Ayın Canavarı: Macar Boynuzkuyruk / Hungarian Horntail

macar boynuzkuyruk fc

Sitemize özel çizilen temsili Macar Boynuzkuyruk. Çizim: Erdal Gencer

HUNGARIAN HORNTAIL (MACAR BOYNUZKUYRUK)

S.B.S.: XXXXX

“Boynuzkuyruk’u alanın yerinde olmak istemezdim. Melun bir yaratık. Hem arkası da önü kadar tehlikeli, bak.” – Charlie Weasley Üç Büyücü Turnuvası’nın ilk görevi hakkında konuşurken.

Macaristan kökenli bir ejderha olan Macar Boynuzkuyruk tüm ejderhalar arasında en tehlikeli soy olarak kabul edilmektedir.

Tarihçe

1994 Üç Büyücü Turnuvası

“Oh, onlar hakkında endişelenme, Harry, onlar gerçekten yanlış anlaşılmış yaratıklar – [Boynuzkuyruk, Harry ile Hagrid’in olduğu yerin çok yakınına bir ateş püskürttü] … Her şeye rağmen, kabul etmeliyim ki, Boynuzkuyruk gerçekten pis bir iş olacak.” – Hagrid’in Macar Boynuzkuyruk hakkındaki düşünceleri

Macar Boynuzkuyruk, 1994’deki Üç Büyücü Turnuvası’nın İlk Görev süresince şampiyonların Altın Yumurta’yı almak için bir çaba ile yüz yüze kalacağı bir ejderhaydı. Harry Potter, rastgele olarak, keseden küçük bir Boynuzkuyruk modeli seçtikten sonra onunla yüzleşmek zorunda kalacaktı. Accio büyüsü ile Ateşoku modeli süpürgesini çağırdı ve yumurtayı almak için ejderhanın etrafında manevra yapmak için kullandı. Ron Weasley’nin abisi Charlie’nin ejderhayı Romanya’dan taşımak için yardımcı olduğu belirtilmiştir.

Tanımlama ve Özellikleri

Boynuzkuyruğun siyah pulları vardır ve kertenkeleye benzer. Gözleri sarı, boynuzları bronzdur ve uzun kuyruğundan yine bronz renkte dikenler çıkar. Boynuzkuyruk, yaklaşık on metreye ulaşan ateşi ile, en uzun mesafeye soluyan ejderhalardan birisidir. Boynuzkuyruğun ateşi, saniyeler içinde bir taşı kırmızı renge dönüştürecek kadar aşırı yüksek derecelere çıkabilir. Yumurtaları çimento rengi ve çok sert kabukludur. Macar Boynuzkuyruk keçilerle, koyunlarla ve mümkün olduğu zamanlarda insanlarla beslenir. Boynuzkuyruk, 10 saniye içerisinde 150 mil / saat hızına ulaşma kapasitesine sahip olan Ateşoku modeli süpürgeyi yakalayabilecek kadar hızlıdır. Bu hızına rağmen, Harry’nin bir arayıcı olarak ne kadar yetenekli olduğu göz önünde bulundurulduğunda Harry Potter’ın manevralarına yanıt verebilecek kadar kıvraktır.

Sahne Arkası

– Harry Potter ve Ateş Kadehi’nin film uyarlamasında, Boynuzkuyruk kendisini zincirlerinden kurtararak Harry’ye saldırmıştır. Bu kovalamaca tüm kale çevresinde devam etmiş ve Harry ateşokuna son anda ulaşarak ile düşmekten kurtulmuş, daha sonrasında kovalamaca devam etmiş ve “Viaduct” isimli köprüden (Son filmde Neville’in patlattığı köprü, Harry’nin Mürver Asa’yı aşağı attığı köprü) Harry kaçmış, Boynuzkuyruk ise köprüye çarparak düşmüş, muhtemelen ölmüştür.
– Harry Potter ve Ölüm Yadigarları: Bölüm 1’in video oyunu versiyonunda Macar Boynuzkuyruk görülmektedir ve bir dev mağarası ile büyülü dünya ormanı olan Karanlık Mağaralar’da yaşar.
– Lego Harry Potter: 1 – 4 Yılları, Hermione arenaya düşer ve Harry ile birlikte ejderhaya karşı savaşmak zorunda kalırlar. Zincirlerini kırmaz ama filmdeki gibi onları kale içerisinde kovalar.
– Filmlerde boynuzkuyruğun görünüşü “Ateş Krallığı = Reign of Fire” filmindeki ejderhalara dayandırılmıştır.
– Macar Boynuzkuyruk, Çin Ateştopu ile birlikte Harry Potter’ın Sihirli Dünyasında Ejderha Görevi Roller Coaster’ının bir parçasıdır.

hungarian horntail fantastikcanavarlar

Çizim: Erdal Gencer

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir