanamaz Genişletme Büyüsü varmış gibi çok sayıda obje bu keseye sığabilir.

Doğası gereği nazik bir tür olan Burnuk, sahiplerine de bir bağlılık duygusu gösterebilir. Maalesef parlak objeleri ararken insanların eşyalarını kırıp dökebilirler. Bu yüzden evcil hayvan olarak beslenmesi pek uygun değildir.

Goblinler ise Burnukları hazineleri bulmak için kovuklarda besler.

1994-1995 okul yılında Rubeus Hagrid bir Burnuk’u dördüncü sınıflar için olan Sihirli Yaratıkların Bakımı dersinde öğrencilere tanıtmıştır. Leprikon altınlarını kulübesinin önündeki toprağa gömmüştür ve her öğrenciye bir Burnuk vererek en çok altını bulan öğrenciye bir ödül vereceğini söylemiştir. Ron Weasley, Hagride’ bir Burnuk’u evcil hayvan olarak alıp alamayacağını sormuş ve Hagrid tecrübelerine dayanarak Burnuk’un evlerini mahvedeceğini Bayan Weasley’in bildiğini ve eve almak istemeyeceğini söylemiştir. Aslında bu açık ve kesin bir ‘hayır’ anlamına gelmiyordu. Bu, bir büyücünün Burnuk alabilmesinde bir engel olmadığını kanıtlıyor.

Hagrid, Gregory Goyle‘ı altınları çalarken yakalamıştı ve ona altınları çalmasının çok anlamsız olduğunu, Leprikon altınının birkaç saat içinde kendiliğinden kaybolduğunu söylemişti. Ron’un Burnuk’u en çok altını bulmuştu ve Hagrid ona Balyumruk‘tan aldığı büyükçe bir torba dolusu çikolatayı hediye vermişti.

Dolores Umbridge, Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu Müdirelik görevindeyken Lee Jordan iki Burnuk’u Umbridge’in ofisine girip ortalığı enkaza çevirsin diye Havalandırma Büyüsü kullanarak penceresine havalandırmıştı. Umbridge ise Hagrid’i suçlamış, Hogwarts Yüksek Müfettişliği sırasındaki denetlemelerinde kendisine hiç de yardımcı olmamıştı.

İkinci Burnuk’un Dolores Umbridge‘in ofisine salınmasından hemen sonra, Umbridge ofisini fazladan koruma büyüleriyle donatmıştı. Bu büyüler, Harry şömineyi kullanmak üzere ofise sızdığında yakalanmasına sebep olmuştu.

Lego Harry Potter: Yıl 1-4 oyununda, Burnuklar Hogwarts bahçelerinde ve Üçbüyücü Turnuvası’nın Üçüncü Görevinde kullanılmak üzere labirentte görülebilir. Oyundaki Kara Göl’ün kıyılarındaki gibi bazı görevlerde belli sayıda Burnuk’un Reducto büyüsü ile vurulması gizli karakterleri oynamayı sağlıyor. Oyun içerisinde köstebeklere benziyorlar.

Etimolojik olarak ise, Niffler kelimesi ‘pilfer’ kelimesinden türemiş olabilir. Pilfer aşırmak, çalmak anlamlarına gelmektedir.

Tarlanızda bir küp altın bulabileceğinizi düşünüyorsanız, evcil hayvan olarak bulabilirseniz bir Burnuk’u tarlanızda şöyle bir dolaştırmanız size bir servet kazandırabilir! Sizler Burnuk hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir sonraki Ayın Canavarı yazımızda görüşmek üzere!

burnuk-ayin-canavari

Çizim: Aslı Ekim

Daha önceki aylara ait çizimler ve canavarlar için buraya tıklayabilirsiniz!

2 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir