En Fanatik Potterhead’lerin Bile Yanılabileceği 20 Harry Potter Gerçeği

grandpre harry potter trio

Harry Potter dünyasının 20. yılı kutlamaları Potterheadler arasında tüm hızıyla devam ederken, kimi büyülü gerçeklerin henüz en fanatik Harry Potter izleyicisi tarafından bilinmediği durumlar olabiliyor. Bu bilinmezliklerin üzerindeki sihirli pelerini tek seferde çekip almak istedik ve sizlere TeenVogue’nun çalışmasını derledik!

1. Muhteşem Üçlü Ne Kadar Ders Çalışıyordu?

Film çekimleri esnasında bir sınıf sahnesi görürseniz anlayın ki Daniel Radcliffe, Emma Watson ve Rupert Grint gerçekten ders çalışıyorlardır! Genç oyuncuların eğitimlerinin aksamaması adına yapımcıların uyguladığı bu yöntem çekimler esnasında muhteşem üçlünün ödevlerini yapmaları ve yaşıtlarından geride kalmamaları konusunda oldukça verimli bir yol olmuş gibi gözüküyor.

2. Harry Potter Serisinin İlk Seçilen Oyuncusu Kim?

İlk film için oyuncu arandığı süre zarfında Hagrid’i canlandıracak oyuncunun Robbie Coltrane olmasına karar verildi ve Coltrane tüm karakterler içerisinde ilk seçilen oyuncu oldu.

ejderha

3. Ejderha Kanı Ne İşe Yarıyordu?

Ejderha kanı sandığımızdan daha da büyülüdür. Bunu nasıl mı anlarız? İlk filmde senaristler bize ejderha kanının 12. kullanımının fırın temizlemek olduğunu söyler. Ne kadar da beklenmedik değil mi?

4. Hedwig’i Kaç Baykuş Oynadı?

Hedwig’i toplamda tamı tamına yedi baykuş oynadı ve hepsinin de isimleri vardı. Bunlardan bazıları şöyleydi: Gizmo, Kasper, Swoops Oh Oh, Elmo ve Bandit.

Harry Potter

5. Baykuşlar Nereden Geliyordu?

Baykuşların tamamının Massachusetts’ten getirildiği söylendi. Aksanları ise Bostonlılar için büyük tartışma konusu oldu.

6. Bayan Norris’e Ne Oldu?

Ekip ilk film çekimleri boyunca ilginç kedi Bayan Norris ile oldukça zorlu anlar yaşadı. Çekimlerin ortasında kaçarak kaybolan Bayan Norris ancak 48 saat sonra sete döndü.

7. Quidditch Nasıl Keşfedildi?

Harry Potter serisinin yazarı J.K. Rowling Quidditch formatını kendisi için çok kötü geçen bir ayrılık sürecinin ardında yazdı.

hermione granger fc gry

8. Hermione İçin Seçmeler Nasıl Geçti?

Emma Watson, Hermione için seçmelere katıldığında, onun için çok sıradan bir okul günüydü.

9. Rupert Grint, “Ron” Rolünü Nasıl Aldı?

Rupert Grint, Ron karakterini neden oynaması gerektiğini anlattığı bir rap şarkısı yazarak rolünü kaptı! İlginç olansa Grint’in daha öncesinde hiçbir oyunculuk deneyimi olmamasıydı.

10. Dumbledore’un Asası Neyden Yapıldı?

J.K. Rowling güçlü büyücü Dumbledore’un asasının neyden yapıldığının sorulmasından çok korkuyordu. Ancak tabii ki bir cevabı vardı: Ölü Ağaç

11. Harry’nin Yara İzi Aslında Neredeydi?

Kitapta ve filmde Harry’nin görünüşüne göre küçük bir fark bulunuyor. Meşhur yara izi kitap kapaklarında Harry’nin alnının tam ortasında yer almakta.

Albus Dumbledore richard harris

12. Dumbledore İsminin Anlamı Ne?

Dumbledore oldukça güçlü bir büyücü, buna kimsenin itirazı yok. Ancak adının eski İngilizce’deki anlamı da bir o kadar komik: Yabanarısı

13. Ruh Emiciler Nasıl Yaratıldı?

J.K. Rowling kitapları yazdığı dönemde çok ağır bir depresyon süreci içerisine girdi. Bu ona ilham kaynağı oldu ve ruhunun yaralarını Ruh Emicileri yaratarak iyileştirmeye ve kendisini ifade etmeye çalıştı.

14. Serinin Son Sözleri Ne Olacaktı?

J.K. Rowling, “Her şey yolundaydı…” olan serinin son sözlerini aslında daha öncesinde “yara izi” olarak düşünmüştü. Ancak hikayenin gidişatı onun bu düşüncesini değiştirdi.

15. “Harry Potter ve Felsefe Taşı” Filmindeki Harry’nin Ailesinin Nasıl Öldüğünü Kim Yazdı?

Filmin senaryolaştırılması sürecinde bu kısımları bizzat J.K. Rowling’in kendisi yazdı. Zira, o gece olanları bilen tek kişi yazarın kendisiydi.

16. Hermione’nin Dişleri Nasıldı?

Kitaptakine uygun olsun diye Hermione’nin ağzına farklı yapıda bir diş takıldı ancak bir süre sonra ekip bu şekilde çekim yapmanın mümkün olmadığını fark etti ve bundan vazgeçildi.

Harry Potter

17. Okul Açılışlarındaki Yemekler Gerçek miydi?

Evet hem de hepsi! İlk filmde bizzat Chris Columbus’un isteği üzerine taze yemeklerle donatılan masalar başta güzel gözükse de çekimlerden yemeye fırsat kalmadığı için temizlenmek zorunda kaldı.

18. Daniel Radcliffe İkinci Filmde Ne Yaptı?

Dobby’yi özgür bırakmak için çorabını kullanan Harry, bu sahnede bacağını gösterirken iyi görünmesi için tek bacağını tıraş etmek zorunda kaldı.

19. Hagrid’in Kulübesine Ne Oldu?

Tamamen gerçek olan bu kulübe daha sonra Harry Potter hayranları tarafından istilaya uğramasın diye yıkılmak zorunda kaldı.

severus snape fc hp

20. Alan Rickman Neleri Biliyordu?

Severus Snape karakterini canlandıran Rickman, Harry Potter dünyasıyla ilgili hiç kimsenin bilmediği sırları ve gelecekteki filmlerde kitaplardan farklı olarak neler olacağını biliyordu ve bu sırları ona J.K. Rowling’in kendisi bizzat vermişti. (Ama sıkı FC takipçileri bunu zaten biliyordu.)

Siz bu bilgilerden hangilerini biliyordunuz? Sizin için şaşırtıcı olanlar nelerdi? Bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: TeenVogue

Forumdan Cevaplar!

Site Yorumları
10 Yorum