Profesör Dumbledore “Felsefe Taşı”nda Neden Harry Potter’a Görünmezlik Pelerini Veriyor?

Dumbledore Neden Harry Potter'a Görünmezlik Pelerini Verdi?

Harry Potter hayranları sadece filmleri izlediyse ve kitapları okumadıysa Profesör Albus Dumbledore’un Görünmezlik Pelerini’ni Harry’ye neden verdiğini merak edebilir. İşte bu yazı sizlere bu sorunun cevabını veriyor.

J.K. Rowling’in Büyücülük Dünyası’nda güçlü sihirli eşyalar genellikle önemli noktaları temsil eder. Çikolatalı kurbağalardan ve içindeki sihirli kartlardan zaman döndürücülere kadar Harry Potter serisi inanılmaz icatlarla dolu.

Bu güçlü eşyaların başında ise Görünmezlik Pelerini geliyor. İlk olarak Harry Potter ve Felsefe Taşı’nda görünen pelerin, her kitap ve filmin kritik bir parçası hâline gelmeyi başardı. İnce dokunmuş, neredeyse ipek bir halıya benzeyen pelerin, adından da anlaşılacağı gibi altındaki her şeyi veya herkesi gizleyebiliyordu. Harry Potter filmlerindeki en önemli anlardan bazıları pelerinin bulutlu liflerinin arkasından kameranın bakmasıyla yalandı. Bu büyülü eşya, Sağ Kalan Çocuk’un gözlükleri kadar onun bir imzası hâline geldi.

Albus Dumbledore, Görünmezlik Pelerini’ni James’e Ait Olduğu için Harry Potter’a Veriyor

İlk Harry Potter romanı ve filminde Harry, Noel sabahı kimliği belirsiz birinden Görünmezlik Pelerini’ni hediye olarak alır. Kitabın sonunda pelerini veren kişinin Dumbledore olduğu ortaya çıkar. Harry’nin babası James Potter, ölmeden kısa bir süre önce müdüre pelerini ödünç vermiştir. Dumbledore ise Harry okula geldiğinde onu bir aile yadigârı olarak kendisine geri verir. Film aslında pelerini Dumbledore’un verdiğini açıklamaz ve görünüşte küçük gibi gözüken bu değişiklik, Dumbledore’un hikâyesini önemli ölçüde değiştirir.

Harry Potter Görünmezlik Pelerini

Dumbledore James’ten pelerini gizlice dolaşmak için istememişti. Hogwarts’ın müdürü, hayatının çoğunda beslediği derin takıntı nedeniyle onu incelemek istedi. Gençliğinden beri Dumbledore, Gellert Grindelwald ile birlikte ölüme hükmetmeye izin vereceğine inanılan üç efsanevi büyücü yadigarı olan “Ölüm Yadigârları”na sahip olmayı arzuluyordu. Görünmezlik Pelerini bunlardan biriydi ve Dumbledore, öğrencisi James’in bir şekilde sahip olduğunu öğrendiğinde, çocukluğundan beri kayıp olan hazinenin bu pelerin olup olmadığını anlamak için ondan incelemek için istedi.

Fakat Dumbledore, pelerinin gerçek gücünü ancak daha sonraki hayatında anlayabildi. Cesur bir genç adam olarak, görünüşte daha güçlü olan Mürver Asa ve Diriltme Taşı’nı önemsemişti. Ölüm Yâdigarları’nın sonunda şöyle demişti:

“Bizim [Dumbledore ve Grindelwald’ın] pelerine olan ilgimizin asıl sebebi, üçlü seti tamamlamasıydı. Çünkü efsaneye göre üç nesneyi birleştiren kişi, o zaman gerçekten ölümün efendisi olacaktı. Bu da yenilmez olmak demekti.”

Dumbledore için bu bir bulmaca parçasıydı. Pelerini daha sonraki hayatında bulmak, onun eski ve yanlış yönlendirilmiş bir hayalini yeniden uyandırdı, bu yüzden James’ten istedi. James ve Lily öldürüldüğünde, Görünmezlik Pelerini, müdürün Ölüm Yadigârları takıntısını aştığının (Seride daha sonra Diriltme Taşı’nı takması bu takıntının tamamen geçmediğini gösterse de) bir işareti olarak Harry’ye verilmesine kadar Dumbledore’un yanında kaldı. Dumbledore’un kullanmasına izin verilen tek şey Mürver Asa’ydı.

“Belki milyonda bir kişi Ölüm Yadigârları’nı birleştirebilirdi, Harry. Ben sadece en aşağılıklarına, en olağan dışı olmayanına sahip olabilecek durumdaydım. Mürver Asa’ya sahip olmaya ve onunla övünmemeye, kimseyi öldürmemeye layıktım. Onu ehlileştirmeye ve kullanmama izin verildi. Çünkü onu kazanç için değil, başkalarını ondan korumak için aldım.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Harry Potter Serisinde Mürver Asa’nın Bilinen Her Sahibi (Kronolojik Sırayla)

Profesör Dumbledore "Felsefe Taşı"nda Neden Harry Potter'a Görünmezlik Pelerini Veriyor?

Görünmezlik Pelerini’nin Kökeni ve James’in Mirası

James’in Görünmezlik Pelerini’ne sahip olmasının sebebi Harry Potter’ın aile ağacı ile bağlantılıydı. Efsaneler Ölüm’ün bizzat Yadigârları yarattığını söylese de Dumbledore’a göre daha olası olanı güçlü büyücüler tarafından yaratılmış olmalarıydı. Bu durumda Yadigârlar’ın yaratıcıları Antioch, Cadmus ve Ignotus Peverell adında üç kardeş olan Peverell kardeşlerdi. Dumbledore, Harry’ye Ignotus’un Görünmezlik Pelerini’ni yarattığını ve nesilden nesile aktararak Godric’s Hollow’da yaşayan tüm soyundan gelenlerin elinden geçtiğini anlatmıştı. Pelerin sonunda James’e geçti ve nihayetinde dehşet verici Görünmezlik Pelerini’nin sahibi olan Harry Potter’ın eline ulaştı.

Dumbledore’un Görünmezlik Pelerini ile İlişkisi

Albus Dumbledore’un pelerinle karmaşık bir ilişkisi vardı. Başlangıçta onu Ölüm Yadigârları’nı tamamlamak için bir araç olarak gördü ve James’ten incelemek için istedi. Fakat zamanla pelerinin gerçek gücünü ve önemini anlamaya başladı. Pelerin sadece gizlilik sağlamakla kalmıyordu, aynı zamanda sahibini koruma gücüne de sahipti. Dumbledore bu nedenle pelerini Harry’ye tahminlerden çok erken bir zamanda hediye etti. Pelerini, hiçbir zaman öldüğüne inanmadığı Voldemort’un tehlikelerinden korumak için bir araç olarak görmüştü. Böylece Görünmezlik Pelerini, Harry’nin Felsefe Taşı’nı Voldemort’tan korumasına ve Hogwarts’ta hayatta kalmasına yardımcı oldu.

Görünmezlik Pelerini’nin Sembolizmi

Görünmezlik Pelerini Harry Potter ve Felsefe Taşı

Görünmezlik Pelerini, Harry Potter serisinde önemli bir semboldür. Gizlilik ve görünmezlik temalarını temsil eder. Harry’nin kimliğini ve geçmişini gizlemesine ve kendi kaderini seçmesine olanak tanır. Ayrıca Harry’nin ebeveynlerinin ve atalarının mirası ile olan bağlantısını da temsil eder. Görünmezlik Pelerini, Harry’nin kahramanlık yolculuğunda onu yönlendiren ve koruyan bir rehber görevi görür.

Kısaca Görünmezlik Pelerini, Harry’nin kahramanlık yolculuğunda onu yönlendiren ve koruyan bir rehber görevi görüyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Harry’nin Görünmezlik Pelerininin Günü Kurtardığı 7 An

Sizler de konu hakkındaki yorumlarınızı bizlerle paylaşmayı ve Fantastik Canavarlar’ı Google News’ten takip etmeyi unutmayın!

Kaynak: Screen Rant

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir