HARRY POTTER DİZİSİNE KALAN SÜRE

‘Ejderha Kanının 12 Kullanımı’nın Esrarı Fantastik Canavarlar 2 ile Aydınlanıyor mu?

Albus Dumbledore, Harry Potter evreninin gelmiş geçmiş en gizemli karakterlerinden biri. Onunla ilgili satır arasında geçen en ufak bir bilgi bile onlarca soruyu beraberinde getirebiliyor. Araştırma alanlarından biri olduğu bilinen ancak bu güne kadar gizemini korumuş en ilgi çekici konulardan biri de ‘ejderha kanının on iki kullanımı’ olmalı. Hermione sayesinde tanıştığımız bu konu henüz açıklığa kavuşmamış olsa da serinin devam etmekte olan Fantastik Canavarlar filmleri sayesinde sır perdesinin bir nebze olsun aralanmasını umuyoruz. İşte Mugglenet editörlerinden Victor da bu konuya merak salmış, biz de yazısını sizler için çevirdik.

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları yayınlandığından beri asırlar geçmiş gibi olsa da J.K. Rowling, bizlere Pottermore, Harry Potter ve Lanetli Çocuk, Fantastik Canavarlar filmleri ve Twitter üzerinden ek bilgiler vererek büyü dünyasını genişletmeye devam ediyor. Buna rağmen, bu evren henüz cevaplanmamış sorularla dolup taşıyor.

Bu henüz yanıt bulmamış sorulardan biri de Harry Potter kitaplarında zaman zaman dile getirilen ejderha kanının on iki alanda kullanımı ile ilgili. 1999 yılında, San Francisco Chronicle ile yapılan röportajda ejderha kanının on ikinci kullanımının fırın temizlemek olduğunu- belki de Bayan Skower’ın Her-Amaç İçin Sihirli Leke Çıkarıcısı’nın gizli bileşeninin ejderha kanı olduğu açıklandı. “Bu yanıtta Rowling ciddiydi ya da değildi, ben hâlâ ejderha kanının kalan on bir kullanımını merak ediyorum,” diyor Victor. Bu yanıtı almaya en çok yaklaştığımız an ise Harry Potter ve Felsefe Taşı’nda Hermione’nin “ejderha kanının on iki kullanımını tekrar ettiği” kısımdı.

Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları, bu yıl Kasım ayında yayınlanacakken, hayranlar; serinin Dumbledore ve Grindelwald’ın hikâyelerini tanıtmışken bu konuyu bu ya da gelecek filmlerde sihirli yaratıklara nasıl bağlayacağını merak ediyor. Bir film yapımcısının bakış açısından, ejderhaları seriye dahil etmek, seyirciye kaçırılmayacak bir görsel şölen sunacaktır.

Newt, kitabı Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerelerde Bulunurlar’da ejderhaları “en çok bilinen fantastik canavarlar” olarak tanımlıyor ve kanlarının “son derece sihirli özellikleri” olduğunu kabul ediyor. Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerelerde Bulunurlar kitabında, Newt’in 1. Dünya Savaşı’nda Ukrayna Demirgöbekleri ile çalıştığı biliniyor. Ayrıca, aynı kitapta onun aynı zamanda Sihir Bakanlığı’nda Ejderha Araştırma ve Kısıtlama Bürosu’nda çalıştığı da biliniyor. Dumbledore’un Newt’e düşkün olduğunu da biliyoruz. Grindelwald’ın Suçları fragmanında Newt’in, Dumbledore’un emirleriyle Paris’e gittiğini görüyoruz. Grindelwald’ın Suçları’nda Nicolas Flamel’in de görüneceği bilindiğine göre, Newt ve simyacının yollarının kesiştiğini görebilir miyiz?

Eğer Newt, değişik soylardan gelen ejderhaların kanlarını ayrıntılı olarak incelemekteyse, Bakanlık bu sebeple onun Dumbledore’un emri altında olmasına takılmış olabilir. Ejderhalar, Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerelerde Bulunurlar’da gördüğümüz, 1920lerde en azından Amerika’da son derece katı bir şekilde uygulanmakta olan Uluslararası Gizlilik Yasası’na dev bir tehdit oluşturmaktalar.

“Ejderha yetiştiriciliği, 1709 yılında Warlock Anlaşması ile yasa dışı ilan edilmiştir, herkes bunu bilir. Eğer arka bahçemizde ejderha yetiştirmeye başlarsak, Muggleların bizi fark etmemesi zor olur-nasıl olursa olsun, ejderhaları evcilleştiremezsin, bu çok tehlikeli.”

Ayrıca, Felsefe Taşı’nda Dumbledore Harry’e “görünmez olmak için bir pelerine ihtiyacı olmadığını” söylemektedir. Her ne kadar Dumbledore, Hayalbozan Büyüsü’nü kast ediyor olsa da, Newt’in Boynuzlu Yılan (Horned Serpent) hakkındaki tasvirine bakın:

“Boynuzlu Yılanların en büyük ve çeşitli grupları hala Kuzey Amerika’da bulunmaktadır, içlerinden en ünlü ve yüksek fiyatlı olanları alınlarında taşıdıkları mücevher ile görünmezlik ve uçma güçleri vermeleriyle ünlüdür.”

Sizce Newt Dumbledore’a, ejderha kanının kullanımı konusundaki çalışmalarında yardımcı olmuş mudur? Grindelwald’ın Suçları ya da gelecek diğer Fantastik Canavarlar filmlerinde ejderhaları görebilir miyiz? Ejderha kanının on iki kullanımının ne olduğunu öğrenmek ister misiniz yoksa bir gizem olarak kalmasını mı tercih edersiniz?

Peki sizce henüz ortaya çıkmamış diğer kullanım alanları neler olabilir? Siz de ejderhaları görmek için sabırsızlanıyor musunuz? Yorumlarınızı merakla bekliyoruz.


Macar Boynuzkuyruk / Hungarian Horntail

⁠⁠⁠Evapsie!

Forumdan Cevaplar!