“Harry Potter ve Lanetli Çocuk”ta Artık Canlı Baykuşlar Kullanılmayacak

hedwig-harry-potter

Lanetli Çocuk’un bundan sonraki gösterimlerinde, baykuşların senaryodan bağımsız olarak gerçekleştirdiği uçuşlarından dolayı canlı baykuşların kullanılmamasına karar verildi.

Harry Potter ve Lanetli Çocuk’un ön gösterimindeki en heyecan verici anlardan biri,  oyunda kullanılan canlı bir baykuşun tamamen plansız bir şekilde kaçıp seyircilerin üstünde uçtuğu zamandı.

Ancak bunun tekrardan olmasını uman hayranlara üzücü bir haberimiz var, prodüksiyonun yaptığı açıklamaya göre oyunda artık canlı baykuş kullanılmayacak.

Sahneden gelen açıklama şu şekilde:

“Harry Potter ve Lanetli Çocuk, resmi açılıştan önce yaratıcı takımın yeni şeyler denemesine olanak sağlanması için tasarlanan sürecin de dahil olduğu ön gösterimiyle şu günlerde sahnede. Bu sürecin bir parçası olarak, ilk ön gösterimden sonra oyunun ilerideki gösterimlerinde hiçbir şekilde canlı baykuş kullanılmamasına karar verildi.”

Eğlendirici olmasına rağmen canlı kuşların kullanılması ön gösterim için çeşitli tartışmaları da beraberinde getirdi. Hayvan hakları savunucusu Peta bunula ilgili J.K. Rowling’in o muhteşem kitaplarında bize saygı ve nezaketle ilgili öğrettiği her şeye ters düşüyor.” açıklamasında bulundu.

Oyunun yapımcılarından bu tartışmaya hitaben gelen açıklamada ise baykuşların güvenliğinin onlar için büyük önem teşkil ettiğini, bunun için de onlarla ilgilenecek özel eğitmenlerin ve veterinerin olduğu belirtildi.

Ancak, bu Peta için yeterli değildi. Kuşların kullanılmayacağına ilişkin duyurunun ardından Peta’nın müdürü Mimi Bekhechi şöyle konuştu:

“Bu kadar kalabalığın ve sahne ışıklarının olduğu bir yerde baykuşları kullanmak, onların doğasına tamamen aykırı. İnsanların idare ettiği ve “eğitimin” olduğu bir yaşam sürdürmek onların doğalarında olan korkularını ortadan kaldırmıyor, tabiatları ya da onları huzurlu yapan basit ihtiyaçları, tiyatro koşullarında onları büyük bir strese sokma potansiyeline sahip.”

“Hayvanlar tiyatro için kullanılmamalı, uygun tasarım için olabilecek ihtimaller bizim yaratıcılığımızla sınırlıdır.”

Lanetli Çocuk resmi olarak 30 Temmuz’da gösterime girecek, oyunun senaryosu ise 31 Temmuz’da yayımlanacak.

Harry Potter ve Lanetli Çocuk‘la ilgili daha fazla bilgi almak için oyunun resmi web sitesine göz atabilirsiniz.

Ayrıca iki bölüm boyunca oyunda neler olup bittiğini öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir