Harry Potter ve Talihsiz Serüvenler Dizisi Arasındaki 9 Talihsiz Benzerlik

Talihsiz Serüvenler Dizisi dört kitabı kapsayan 8 bölümlük ilk sezonu ile geçtiğimiz günlerde Netflix‘te yayına girdi. Kitapları okuyanlar fark etmiştir ki dizi bir kitap uyarlaması olarak harika bir şekilde ekrana taşınmış. Harry Potter‘ın da bu şekilde olmasını istemez miydik? Bu düşünce bu iki serinin ne kadar da birbirine benzediğini de gösteriyor. MuggleNet anlatmış!

1. İlk olarak yetim bir çocuğumuz var. Baudelaire‘lerin ebeveynleri vahim bir yangında hayatlarını kaybediyor ve çocukları yetim kalıyor. Sağ Kalan Çocuk içinse pek konuşmaya gerek yok sanıyoruz, hepimiz biliyoruz. Benzer bir şekilde değil ancak sonuç olarak onun da ailesi yok olmuştu.

2. Baudelaire çocukları reşit olmadıkları için de onlara bakacak bir vasi gerekiyordu. Kont Olaf sırf servetlerini ele geçirmek için onlara vasi olan ve onları hizmetçi gibi kullanan korkunç bir aktör. Harry ise onun hakkındaki her şeyden nefret eden ve onu hizmetçi gibi kullanan Vernon Enişte‘si ile yaşamak zorunda.

3. Her kitap ile çocukların Kont Olaf‘ın oyunlarından sıyrılması ile çocuklar yeni bir vasiye sahip oluyor. Harry ise Hogwarts‘ta olmadığı sürede Vernon Amca‘sı ile yaşamak zorunda ancak her sene vasiye benzer şekilde farklı bir Karanlık Sanatlara Karşı Savunma profesörü geliyor.

4. Ayrıca talihsiz durumlardan kurtulmak adına üçlümüz birbirine güveniyor. En genci Sunny her şeyi kemirebilen keskin dişlere sahip. Ortanca çocuk Klaus ise grubun araştırmacısı. En büyük çocuk Violet, bir şey planladığı sırada saçlarını kurdele ile bağlayan bir dahi.

Altın üçlümüz içinse çok konuşmaya gerek yok. Harry seçilmiş kişi, Hermione araştırmacı ve Ron da stratejist.

5. Bir başka benzerlik de isimde; Talihsiz Serüvenler Dizisi çocukları her kitapta daha da kötüleşen şanssız olaylar silsilesine itip hikayeyi güçleştiriyor. Azkaban Tutsağı kitabında Harry, Bay Weasley’ye “Ben bela aramıyorum, genelde bela beni buluyor.” diyordu. İlginç bir şekilde Azkaban Tutsağı her kitap ile daha da kötüleşen talihsiz serüvenler dizisini başlatan karanlık kitap olarak da anılıyor.

6. Bu da bizi hikayenin kötü karakterine götürüyor; Kont Olaf. Kendisi hırslı, manipülatif ve becerikli bir karakter. Slytherin’in özelliklerine benziyor değil mi? Ayrıca ayak işlerini yaptırmak için kullandığı bir tiyatro grubu serserileri var. Böylesine hırslı, Slytherin özelliklerine sahip ve çete başı kimi tanıyoruz? Voldemort!

7. Sonraki benzerlik sezonun son bölümünde kendini gösteriyor. Çocuklarımız bir çok vasi değiştirdikten sonra bir yatılı okula gönderiliyor. Kısa bir bakış attığımız okul görünüşe göre geçmişinde gizemli sırlar ve ondan da öte kargaşa içeriyor gibi. Potter için de Hogwarts geçmişin ve şimdinin sırları ile dolu.

8. Tema bile benzerlik gösteriyor. Hem sinemasal renk seçimi hem de hikaye içeriği olarak ilerledikçe karanlıklaşıyor.

9. Ayrıca iki üçlü de hem korku hem de inanmazlıkla yetişkinlerce dikkate alınmamaktan muzdarip. Baudelaire’ler birdenbire ortaya çıkan Kont Olaf adlı yabancı hakkında kimseye laf anlatamıyor, yetişkinler Kont Olaf karakterinin uyduruğu kendi arka planına körü körüne inanıyorlar. Aynı şeyi Zümrüdanka Yoldaşlığı kitabında Harry herkese Voldemort‘un döndüğünü anlatmaya çalışırken görmüştük. Büyü Bakanlığı bunun doğru olamayacağını iddia edip her şeyin arkasında Sirius Black‘in olduğu fikrini yayıyordu.

İki seri de çocuk kitabı damgası yemesine rağmen bizler için çok daha fazla şey ifade ediyor.

Okumak ne güzel şey! Sizce de öyle değil mi?

⁠⁠⁠Evapsie!
10 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir