Haftanın İksiri: Yaşayan Ölüm İçkisi

Haftanın İksiri köşemizden herkese merhabalar. Geçen hafta sizlere Sıvı Şans’ı tanıtmıştık, bu hafta uyku tutmayan dostlarımız için tamamen bitkisel bir ilaç niyetine yudumlayabileceğiniz Yaşayan Ölümün İçkisi ya da Yudumu olarak tasvir edeceğimiz karışımdan bahsedeceğiz.

Bu inanılmaz güçlü iksir ilk olarak Harry Potter ve Felsefe Taşı’nda okuyup ayrıca izleme şansını yakaladığımız Profesör Snape’in iksir dersinde karşımıza çıktı. Hatta Harry Potter’ı kısa bir sınavdan geçirmek isteyen Profesör Snape’in ilk sorduğu sorunun (“Öğütülmüş çirişotu kökünü pelinotu demine eklersem ne elde ederim?”) cevabı olan Yaşayan Ölüm İçkisi’dir.

Efendim şimdi gelelim bu iksirin özelliğine. Harika çevirmenlerimiz, Harry Potter serisinde geçen her türlü terimi güzelim dilimize anlam kaybı olmaksızın kazandırdıkları için iksirimizin isminden yola çıkalım. Bu iksire Yaşayan Ölüm İçkisi denmesi içen kişiyi adeta ölmüşcesine bir uyku haline sokmasından gelmekte. Bu o kadar derin bir uyku ki, okulun son günü karneleri, diplomaları alıp azıcık içseniz o hep hayal ettiğiniz ‘yav şu sınavlar geçsin 3 gün uyuyacağım be abi’ temennisi 3 gün de olur 3 hafta da. Söyleyin ama eşinize dostunuza uyuduğunuzu. Maazallah öldü sanıp gömmesinler sonra.

Yaşayan Ölüm İçkisi ile bir diğer karşılaşmamız, okulun altıncı senesinde Profesör Slughorn’un iksir dersinde oldu. Hani Sıvı Şans‘ta bahsetmiştik, gözden kaçırmış olanlar için de bir tekrar edelim; Profesör Slughorn öğrencilerden bir iksiri hazırlamalarını istiyordu. Bunun karşılığında da bir şişe Felix Felicis yani şans iksiri ile mükafatlandırıyordu öğrencisini. İşte bu bahsettiğimiz hazırlanması istenen iksir Yaşayan Ölüm İçkisi. İksiri en iyi hazırlayan ve Sıvı Şans’ı elde eden de tabii ki Harry olmuştu. Hermione varken Harry ne iş diyebilirsiniz. Sonuçta biricik Hermione’miz daha ikinci sınıfta yine çok karmaşık bir iksir olan Çok Özlü İksir’i neredeyse mükemmel şekilde hazırlamış ve ne kadar iyi bir iksir ustası olduğunu herkese kanıtlamıştı. Harry’nin Melez Prens’in notlarından az biraz tavsiye alarak iksiri hazırladığını çıtlatalım.

Horace-Slughorn-gryffindor

Karmaşık ve bir o kadar güçlü iksirimizle alakalı başka tarz hikayeler de mevcut. Profesör Slughorn’un Harry Potter ve Melez Prens kitabında Harry ile diyaloglarında şunlar geçiyor:

Lily Evans. Öğretmenliğini yaptıklarımın en zekilerinden biriydi. Capcanlı, anlarsın ya.

Başka bir noktada Slughorn’un Lily ile alakalı düşünceleri şu şekilde kendi ağzından dökülmekte:

… Hayır, hayır, hayır! Biraz önce annenin, tüm zamanların favori öğrencilerimden biri olduğunu söylememiş miydim?…

Gelmek istediğim nokta Slughorn’un da Lily Evans’a karşı bir zaafının olduğu. Belki Severus Snape gibi her zaman sürecek bir aşk değildi bu ancak bir öğretmenin en iyi öğrencisine duyduğu tarzda belki baba gibi bir sevgiydi. Ayrıca iki öğretmen de harika iksir ustalarıydı. Geçen iksirimizde vermediğim gibi Yaşayan Ölüm İçkisi’nin tarifi ile de boş laf yapmak istemiyorum. Profesör Snape Harry’ye çirişotunun iksirin içinde yer aldığını söylediğinde bilmeniz gereken kısmı da zaten açıklamış oluyor zira çirişotu denen madde aslında sarı zambak olarak da geçmekte. Zambak bitkisinin İngilizcedeki karşılığı tahmin edin ne? Lily.

Burada çok kısa bir ara bilgi vermek gerekiyor. Yaşayan Ölüm İçkisi’nin etkisini gidermek anlatılanlara göre bir noktaya kadar mümkün değilmiş. Bu noktada, kaynaklarda dilimize nasıl kazandırıldığına bir türlü erişemediğim ‘Wiggenweld İksiri’ isimli bir panzehirin, kötü niyetli bir cadının Yaşayan Ölüm İçkisi kullanarak sonsuz uykuya yatırdığı bir prensesi öperek uyandırmak isteyen bir büyücü prens tarafından keşfedildiği anlatılmakta. Hikaye oldukça tanıdık sanki.

snape lily

Geriye dönecek olursak, bahsedilen hikayede Lily ve Snape’in trajik öyküsü Uyuyan Güzel masalına benzetilmekte. Fakat bu sefer Melez Prens, elinde ne kadar Wiggenweld İksiri olsa da Uyuyan Güzel’ini uyandıramayacak.

Başka bir nokta ise Harry Potter ve Melez Prens kitabının Amerika basımında geçen bir kısımla alakalı. Profesör Dumbledore Draco Malfoy’a onunla konuşurken eğer ona verilen görevi yerine getirmemeyi seçerse onu ve ailesini, gerekirse onların ölmüş gibi gözüktükleri bir durumla koruyacağını söyler. Bu noktada böyle bir şeyin gerçekleşebilmesi için akla gelen ilk şey tabi ki bahsettiğimiz Yaşayan Ölüm İçkisi.

dumbledore

Bu hafta iksir köşemizde sizlere Yaşayan Ölüm İçkisi’ni tanıttık. Gelecek haftalarda okumak istediğiniz iksirleri yorumlarınızda belirtmeyi unutmayın. Çünkü iksir neydi, iksir iyilikti, sevgiydi, iksir emekti…

1 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir