Neville Longbottom: Diğer “Seçilmiş Kişi”

Neville-Gry

Bugün Harry Potter serisinde Neville Longbottom karakterine hayat veren oyuncu Matthew Lewis‘in doğum günü! (27 Haziran 1989) Hazır Matthew’in doğum günüyken, sizlere Neville ile ilgili birkaç bilgi paylaşmak istedik. Haydi, başlayalım o zaman!

Safkan bir büyücü olan Neville Longbottom, Alice Longbottom ve Frank Longbottom‘ın tek oğludur. Alice ve Frank Longbottom, Zümrüdüanka Yoldaşlığı üyeleriydi ve saygı duyulan Seherbazlardı. Neville henüz neredeyse 16 aylıkken, Bellatrix Lestrange başta olmak üzere bir grup Ölüm Yiyen tarafından yakalandılar ve yine Bellatrix tarafından Cruciatus Laneti ile işkenceye uğradılar. İşkence sonucunda akıl sağlıklarını kaybettiler. Bu işkenceden sonra St. Mungo Sihirsel Hastalıklar ve Sakatlıklar Hastanesi‘ne yatırıldılar.

Neville, son derece saygı duyulan ve sevilen büyücülerin çocuğuydu ve ailesi kadar iyi olma baskısından dolayı Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu‘ndaki ilk yıllarında çok utangaç, sakar ve içe dönük bir öğrenciydi. Okulun son yıllarında ise inanılmaz bir cesaret ve azim göstermiştir. Neville, Harry’nin yönettiği Dumbledore’un Ordusu isimli öğrenci grubunun üyelerinden biriydi.

Neville ilk kez okula geldiğinde seçim töreni sırasında, Gryffindor‘un “cesaret” ile ünlü olmasından dolayı gözü korkmuştu ve Seçmen Şapka‘yla Hufflepuff‘a seçilme konusunda sessiz bir şekilde tartıştı. Ancak sonunda, Seçmen Şapka Neville’i Gryffindor’a seçti, ki bunun son derece doğru bir karar olduğunda hepimiz hemfikiriz! Neville, tören sırasında o kadar çok heyecanlanmıştı ki kafasında Seçmen Şapka ile kalkıp yürümeye devam etti ve sonunda geri dönüp şapkayı iade etmek zorunda kaldı.

Ölüm Yadigarları’nda Voldemort, Neville’e Ölüm Yiyenlere katılmasını önerdi ve şöyle dedi:

“Ruh var sende, cesaret var ve asil bir soydan geliyorsun. Senden çok değerli bir Ölüm Yiyen olur. Senin gibilere ihtiyacımız var, Neville Longbottom.”

Ancak Neville, bu teklifi şöyle reddetti:

“Ben sana ancak balık kavağa çıkınca katılırım.”

neville-and-voldemort-are-similar-in-many-ways

Madde Madde Neville Longbottom

  • Neville, Voldemort’un yedinci ve son hortkuluğu olan Nagini isimli yılanı Godric Gryffindor’un Kılıcı ile yok etmiştir.
  • Trevor adlı bir kurbağası vardır ve bu kurbağayı büyük amcası Algie, Hogwarts’a kabul edildiği için hediye olarak vermiştir.
  • J.K. Rowling, Gryffindor öğrencilerini gösteren çiziminde Neville’i erkek öğrencilerin en kısası olarak göstermiştir, ancak filmlerde Neville en uzunlarından biridir.
  • Boyunun yanında Neville’in filmlerde yanlış yansıtılan bir özelliği daha var; Rowling Neville’i sarışın olarak tarif etmiştir. Ancak bu çizimlerde gösterilmemiş ve filmlerde kahverengi saçlı bir aktör olan Matthew Lewis seçilmiştir.
  • Ölüm Yadigarları filmindeki Neville’in o cesaret dolu, duygusal konuşmasını hatırlıyor musunuz? O konuşma aslında kitaplarda yoktur! Konuşmayı hemen hatırlayalım:

“Harry’nin ölmesinin önemi yok. İnsanlar her gün ölüyor! Dostlar, aileler… Evet, bu gece Harry’yi kaybettik. Ama o hâlâ bizimle. Burada. Fred de öyle. Remus, Tonks… Hepsi. Boş yere ölmediler. Ama sen öleceksin. Çünkü yanılıyorsun! Harry’nin kalbi bizim için atıyordu. Hepimiz için. Daha bitmedi!”

  • Matthew Lewis, ilk dört filmde yapay diş takmak zorunda kalmıştır.
  • Severus Snape Neville’den nefret eder. Çünkü kehanette söylenen diğer seçilmiş çocuk Neville’dir, yani Voldemort Harry yerine Neville’in peşinden gitseydi Lily, Snape’in hayatının aşkı, hala hayatta olacaktı.
  • J.K. Rowling aslında Neville karakterinin soyadını “Pupp” olarak belirlemiş, ama sonra “Longbottom”a karar vermiştir.

neville-cool

Site Yorumları
1 Yorum