“Harry Potter” Karakterleri Zindanlar & Ejderhalar Evreninde Yaşasalar Nasıl Olurdu?

Fantastik edebiyat ve rol yapma oyunları dendiğinde ilk akla gelen eserlerden biri pek çok evreni barındıran Zindanlar ve Ejderhalar olacaktır. Elbette bir Potterhead‘in de mutlaka kulağına çalınmış, hatta aramızda bu dünyanın yakın takipçileri bile olabilir. Mugglenetin makalesi yardımıyla biraz hayal gücümüzü çalıştırıp bu iki evreni birlikte hayal etmeye ne dersiniz?

Tamamıyla cadı ya da büyücü de olsalar, Harry Potter karakterleri, yine de bizim dünyamızda yaşıyorlar. Kendi gezegenimizde, adını duyduğumuz ülkelere aitler. Bu aslında yüksek fantezi edebiyatına (high fantasy) aykırı, çünkü bu tür edebi eserler genellikle tamamıyla farklı dünyalarda, ya da en azından bildiğimiz Ortaçağ Avrupa’sından farklı yerlerde geçiyorlar. Peki ya eğer Harry Potter karakterlerini alıp onları yüksek fantezi dünyalarından birine, örneğin Zindanlar ve Ejderhalar (Z&E) evrenine koysak? Bu durumda sizce nasıl görünürlerdi?

Harry Potter – Yarı Elf Warlock

Yarı Elf ırkı Harry için en uygun olan, çünkü bu ırk iki dünya arasında sıkışıp kalmış durumda ve bu da Harry’nin melezliğine bir analoji oluşturuyor. Onu baş büyücü olarak niteledik, çünkü Z&E’da baş büyücüler güçlerini güçlü yaratıklarla olan antlaşmalarından alıyorlar, hatta bazen kendileri bile bunun farkında olmuyorlar. Harry’nin bir Hortkuluk olarak varolduğu bilindiğine göre, ki bunun kendisi de uzun süre farkında değildi, bu ona kendisinde olmayan Çataldili ve Öldüren Lanet’e karşı hayatta kalabilme gibi bazı özellikler kazandırmıştı.

Hermione Granger – İnsan Büyücü

Ona en uygun bulduğumuz ırk bu oldu çünkü tüm Z&E evreninde en az fantastik ırk insan sihirbazlar. Bu da Hermione’nin Muggle doğumlu olmasıyla uyuşuyor. Bu nedenle tıpkı Hermione’nin insanların onu kan durumu nedeniyle hor görmelerine müsaade etmemesi gibi, onun insan olmasını hor görmelerine de müsaade etmezdi. Onu sihirbaz olarak seçmemiz kendi evreninde harika bir cadı olmasından değil. Yetenekli güçlerle donanmış büyücülerin aksine, sihirbazlar sihri çalışarak öğrenir. Hermione’nin kitap kurdu hallerini düşününce, başka hiçbir şey ona bu denli uymazdı.

Ron Weasley – Ejderdoğumlu Paladin

Ejderdoğumlular gururlu türlerdir ve bireylerinin çoğu kendilerini kanıtlamak için güçlü bir arzu duyarlar. Kalplerini kol yenlerinde taşırlar ve genellikle oldukça uzun boylu olarak bilinirler. Bu açıdan bakıldığında, Ron tıpkı bir kırmızı ejderdoğumluya gibi görünüyor. Şövalye tarafında ise, Ron’un yer yer kıskançlıklarına rağmen, arkadaşları için kavgaya girecek kadar da yürekli. Bu noktada satranç sahnesi gözlerimizde canlanıyor. Bu sahnedeki doğruyu yapıp koruma güdüsü şövalyelikle son derece uyuyor.

Neville Longbottom – Buçukluk Cleric

Buçukluklar kibar ve sadık olmakla bilinirler. İddiasız gibi görünseler de hafife alınmamaları gerekir. Ayrıca bitkilere olan sevgileriyle ünlülerdir. Dürüst olmak gerekirse, Neville’e daha uygun olabilecek bir ırk olduğunu düşünmüyoruz. Onun iki nedenden dolayı Cleric olması gerektiğine karar verdik. Clericler aslında şifacılardır ve Neville’in arkadaşlarına göz kulak olduğunu biliyoruz. İkinci nedense birinci seviye Clericler, başa çıkabilecekleri zarar yönünden zayıf görünebilirler. Ancak bu durum, seviye arttıkça gelişir ve tecrübelerimiz gösteriyor ki pek çok Cleric korkunç derecede güçlüdür. Ki bu da Neville’in karakteriyle fazlasıyla örtüşüyor.

Luna Lovegood – Eladrin Druid

Luna’nın kendine has karakterini düşündükçe, onun için seçtiğimiz ırkın bunu yansıtması gerektiğine inandık. Eladrinler elflere benzer, çoğunlukla onların bir alt sınıfı olarak görünürler. Ancak Eladrinler genellikle, gizemli ve çoğu kişi için anlaması zor olan Fey’ler ile daha sık bağdaştırılırlar. Druid yönü içinse, Luna’nın en sevdiği şeylerden biri sihirli yaratıklar gibi duruyor. Druidler de doğa ve hayvanlar ile son derece bağlantılı bulunan bir sınıf hatta ilerleyen aşamalarda hayvanlara dönüşebiliyorlar. Luna da bir Buruşuk-Boynuzlu Hırgür’e dönüşmekten mutluluk duyabilirdi.

Albus Dumbledore – Tiefling Enchanter

Bilmeyenler için, Tieflingler insanlarla şeytani varlıkların birleşimiyle oluşur. Efsanede Merlin’in mensubu olduğu düşünülen Cambion ırkına son derece benzerler. Dumbledore’un Merlin prototipine son derece uygun olması nedeniyle bunu uygun bulduk. Ayrıca, Tieflingler renklidirler ki Dumbledore da böyle olmaktan son derece memnun olurdu. Onun bir nevi büyücü, yani Enchanter olması ise büyücülerin sosyal ve politik konularda iyi ve zaman zaman da manipülatif olabilmesinden kaynaklı. Harry Potter evreninde verilen Dumbledore’un manipülasyonları düşünüldüğünde, tam olarak kendisine uygun olduğuna karar verdik.

Lord Voldemort – Melez Yuan Ti Lich Necromancer

İlk olarak melez Yuan-Ti kısmı ile başlamak gerekirse, Yuan-Tiler yılanımsı insanlara ait ırktır. Melez Yuan-Tiler, görünüm olarak insandır ancak farklı olarak bazı yılansı özellikler barındırırlar. Voldemort’un melez kanı ve evrenindeki görünümü ile ona en uygun ırkın bu olduğunu düşündük. Lich necromancer tarafı içinse, Voldemort’un ölümü alt etmek konusundaki takıntısı ile onu necromancer dışında bir ırktan görmek oldukça zor olurdu. Lichler, ölümsüzlüğü elde etmek için ruhlarını muska adı verilen somut nesnelerin içine depolayan necromancerlardır. Benzerlik inanılmaz.

Peki ya siz bu benzerlikleri nasıl buldunuz? Z&E’de herhangi bir ırka uygun bulduğunuz başka Harry Potter karakteri aklınıza geliyor mu? Yorumlarınızı duymak için sabırsızlanıyoruz.