Haftanın Büyüsü: Cruciatus Laneti

bellatrix-x-hermione

Bu haftaki Haftanın Büyüsü köşemizde geçen hafta başladığımız Affedilmez Lanetler’den yeni bir tanesini anlatacağız. Sıradaki Affedilmez Lanetimiz Cruciatus Laneti. Büyük ihtimalle bu lanetlerden en acı verici olanının detaylarını öğrenmeye hemen başlayalım!

İşkence Laneti olarak da bilinen Cruciatus Laneti de geçen hafta anlattığımız Imperius Laneti gibi büyücülük tarihindeki en güçlü ve şeytani büyülerden birisidir. Bu lanet kurbanın üstünde başarıyla uygulandığında kurban çok yoğun ve dayanılmaz bir acı hisseder. Kurbana fiziksel olarak zarar vermediğini düşünürsek, bu lanetin sadece acı reseptörlerini uyardığını söyleyebiliriz. Cruciatus Laneti’nin en ünlü kurbanları ise Neville Longbottom’ın ebeveynleri olan Alice ve Frank Longbottom idi. Ölüm Yiyenler (Bellatrix Lesgtrange, Rodolphus Lestrange, Rabastan Lestrange, Barty Crouch Jr) bu iki Seherbaza, delirtene kadar Cruciatus Laneti uygulamıştı.

Bu laneti başarılı bir şekilde uygulamak için büyüyü yapmak için gerekli olan “Crucio” kelimesini söylemek yeterli değildir. Bunu yapan cadı veya büyücünün kurbana acı çektirmek için çok istekli olması gerekmektedir. Mesela, Bellatrix Lestrange Harry Potter’ın vaftiz babası olan Sirius Black’i 1996’da öldürdüğünde Harry Bellatrix’e Cruciatus Lanetini uyguladığında “erdemli bir sinir” ile yaptığından sadece anlık bir acı yaratmayı başarabilmişti, ancak yine de Bellatrix’i geriye doğru fırlatmayı başarmıştı. Filmlerde Harry Potter Belatrix Lestrange’e Cruciatus Lanetini uyguladığında asasının ucundan kırmızı bir ışık topu çıkmıştı, bunun nedeni büyük ihtimalle bu lanetin sadistlik nedeniyle değil de “erdemli bir sinir” nedeniyle yaptığından oldu.

tumblr nt0pf7lJ3u1ua8c9ao3 r1 540

1998’de Amycus Carrow isimli Ölüm Yiyen Minerva McGonagall’ın suratına tükürdüğünde ise Harry bu laneti çok daha etkili bir şekilde yapabilmişti. Amycus havaya uçtu ve baygın bir şekilde yere düştü. Bu da bizlere gösteriyor ki Harry’nin büyüsü oldukça yoğun olsa da uzun ve dayanılamaz bir acı verecek kadar sadistlikten yoksundu. Diğer yandan, Bellatrix sadistliğe son derece eğilimli bir cadı olduğundan inanılmaz etkili bir Cruciatus Laneti yapabiliyordu. Bu örnekten de lanetin etkisinin yapan cadı veya büyücüye bağlı olarak değiştiğini görebiliyoruz.

Cruciatus Lanetinin yarattığı acı, bir insanın hayatı boyunca çektiği bütün acıların çok daha ötesinde olarak tanımlanmaktadır. Lanetin yarattığı acı o kadar yoğundur ki etkisi altındaki insan bayılmayı ve hatta ölmeyi ister. Uzun bir süre bu lanete maruz kalan insanlar akıl sağlığını yitirebilir ki bu durumu Longbottom’larda görmüştük.

Voldemort ağır ağır ilerledi ve Harry’yle yüz yüze gelmek için döndü. Asasını kaldırdı. “Crucio!”

Harry’nin o güne kadar çektiği bütün acıların ötesindeydi bu; kemikleri tutuşmuş gibiydi; başının yara izi boyunca yarıldığına emindi; gözleri başında deli gibi dönüyordu; sona ermesini istiyordu… her şeyin kararmasını… ölmeyi…

Harry Potter ve Ateş Kadehi

Hafıza Büyüleri bu lanetle yapılan işkenceyle bozulabilir ancak bozulması için belirli bir yoğunlukta ve uzunlukta işkence gerekmektedir. Böyle bir durumu Bertha Jorkins’te görmüştük ve o kadar acı çekmişti ki hem zihnen hem bedenen düzeltilemeyecek hasarlar almıştı.

Bu lanet eğer cansız bir objeye yapılırsa objenin parçalanmasına yol açabilir.

crucio harry voldemort

Bir kez yapıldığında Cruciatus Lanetine karşı savunma olarak kullanılabilecek bir büyü yoktur. Ancak, bir objenin arkasına saklanarak lanetten kaçınılabilir. Kurban çok güçlü iradesi olan biri ise lanetin yapılması bitene kadar acıya katlanabilir. Böyle durumlara Harry Potter ve Hermione Granger’da şahit olmuştuk. Voldemort Harry’ye işkence etse de Harry yalvarmayı reddetmişti. Hermione ise Bellatrix’in işkencesine maruz kalmasına rağmen ona yalan söylemeyi başarmıştı.

Eğer bu lanet Mürver Asa ile asıl sahibi olmayan biri tarafından asıl sahibini hedef alarak yapılırsa, asa gerçek sahibine acı vermeyi reddeder. Ancak, kurbanı havaya uçuracak miktardaki acıyı engelleyemez.

Tarihi

Önceki lanetimiz olan Imperius Lanetinde de söylediğimiz gibi üç adet lanetin Affedilmez Lanetler olarak sınıflandırılması 1717 yılında olmuştu. Sınıflandırılması ve cezalarının belirlenmesi açısından üç Affedilmez Lanet de aynı tarihi paylaşmaktadır.

Birinci Büyücülük Savaşında Barty Crouch Snr Büyü Yasaları Uygulama Dairesi’nin başındayken Seherbazlar’a, Ölüm Yiyenleri yenebilmeleri için bu üç Affedilmez Laneti kullanma yetkisi vermişti. Savaş bittiğinde ise bu yasa kaldırıldı.

frank alice longbottomVoldemort’un yenilmesinden sonra Bellatrix Lestrange, Rodolphus Lestrange, Rabastan Lestrange ve Barty Crouch Jr isimli dört Ölüm Yiyen, Seherbaz Frank Longbottom ve karısı Alice Longbottom’ı buldu ve Voldemort’un nerede olduğunu öğrenmek için Cruciatus Laneti ile onlara işkence etti. Bunun sonucunda ise Longbottom’lar St. Mungo’s Hastanesine kaldırıldı, dört Ölüm Yiyen yakalandı ve Azkaban’a gönderildi.

Birinci Büyücülük Savaşı’ndan sonra, lanet yasal olmamasına rağmen kullanılmaya devam etti. Mesela, Barty Crouch Jr Alastor Moody olarak Hogwarts’ta profesörlük yaparken sınıfa lanetleri örümceklerin üzerinde kullanarak gösterdi. Ancak bu lanetleri sadece insanlar üzerinde kullanmak yasak olduğundan yasal olmayan bir şey yapmamış gibi sayıldı. Dolores Umbridge ise Harry Potter’dan bilgi almaya çalışırken neredeyse Cruciatus Lanetini üzerinde kullanacaktı, ayrıca o zamanki politik durum nedeniyle bu yaptığı nedeniyle ceza almaktan da kaçınabilecekti. Ancak, Hermione Granger Harry’yi kurtarmak için bir hikaye uydurunca Harry’yi bu lanetten kurtarmış oldu.

“Cruciatus Laneti dilini çözer senin,” dedi Umbridge usulca.

“Hayır!” diye haykırdı Hermione. “Profesör Umbridge – bu, yasalara aykırı.”

Ama Umbridge aldırmadı bile. Şimdi yüzünde, Harry’nin daha önce hiç görmediği, pis, istekli, heyecanlı bir ifade vardı. Asasını kaldırdı.

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

crucio umbridge harry e1473029651915

1997’de Astronomi Kulesi Savaşı sırasında Harry bu laneti Severus Snape’in üstünde kullanmaya teşebbüs etti ancak Snape Zihnefend kullanarak bunu engelledi. Voldemort Bakanlığı ele geçirdiğinde bu üç laneti tekrar yasallaştırdı, ancak bu sefer her büyücü ve cadı istedikleri zaman lanetleri kullanabiliyordu. Hatta Hogwarts’ta müfredatın bir parçası olarak Karanlık Sanatlar dersinde öğretiliyordu. Profesör Amycus Carrow’un öğrettiği bu derste öğrenciler, ceza alan diğer öğrencilerin üzerinde Cruciatus Lanetini kullanarak pratik yapmak zorundaydı.

“Mesele, senin neye izin vereceğin meselesi değil, Minerva McGonagall. Senin devrin geçti. Şimdi buraya hâkim olan bizleriz ve sen de ya beni destekleyeceksin ya da bedelini ödeyeceksin.”

Ardından McGonagall’ın yüzüne tükürdü.

Harry Pelerin’i üstünden çekti, asasını kaldırdı ve “Bunu yapmamalıydın,” dedi.

Amycus hızla dönerken Harry haykırdı: “Crucio!”

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları

1998’de Malfoy Malikanesi’nde Bellatrix Lestrange Hermione Granger üzerinde Cruciatus Lanetini kullanmıştı. Voldemort öldükten ve yeni Sihir Bakanı Kingsley Shacklebolt başa geçtikten sonra bu üç lanet tekrar yasaklandı ve eski cezaları da tekrar getirildi.

Hermione yeniden haykırıyordu: bu ses, fiziksel acı gibi içine işledi Harry’nin. Yara izinin vahşice sızlamasının doğru dürüst farkına bile varmadan o da mahzende koşmaya, ne olduğunu bilmediği bir şeyi bulmak için duvarları yoklamaya koyuldu; oysa içten içe bunun faydasız olduğunu biliyordu.

“Başka ne aldınız, ne? CEVAP VER BANA! CRUCIO!”

Hermione’nin çığlıkları üst kattaki duvarlardan yankılandı, Ron yumruklarıyla duvarları döverken yarı hıçkırıyordu.

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları

Etimoloji

Crucio” kelimesi “işkence ederim” anlamına gelmektedir. “Cruciatus” kelimesi ise Latincede “acı” veya “işkence” anlamına gelen kelimelerden gelmektedir. Aynı kelimenin kökü İngilizcede “dayanılmaz” anlamına gelen “excruciating” ve “çarmıha germe” anlamındaki “crucifixion” kelimelerinde de bulunmaktadır.

crucio bellatrix hermione e1473029539861

6 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir