Ayın Canavarı: Okami / Occamy

Sitemize özel çizilen temsili Okami. Çizim: Berra Sözeri

Occamy / Okami

S.B.S.: XXXX

Ayın Canavarı köşemizde bu ay, gümüş yumurtaları nedeniyle oldukça değerli olan Okami‘yi sizlere sunuyoruz. Fantastik Canavarlar filminde de görünen ve Jacob’ın pastanesini açmasını sağlayan Okami‘ye hep birlikte göz atalım!

Okami, tüylü, iki ayaklı, yılanımsı vücuda sahip, kanatlı ve 4.5 metre boyuna ulaşabilen bir yaratıktır. Okami kendisine yaklaşan herhangi birine karşı çok fazla agresif olabilir. Fare, kuş ve genellikle maymun yiyerek beslenir. En saf ve yumuşak gümüşten oluşan yumurtalarına karşı oldukça korumacıdır.  Uzak Doğu’da ve Hindistan’da bulunur.

Okami koranaptiksik olarak bilinir, uygun olan alanı kaplamak için büyüyüp küçülebilir.

Öğretmenlik kariyerinin bir noktasına Profesör Silvanus Kettleburn Hogwarts’a bir Okami getirmiştir.

Gilderoy Lockhart, saç bakımı ürünleri hakkındaki hırsı sayesinde olan doğal kabarık ve dalgalı saçlarıyla gurur duyuyordu. Gizli bileşeniyle yaptığı tarifi seri üretime geçirmek istiyordu – okami yumurtaları. Okamilerin alanlarını koruması yüzünden, tedarik etmesi çok tehlikeli ve pahalıydı. St. Mungo’s hastanesinin kalıcı konuğu olan Lockhart’ın bu fikrini hala hatırlayıp hatırlamadığı bilinmiyor.

Ayrıca, cismani bir Patronus için bilinen bir form.

Etimoloji

Okami kelimesi, İngiliz filozof Occam’ın isminden türetilmiştir. Occam, metodolojik prensip olan ‘Occam’ın Usturası’nı icat etmiştir. Birbiriyle çelişen iki durumu değerlendirirken kullanılır: Bir kişi bir şeyi yapmak için gereken en az şeyi uygulamayı kabul etmelidir.(Bir başka deyişle, kesin bir açıklaması olmayan bir şeyin var olmadığı kabul edilmelidir.)

Ayrıca, yaratığa okami isminin vermesi J.K. Rowling’in yaptığı bir şakadır çünkü okaminin varlığının (ve Fantastik Canavarlar Nelerdir Nerede Bulunurlar? kitabında geçen diğer tüm yaratıkların) gerçek hayatta olması için bir neden yoktur ve yalnızca bahsi geçen kitabın oluşturulması amacıyla kullanılmıştır.

Okami ayrıca Japon sözcüğü “ookami” (大神)ye ses olarak benzer. Ookami, büyük tanrı anlamına gelmektedir.

Bir sonraki Ayın Canavarı yazımızda görüşmek üzere!

Çizim: Berra Sözeri

Daha önceki aylara ait çizimler ve canavarlar için buraya tıklayabilirsiniz!

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir